EMEA Bölgesi’nde Kesiminin Birinci Sürdürülebilirlik Endeksli Tahvili Coca-Cola İçecek’ten

kolluk

New member
EMEA Bölgesi’nde Kesiminin Birinci Sürdürülebilirlik Endeksli Tahvili Coca-Cola İçecek’ten Şirket, 500 milyon dolarla Türkiye’nin bugüne kadarki en büyük sürdürülebilirlik endeksli tahvil ihracını gerçekleştirdi. CCI, su kullanım verimliliğini 2027 yılına kadar %13; 2029’a kadar ise %17 artırmayı hedefliyor. Ocak 2029 vadeli tahvil ile Coca-Cola İçecek, yüzde 4,75 faiz oranı ile kıymetli bir muvaffakiyete imza attı.

Sürdürülebilirlik amaçlarını faaliyetlerinin merkezine koyan Coca-Cola İçecek (CCI), Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki içecek sanayisinin birinci sürdürülebilirlik endeksli tahviline imza attı. Gelişmekte olan ülkelere yönelik risk iştahının zayıfladığı bu vakitte gerçekleştirilen borçlanma kapsamında CCI, yüzde 4,75 faiz üzerinden 7 yıl vadeli 500 milyon dolar tahvil ihraç etti. CCI bu ihraçla Türkiye’nin en büyük sürdürülebilirlik endeksli tahvil ihracını ülkenin yurtdışı pazarlara borçlanma oranı referansına bakılırsa daha düşük maliyetle gerçekleştirmiş oldu.

Coca-Cola İçecek CEO’su Burak Başarır, “Türkiye dahil 11 ülkede 430 milyonun üzerinde tüketiciye hizmet veriyor, tüm paydaşlarımız için bedel yaratmak üzere faaliyet gösteriyoruz. Sürdürülebilirlik odağımız ve entegre iş modelimizin en somut örneği olarak sürdürülebilirlik endeksli tahvilimizi çıkardık. Türkiye piyasasına da hareket getiren CCI tahvili ile hem Türkiye birebir vakitte içecek kesiminin EMEA bölgesindeki birinci sürdürülebilirlik endeksli tahvilini çıkarmaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu. CCI’ın 2021 yılında milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu S&P ve Fitch tarafınca yatırım yapılabilir düzey olan “BBB-” notu aldığını hatırlatan Başarır, “Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafınca teyit edilen başarılı performansımızla son derece avantajlı bir bono ihracı gerçekleştirdik” dedi.

Son altı ayda Türkiye pazarından çıkan birinci özel bölüm ihracı olan tahvillerin yüzde 34’ü ABD, yüzde 30’u Avrupa Birliği ve %16’sı Birleşik Krallık pazarlarında satıldı. CCI’ın muvaffakiyetinde dünyanın en kıymetli markalarından kimilerini portföyünde bulundurmasının yanı sıra, yüksek potansiyelli ülkelerde kurumsal idare prensiplerini odağına alan iş modeli, kuvvetli bilançosu, tahvilin sürdürülebilirlik tarafının bulunması, Anadolu Kümesi ve The Coca-Cola Company ile istikrarlı hissedarlık yapısı kıymetli rol oynadı.

Sürdürülebilirliği iş modelinin temelinde kabul eden CCI, bu tahvil ile finansal stratejisi ve sürdürülebilirlik odak alanlarının içindeki kuvvetli bağı da ortaya koymuş oldu. İhraç öncesinde 75’i aşkın yatırımcıyla yapılan toplantılar kararında tahvil yatırımcılar tarafınca olumlu karşılandı. İkinci Taraf Görüşü veren bağımsız ESG araştırma, derecelendirme ve bilgi şirketi Sustainalytics, CCI’ın sürdürülebilirlik çerçeve dokümanında belirtilen amaçları kuvvetli olarak kıymetlendirdi. CCI’ın baz aldığı 2020’deki su kullanım verimliliğini 2027 yılına kadar yüzde 13 ve 2029 yılına kadar yüzde 17 artırma taahhüdünü ise tezli olarak nitelendirdi.