Elon Musk’ın SpaceX’i, Uzaydan Kargo Taşımaya Hazırlanıyor!

babanne

New member
Elon Musk’ın SpaceX’i, Uzaydan Kargo Taşımaya Hazırlanıyor! ABD Hava Kuvvetleri, SpaceX roketleri aracılığıyla askeri materyal ve insani yardım taşımanın bir yolunu geliştirmek için Elon Musk ile çalışmaya başlıyor. SpaceX, uzay yoluyla Dünya üstündeki bir noktadan öteki bir noktaya kargo göndermek ve noktadan noktaya geçiş sağlamak için ABD Savunma Bakanlığı ile 102 milyon doların üzerinde bir mukavele imzaladı.

Mukavele, SpaceX ve öteki şirketlerin son senelerda geliştirdiği fırlatma yeteneklerinin düşen fiyatından yararlanmayı amaçlayan Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı’nın roket kargo programı kapsamında yer alıyor. Program yöneticisi Greg Spanjers, SpaceNews’e verdiği demeçte, ordunun “insani yardım ve afet yardımını desteklemek için kargoyu dünyanın rastgele bir yerine teslim etme yeteneğiyle fazlaca ilgilendiğini” söylemiş oldu.

Kontrat, teşebbüsün hangi SpaceX roketini yahut aracını kullanacağını belirtmiyor. SpaceX, geçmişte askeri bakılırsavler için Falcon 9 roketini ve Falcon Heavy’yi (üç Falcon 9 güçlendiriciden oluşuyor) kullandı, fakat Musk, Starship’i geleceğin aracı olarak gördüğünü açıkça belirtiyor.

  • Elon Musk’ın Starship’i Nedir?
  • Starlink Nedir; Türkiye’ye Gelir mi?
Uzay yoluyla memleketler arası uçuş vizyonu, fırlatmak ve inmek için dünya çapında bir uzay limanı ağına dayanıyor. Lakin Spanjers, SpaceNews’e Hava Kuvvetlerinin potansiyel afet bölgelerinde daha “sert alanlara” inmenin yollarını araştırmak istediğini söylüyor.

Program kapsamında birinci test uçuşunu ne vakit bakılırsabileceğimiz belirli değil. Spanjers, öbür fırlatma sağlayıcılarına da misal kontratlar verilebileceğini kelamlarına ekliyor.