E-sigaranın sigarayı bırakma üzerinde olumsuz etkisi var

BarnaBi

Global Mod
Global Mod
IFT Sağlığın Teşviki Münih, tütün bırakma programı “Dumansız Program” katılımcıları ile sigarayı bırakırken e-sigaranın yararları hakkında anket yaptı. Sonuç olarak, e-sigaranın yoksunluk üzerinde önemli ölçüde olumsuz bir etkisi oldu. E-sigara kullananların bir yıl sonra sigarayı bırakma olasılıkları (yüzde 20) diğer kurs katılımcılarına (yüzde 39) göre daha düşüktü.

Hamburg Üniversitesi Disiplinlerarası Bağımlılık Araştırma Merkezi (ZIS) tarafından yapılan bir araştırma, e-sigaraya geçiş motivasyonlarını inceledi. 3.300’den fazla e-sigara kullanıcısıyla anket yapıldı. En sık dile getirilen istek tütün ürünlerini bırakmak ya da sigaraya alternatif bulmaktı.

Frankfurt Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Bağımlılık Araştırma Enstitüsü (ISFF) tarafından gerçekleştirilen nitel görüşmeler, ankete katılan gençlerin neredeyse hiçbirinin günlük olarak e-ürün tüketmediğini gösterdi. Neredeyse tüm katılımcılar ayda bir veya ikiden fazla tüketmiyor. Ancak tamamlayıcı bir çevrimiçi ankette gençlerin ve genç yetişkinlerin yüzde 71’i e-ürünlerle ilgili deneyime sahip olduklarını bildirdi.