Dünyanın Muhtemelen Madalya Almış Tek Faresi Magawa hayatını Kaybetti!

babanne

New member
Dünyanın Muhtemelen Madalya Almış Tek Faresi Magawa hayatını Kaybetti! Dünya, mayın tespiti ve imhasında önde gelen bir ismi kaybetti. Lakin bu isim, düşündüğünüz üzere bir insan değil; bir keseli sıçan… Magawa isimli sıçan, sekiz yaşında, huzur ortasında gözlerini kapattı. 8 yaş, Afrika devi bir keseli sıçan (Cricetomys ansorgei) için hiç de kötü bir süre değil.

Mesleği boyunca 100’den çok kara mayını ve başka patlayıcıları tespit eden Magawa, 2020’de ona bir hayvanın alabileceği en yüksek kahramanlık mükafatı olan PDSA Altın Madalyasını kazandıran başarılarıyla tanınıyordu.

Fareler, dünyanın biroldukça yerinde berbat bir üne sahip olsalar da, Magawa’nın meskeni APOPO, uzun müddettir bu akıllı kemirgenin muvaffakiyetlerini kutluyordu. “HeroRATs” ve “HeroDOGs” lakaplı koku algılama farelerini ve köpeklerini eğitmek için kurulan APOPO’nun temel maksadı, Kamboçya’daki kara mayınlarını ortadan kaldırmak.

Magawa, parlak bir mesleğin akabinde, 2021’de bir emeklilik partisiyle beraber mesleğine son vermişti.

APOPO, yaptığı açıklamada şunları söylemiş oldu: “Katkıları Kamboçya’daki toplulukların yaşamasına, çalışmasına ve çocukların oynamasına imkan tanıdı. Yaptığı her keşif Kamboçya halkının faydalanma yahut mevt riskini azalttı. Magawa’nın Kamboçya’da mayın tespit faresi olarak kurtardığı hayatlarda kalıcı bir miras bıraktığı kesin.