“Çocuk işçiliği”: Yardım kuruluşu aileyi etkileyen kişileri eleştiriyor | Haberler

kolluk

New member
Sosyal medya
“Çocuk işçiliğinin yeni biçimi”: Çocuklara yönelik hayır kurumu, aileyi etkileyen kişileri ve şirketleri eleştiriyor

Çocuklara yönelik hayır kurumu Terre des Hommes, gençleri internette kendilerini tanıtmak için kullanmanın bir tür çocuk işçiliği olabileceği konusunda uyarıyor (sembolik resim)

© Westend61 / Imago Görseller

Zararsız Haberlar mı yoksa “çocuk işçiliği” mi? Aile etkileyicileri tartışmalıdır. Çocuklara yardım kuruluşu Terre des Hommes, yeni raporunda onları sert bir şekilde eleştiriyor: Bebeklerin ve küçük çocukların hakları hiçe sayılıyor.

Çocuklara yardım kuruluşu Terre des Hommes'a göre çocukların YouTube, Tiktok veya Instagram gibi dijital platformlarda pazarlanması, aile içinde çocuk işçiliğinin yeni bir biçimine dönüştü. Osnabrück merkezli yardım kuruluşu, 2024 çocuk işçiliği raporunun sunumunda, influencer'larla pazarlamanın, ailelerin para kazanmak için çocuklarını takipçilerinin önünde dahil ettiği milyar dolarlık bir iş olduğunu söyledi. Videolar genellikle milyonlarca kişi tarafından izleniyor.

Çocuk işçiliği yasağı dikkate alınmadı

Özellikle bebeklerin ve küçük çocukların gösterilmesi pek çok olumlu geri bildirime neden oluyor ve bu da şirketleri bu kanallarda reklam yapmaya teşvik ediyor. Ancak çocuk evlerinin kamuya açık olduğu, mahremiyetin olmadığı ve aile yaşamının büyük oranda sahnelendiği belirtildi. Bu durum kişisel güvenliği ve sağlığı tehlikeye atmakta, bağlanma ve gelişim bozuklukları riskini oluşturmaktadır.

YouTuber Sevin van Dyk

Youtube kanalı
Arka plan olarak çocuklar – etkileyici annelerin günlük aile yaşamlarından nasıl para kazandığı

18.07.2021

Terre des Hommes CEO'su Joshua Hofert, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre çocuğun iyiliğine öncelik verilmesi gerektiğini, ancak bu gibi durumlarda durumun böyle olmadığını eleştirdi. Gençlerin İstihdamını Koruma Yasası, üç yaşın altındaki çocuklara yönelik faaliyetlere izin vermemektedir. Sorumlu makamların, bebeklerin ve küçük çocukların ticari olarak aktif aile etkileyicilerinin dijital kanallarına dahil edilmesini derhal durdurması gerektiğini talep etti.

Daha büyük çocukların mahremiyetini ihlal eden veya güvenliklerini tehlikeye atan paylaşımlar da durdurulmalıdır. Hofert, açıklamasında “Burada ayrıca şirketlerin çocukların bu tür risklere maruz kaldığı kanallara reklam vermemelerini de bir görev olarak görüyoruz” dedi.

ne demek
DPA

#Konular