Çin’in Tianwen-1’inden Yeni Mars “Selfie’si” Geldi!

babanne

New member
Çin’in Tianwen-1’inden Yeni Mars “Selfie’si” Geldi! Çin Ulusal Uzay Yönetimi, nasıl yanlışsız özçekim (selfie) yapılacağını katiyen biliyor. 2021’de, Mars’a inen Zhurong gezici ve Tianwen-1 iniş aracının yeni “selfie’leri” Dünya’ya ulaştı.

Uzay ajansı “bakılırsav yörüngesinin birinci tam fotoğrafı” olarak tanımladığı kare de dahil olmak üzere bir dizi imaj yayınladı. Yörünge aracı, geriye bakan ve art planda Mars ile uzay aracını yakalayan bir kamerayı hür bıraktı. Manzarada, gezegenin buzlu kuzey kutbu bölgesi de yer alıyor.

Tianwen-1 vazifesinin, iniş aracı, keşif aracı ve yörünge aracı dahil olmak üzere çeşitli bileşenleri bulunuyor. Mayıs 2021’de iniş yapan araç, Mars’ın kuzey yarım küresinde geniş bir düzlük olan Utopia Planitia‘yı keşfediyor.

CNSA/CLEP

Daha evvel 2020’de Mars’a giderken Tianwen-1 uzay aracının bir portresini görmüştük. Görünüşe göre yeni tam yörünge selfie’si, fotoğrafları çeken ve dataları sonrasındasında Dünya’ya geri göndermesi için uzay aracına gönderen bir kameranın hür bırakılmasıyla, tıpkı metot kullanılarak çekildi.

Çin Ulusal Uzay Yönetimi, parlak uzay aracına daha yakından bir bakış ve gezegenin tozlu kırmızı bir görünüm üzerinde beyaz girdaplar üzere görünen kuzey kutup buzulunun bir görünümü de dahil olmak üzere iki yörünge imgesi daha paylaştı.

Tianwen-1, Çin için büyük bir muvaffakiyet oldu ve keşif aracı ile yörünge aracı, bilgileri toplamaya ve Dünya’ya aktarmaya devam ediyor. Uzay aracı selfieleri bize devam eden bir nazaranvin sıra dışı bir görünümünü veriyor ve Mars’ın keşfinin nasıl milletlerarası bir uğraş haline geldiğini vurguluyor…