Çılgın labirent: Max Kobbert klasiği nasıl icat etti?

kolluk

New member
Çılgın labirent sadece Almanya'da değil, en başarılı masa oyunlarından biridir. Ama onu kim icat etti? Max Kobbert bunu icat etti. Emekli psikoloji profesörü bize ne sıklıkla kaybolduğunu ve bu günlerde ne oynamayı sevdiğini anlatıyor yıldız-Röportaj.

1983 yılında Max Kobbert'in aklına hayatını değiştirecek parlak bir fikir geldi. Artık 79 yaşında olan oyuncu, bir gün içinde Almanya'nın en başarılı masa oyunlarından biri haline gelen oyunun temel kurallarını yazdı. İçinde yıldız-Röportaj, Max Kobbert dünyaca ünlü Rubik küpünün çılgın labirentiyle ne ilgisi olduğunu, neden 100 oyun fikrinden sadece birinin piyasaya çıktığını ve oyun icat ederken neyin gerçekten önemli olduğunu açıklıyor.

profesör KobbertEn son ne zaman “The Crazy Labyrinth”i oynadın?

Tekrar tekrar oynuyorum ve keyif alıyorum. Özellikle yeni arkadaşlar bizi ziyarete geldiğinde. Tabii ki, genellikle bunu zaten biliyorlar ve gerçekten mucitle oynamak istiyorlar. Sonra bunu yapıyorum ve hala bunun iyi olduğunu düşünüyorum. Önce bir yol bulamazsın, sonra bir sapma bulursun. Bu dürtü hala içimde yaşıyor.

Zamanı birkaç on yıl geriye çevirelim. Onlar sırasında İkinci dünya savaşı doğmak. Çocukken ne oynardınız?

O zamanlar elimizde pek bir şey yoktu elbette. Çocukken ben ve küçük erkek kardeşim bizim için oyunlar geliştirdik. Bugünkü ilk çizimimin taslağını hâlâ saklıyorum. O zamanlar sık sık harika klasik “Adamım, sinirlenme” şarkısını çalardık. Bir noktada birisi oyundan çıkmak için neden üç kez zar atılması gerektiğini sordu. Veya neden altının oyun tahtasına bir figür koyabileceğiniz anlamına geldiğini düşünün. İlk başta bunun On Emir'i ihlal etmek gibi saygısızlık olduğunu hissettim. Ama sonra oyunun kurallarının insanlar tarafından konulduğunu fark ettim. Bu da benim kendi oyunumu düşünmem için tetikleyici oldu.

Ne oldu?

Biraz kağıt aldım, 100 oyun alanı olan bir oyun tahtası çizdim ve zarları çok heyecan verici bir şekilde attığınızda nasıl olacağını hayal ettim. Aslında biz de oynadık. Ancak sadece birkaç adım sonra diğer oyuncular oyunu mutlaka bitirmemiz gerekip gerekmediğini bilmek istediler. Oyun icat etme tutkum büyük bir hayal kırıklığıyla başladı. Ama en önemlisi çocukluğumda oyunların insanlar tarafından icat edildiğini keşfetmemdi. Her zaman çok yaratıcıydım ve bu alanda her zaman yeni şeyler buldum. Elbette bu fikirleri yayınlama düşüncesiyle asla. Bu daha sonra geldi.

Lütfen bizi de yanınızda götürmekten çekinmeyin.

Balayımızda bir oyun fikrim vardı. 1971 yılıydı. Colomino. Bu gezide her yer arasında eşimle birlikte denedim. Ve o kadar işe yaradı ki hemen Ravensburger Verlag'a teklif ettim. İnanılmaz şanslıydım çünkü dönemin yönetmeni Erwin Glonnegger oyundan o kadar etkilenmişti ki onu programa dahil etmişti. Ravensburger daha sonra bunu Colomino adı altında yayınladı. Bu bir tür iki boyutlu domino taşıdır.

Oyun tasarımcısı Max Kobbert küresel başarısına imza atıyor Çılgın labirent

© Anja Köhler / Ravensburger Verlag GmbH
Kişiye

Max Jürgen Kobbert (1944 doğumlu) sanat didaktiği ve psikoloji profesörüdür. 2009 yılına kadar diğer şeylerin yanı sıra Münster Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde ders verdi. Küresel başarısı “Çılgın Labirent” ve devamı 25 milyondan fazla kopya sattı. Kobbert 50 yılı aşkın süredir evli ve eşiyle birlikte Münster'de yaşıyor.

Oyun icat etmek herkesin yapabileceği bir çocuk oyunu gibi görünüyor. Bir şey düşünürsünüz, onu yazarsınız, bir yayıncıya gönderirsiniz ve o da onu yapar. Her zaman böyle mi çalışır?

Hayır. Colomino'nun başarısından sonra aslında her şeyin böyle yürüyeceğini düşünmüştüm. Ancak gönderdiğiniz 100 fikirden belki biri piyasaya çıkacaktır. Birçok oyun mucidi bir şeyler bulur, arkadaşlarını bir araya getirir ve her şey bir şekilde işe yarar. Ancak oyunun kurallarını belirlemek bir şeydir. Oyunun kurallarını yazmak, kelimelere dökmek daha büyük zorluktur. Bir oyun tasarımcısı olarak birçok hayal kırıklığını bastırabilmeniz gerekir. Bu beni her zaman motive etti. Ondan öğrenmeye çalıştım.

Tekrar fikre dönelim. Bir oyun fikri nasıl ortaya çıkıyor? Kesinlikle masanıza oturup bir oyun icat etmeye karar vererek değil, değil mi?

Bu çok farklı. Duş alırken aklıma birçok fikir geldi. Sabahları bu alacakaranlık aşamasında uyanmadan hemen önce sıklıkla oyun fikirlerim oluyor. Ayrıca oyun fuarlarından da ilham alabilirsiniz. Bu yüzden hiçbir şeyi kopyalamayın, bu elbette yasaktır. Bir şey düşünmek için masaya oturmanız neredeyse hiçbir zaman gerçekleşmez.

Daha sonra dünya çapındaki başarınız “Crazy Labyrinth” nasıldı?

Bu çok özeldi. Aynı anda tipik ve atipik. Çocukken bile farenin peyniri bulacağı labirentler ve bunun gibi şeyler çizmeye meraklıydım. Bir noktada kendi kendime, birinin ortaya çıkardığı ve kağıda çok emek harcadığı güzel çizimin aslında utanç verici olduğunu düşündüm. Üzerine bir çizgi çekeceğim ve sonra mesele bitecek. Bu yüzden labirentin sürekli değiştiği bir oyun yapmayı düşündüm. Daha sonra birçok şey denedim. Bir şeyler dönüyor, kapılar açılıp kapanıyor. Bunların hiçbiri işe yaramadı. Sonra Rubik küpünün zamanı geldi. Hemen aldım ve çözüm aradım. Ve yeni bir şey düşünmek için başka bir nedendi. Bu yüzden bir bulmaca topu buldum. Ernő Rubik'in (editörün notu: Rubik Macaristan'dan gelir ve 1974'te efsanevi Rubik küpünü icat etti) geliştirdiği mekanizmadan tamamen farklı bir mekanizmayla. Kurşun da işe yaradı. Bu yüzden patentini aldım ve onunla ilgilenen bir üretici buldum. Londra ve New York'tan yöneticiler Frankfurt'taki bir toplantıda bundan sonra ne yapacaklarına karar vermek istediklerinde, birdenbire masada iki top belirdi. Benim ve bir tanesi Rubik'ten. Artık hangisini seçtiklerini hayal edebilirsiniz.

Başka bir aksilik. Sonra ne oldu?

Cesaretimin kırılmasına izin vermedim ve ardından küre ilkesini yüzeye uyguladım. Ne yazık ki, benzer fikirler zaten vardı. Ama kendime ait bir şeyler yapmak istedim. Daha sonra hareket ettirilebilen ve bu sayede deseni değiştirebilen sabit ve hareketli parçalar fikri aklıma geldi. İlk başta bununla tam olarak ne yapacağımı bilmiyordum. Bir noktada değişen labirent hakkındaki eski fikrim geri geldi. Ben de parçaların üzerine labirent unsurları çizdim, denedim ve hemen işe yaradı. Desen kısa sürede hazırdı. Yediye yedi alan boyutunda. Basit kural, labirentten ilk çıkanın kazanmasıydı. Bu sadece iki dakika sürdü, bu yüzden yeni bir kurala ihtiyacımız vardı. Buradaki fikir, labirentte farklı yerlere ve sonunda evinize gönderilmenizdi. Bir günde birlikte yazıldı.

Ravensburger Verlag fikrinizden nasıl haberdar oldu?

İlk önce ailemi bir araya getirdim, mükemmel çalıştı ve herkes çok heyecanlandı. Sonunda Göttingen'de bir oyun tasarımcıları toplantısına gittim ve orada labirenti tanıttım. Bu 1983 yılındaydı. Sonra o zamanki Ravensburger yönetmeni Glonnegger omzumun üzerinden baktı, çılgın labirentimin prototipini gördü, bana dokundu ve şöyle dedi:

'Bay Kobbert, bu sizin emekli maaşınız olacak'.

Haklı mıydı?

Evet. Ravensburger'ın onu yayınlaması üç yıl daha sürdü. Daha sonra muzaffer yürüyüşüne başladı ve bugün hala dünya çapındaki klasiklerden biri.

Oyununuzun neden bu kadar başarılı olduğu hakkında bir fikriniz var mı? Küçük bir sır mı var?

Bence iki, hatta üç şey var. Bir yandan, ilk başta imkansız görünen bir yolu bulmak her zaman eğlencelidir. Bir problemi çözersiniz ve harika bir an yaşarsınız. Bu oyunda bu deneyimleri her zaman yaşıyorsunuz. Hedefe giden yol tıkalı. Bakıyorsunuz, bakıyorsunuz, kafanızın önünde bir tahta var. Aniden hedefe ulaşmak için yalnızca bir parçanın hareket ettirilmesi gerektiğini fark ediyorsunuz. Bu kısa vadeli başarılar çok önemli. Tek nokta bu. İkincisi ise sayfalarca kural okumanıza gerek kalmadan oyunu çok çabuk anlıyorsunuz. İki dakika izleyip sonra kendi başınıza oynayabilirsiniz. Üçüncüsü: Çocuklar çılgın labirenti yetişkinler kadar iyi oynayabilirler. Bunu kızımızla birlikte fark ettik. Bunu test ettiğimizde ve kazanmaya devam ettiğimizde yedi yaşındaydı. Neden? Çocuklar açıkça düşünme konusunda özellikle iyidirler, hatta bazen yetişkinlerden bile daha iyidirler. Oyunun gerektirdiği de tam olarak bu. Çocuklara karşı kazanmak gerçekten zor. Bu oldukça komik. Yani mükemmel bir aile oyunu. Bu üç noktanın sadece Almanya'da değil, uluslararası alanda da başarımıza önemli katkı sağladığına inanıyorum.

Çılgın labirentinizin dışında: Sizin için klasik oyunlar nelerdir, en çok neyi oynamayı seversiniz?

Yıllarca ailecek Mahjong oynadık. Bu arada bu göründüğü kadar eski değil. Çocukluğumda ve ergenliğimde Halma, Elfer Raus, Kniffel, 'Dostum, sinirlenme' gibi eski klasikler vardı ve Monopoly de öldürülemez. Şimdi yine eşimle birlikte bol bol oyun oynuyoruz. Birlikte oynamadığımız bir akşam geçmiyor. Şu anda en sevdiğimiz oyunlar üç basit zar oyunudur. Ayrıca onları aileme ve arkadaşlarıma memnuniyetle tavsiye ederim. Biri denir “Tekrar” . Renkli tablolar elde edersiniz ve ardından belirli şeyleri işaretlemeniz gerekir. Diğerleri denir “Qwixx”Ve “Quwirkle” ve benzer bir prensibi var. Keyif aldığımız ve hissettiğimiz şeyleri oynuyoruz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Bu makale sözde bağlı kuruluş bağlantıları içerir. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

#Konular