Cihanda Kaç Kara Delik Var? Ortaya Çıkartılan Sayı İnanılmaz!

babanne

New member
Cihanda Kaç Kara Delik Var? Ortaya Çıkartılan Sayı İnanılmaz! Gözlemlenebilir kozmosta bulunan kara delik sayısı varsayımı olarak hesaplandı. Yeni bir araştırmaya göre cihanda “40 milyar milyar” kara delik (rakamla 40,000,000,000,000,000,000) bulunuyor. Cihanda bulunan bayağı hususların yalnızca yüzde birinin kara deliklerden oluştuğu düşünülürse, kainatın ne kadar muazzam olduğu bir defa daha ortaya çıkıyor.

İtalya’daki Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati’den doktora öğrencisi Alex Sicilia ve danışmanlarının, geniş iştirakli bir takımla gerçekleştirdiği araştırma The Astrophysical Journal mecmuasında yayınlandı.

Sicilya olağan olarak kara delikleri hakikaten saymadı. Araştırma kara deliklerin birçoklarının kütlesi Güneş’ten 20 kat fazla olan yıldızların çökmesi kararı oluştuğu gerçeğine dayanıyor. Ortaya çıkan objenin kütlesi Güneş’ten 5-160 kat daha fazla oluyor ve kütle çekimi o kadar yükseliyor ki, ışık bile ondan kaçamıyor. Büyük patlamadan bu yana ortaya çıkan yıldızların iddiası sayısını kullanan Sicilia geriye kaç tane kara delik kaldığını özel bir bir bilgisayar programı kullanarak hesapladı.

Çalışma, kara deliklerin sayısını hesaplamanın yanı sıra, kütlelerinin dağılımına dair bir varsayım de getiriyor. Müellifler kozmostaki baryonik hususun yüzde 1’inin yıldız boyutundaki kara deliklerde kilitli olduğunu hesaplamış durumda. Baryonik unsur kimi vakit “bayağı” husus olarak anılan, bilinen proton ve nötronlardan oluşuyor ve bileşimi bilinmeyen karanlık unsur ile daha da gizemli olan karanlık gücün zıttı.