CHP’li Sarıbal’dan Uludağ için ‘referandum’ daveti

Bilgin

Global Mod
Global Mod
CHP’li Sarıbal’dan Uludağ için ‘referandum’ daveti ANKARA (İGFA) – CHP’li Sarıbal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Uludağ’ın, 2500 metre yüksekliğe sahip, yaz ve kış turizminin yapıldığı değerli bir bölge olduğunu söylemiş oldu.

Türkiye’nin ve dünyanın sayılı hoşluklarına konut sahipliği yapan Uludağ’ın, iktidarın rant siyasetine kurban edilmek üzere olduğunu ileri süren Sarıbal, “Uludağ, Ulusal Parklar Kanunu’na nazaran yönetilmektedir. Uludağ’da her şeye Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü karar veriyor. Bölgede 1300 çeşit bitki florası var ve bunun 170’i Türkiye’ye ilişkin, bu 170 bitki çeşidinden 34’ü dünyanın öbür hiç bir yerinde yok. Buranın bir kanunu var ve argüman edildiği üzere bir yetki karmaşası da yoktur. Biz, getirmek istediğimiz alan başkanlığı ile bu hoşlukları yok ediyoruz. Buranın istikrarını bozmadan korumak zorundayız. Sınırsız turist, sınırsız insan olmaz. Kullanma ve muhafaza istikrarını hayata geçirmeliyiz.” diye konuştu.

Sarıbal, dağ turizmi ve ekoturizm ile dünyanın sayılı alanlarından olan Uludağ’ın, Alan Başkanlığı ismi altındaki bir sisteme dahil edilmesinin, bölgeye yapılacak en büyük kötülük olacağını belirtti.

“Bu harikulade potansiyel, doların yeşiline kurban edilemez” diyen CHP’li Milletvekili Sarıbal, “Bursa milletvekillerine çağrım; bu teklifi Meclis gündemine getirmeyin. Uludağ bir ekosistemdir ve bütün canlılara ilişkin bir alandır. Bursa’yı seven bir milletvekili bunu gündeme bile getirmemelidir. Madem kendinize güveniyorsunuz mevzuyla ilgili Bursa’da referandum yapalım” dedi.