Buzun Altında Beklenmedik, Yeni Hayat Formları Bulundu

babanne

New member
Buzun Altında Beklenmedik, Yeni Hayat Formları Bulundu Antarktika’nın buz katmanının derinliklerinde, epeyce sayıda yeni ve beklenmedik hayat formu keşfedildi. Büyük yahut hoş olmayabilirler, lakin bu şaşırtan keşif, bilim beşerlerine Dünya’nın en izole ortamlarından birinde hayatın nasıl devam edebileceğini bize gösteriyor.

Current Biology mecmuasında yayınlanan araştırmada, British Antarctic Survey araştırmacılarının kısa müddet evvel Antarktika buz raflarının altında kılıç halindeki bryozoanlar ve serpulid solucanlar da dahil olmak üzere 77 yeni cins keşfettiği açıklanıyor.

Çoklukla yosun hayvanları olarak bilinen Bryozoa, suda yaşayan sıradan omurgasız hayvanlardan oluşan bir aile. Tipik olarak bir milimetreden büyük olmayan bu hayvanlar ekseriyetle mercanlarınkine benzeri sert dış iskeletlerden ve bir demet saç gibisi dokunaçlardan oluşuyor. Bu dokunaçlar, besinleri filtrelemek için kullanılıyor. Serpulid solucanlar da onlara benziyor, suda süzülen hareketsiz hayvanlar.

Bu sıradan canlıların varlığı bile birtakım büyük soruları gündeme getiriyor. Birçok ekosistem, fotosentez yoluyla emilen ve kullanılabilir güç formlarına dönüştürülen güneş ışığı ile başlıyor. Lakin bu hayvanlar, ışığın giremeyeceği yüzlerce metre buzun altında yaşıyorlar. ötürüsıyla, bilim insanları bu hayvanların nasıl hayatta kaldığını merak ediyor.

Araştırmanın başyazarı, British Antarctic Survey’den deniz biyoloğu olan Dr. David Barnes, “Bu çok şartlarda yaşayan bu kadar fazlaca canlının keşfi tam bir sürpriz ve bize Antarktika deniz hayatının ne kadar eşsiz ve özel olduğunu hatırlatıyor. Birden fazla mikro alglerle beslenen bu kadar epey hayvan cinsine dair delil bulmamız şaşırtan. Çünkü lakin bu ortamda hiç bir bitki yahut alg yaşayamaz” diyor.