Bursa’da ‘Saadet’li bayanlardan ‘yerli’ açıklama

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Bursa’da ‘Saadet’li bayanlardan ‘yerli’ açıklama BURSA (İGFA) – Saadet Partisi Bayan Kolları Bursa Vilayet Lideri Hatice Ataş, Yerli Malı Haftası ötürüsıyla partililerle bir arada basın açıklaması yaptı.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda açtıkları stant önünde yaptıkları açıklamada Lider Ataş, ortasında yaşanılan sistemsel krizin sonuçlarını her geçen vakit daha da derinden hissettikleri devirde besin güvenliği ve ziraî üretim kapasitesinin kıymeti hayati bir nitelik taşıdığını söylemiş oldu.

Tutumlu ve şuurlu bir tüketici olmanın ehemmiyetinin anlatıldığı ve yurt genelinde tüm okullarda 12-18 Aralık tarihleri içinde kutlanan özel bir haft olduğuna vurgu yapan Ataş, “Üretim tüketime, tüketim de üretime bağlı bir aktivitedir. Zira üretim olmadan gelir olmaz, gelir olmadan da tüketim olmaz. Bir ülkenin gelişmesinde yerli üretim ve tüketimin değeri büyüktür. Şayet ki bir ülke yerli üretim yapamıyorsa ya dışa bağımlıdır ya da dışa bağımlı bir ülke olmaya adaydır. Yerli üretim olmayınca ülke tüketim gereksinimini dışarıdan temin etme muhtaçlığı duyar ve bu biçimdelikle vakit içinde dışa bağımlı bir ülke olur. Merhum hocamız Necmettin Erbakan da her vakit yerli üretimi desteklemiş ve bu biçimdelikle Türkiye’nin neler yapabileceğini ortaya koymak istemiştir. Bunun için de Gümüş Motor fabrikasını ve biroldukca fabrikayı kurmuştur. 1982 yılında Türkiye’nin, Avrupa’nın 5 büyük ülkesinden biri olmasını temin etmek için endüstride ve tarımda üretimi yüzde 100 artırmak suretiyle global tedarik zincirinde ve global iktisatta birinci 10 ülke ortasına girileceğini, bunun da büyük bir atılım olacağını anlatmıştır” diye konuştu.

Millî Görüş her vakit yerli üretimden yana olduğu ve bu alanda bir epeyce adım attığına dikkati çekerek, fabrikaları sayılarla belirten Lider Ataş, 300’e yakın fabrikanın temeli atıldığı ve 70’e yakının da tamamlandığını, 462 tesis için yaklaşık 240 milyar lira harcandığını söylemiş oldu.

Ataş, tarımın bugünün dünyasında artık bir ulusal güvenlik sıkıntısı olduğunun altını çizdi.

İktidarlarında gübre, mazot, ilaç, tohum, elektrik, yem, sulama fiyatı üzere girdi maliyetlerini direkt dayanak ve vergi indirimi yoluyla makul seviyelere çekeceklerini öne süren Saadet Partili bayanlar, ” Daha fazla ve daha kaliteli üretim yapılabilmesi için çiftçilerimize teknik bilgi ve teknolojik dayanak vereceğiz. Her bölgeye ve her esere uygun siyasetler geliştirilecek ve siyasetleri belirleme süreçlerine çiftçi temsilcilerimizin direkt iştiraki sağlanacaktır. Ziraî desteklemeler tarla sahiplerine değil, gerçek üreticilere yapılacak ve kâfi düzeylere çıkartılacaktır. Tarım alanlarının hedef dışı kullanmasını ise katiyetle engelleyeceğiz! Ucuz ve kaliteli besine ulaşımı kolaylaştıracağız” diye konuştu.