Burdur’da kuruldu, çiftçilere alternatif gelir kaynağı oldu

kolluk

New member
Burdur’da kuruldu, çiftçilere alternatif gelir kaynağı oldu MAKÜ’de, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafınca desteklenen Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı kapsamında ekonomik pahası olan helix aspersa çeşidi kara salyangozunun Burdur hayvan yetiştiriciliği için alternatif canlı olarak kıymetlendirilmesine yönelik proje, hayata geçirildi. 200 metrekare kuluçkahane, 200 metrekare de sera olmak üzere 400 metrekare alanda yürütülen projeyle çiftçilere alternatif gelir kaynağı sağlanması hedefleniyor.


‘YAKLAŞIK 4 YILDIR FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ’

MAKÜ İstiklal Yerleşkesi’ndeki Tarım, Hayvancılık ve Besin Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi çiftliğinde hayata geçirilen proje MAKÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Yıldırım ve Doç. Dr. Mustafa Emre Gürlek tarafınca yürütülüyor. Projeyle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Zeki Yıldırım, “Salyangoz yetiştiriciliği fazlaca uzun yıllardır hayalimiz. Bilimsel manada araştırıyoruz lakin ‘ekonomik manada da ülkemize ne katabiliriz’ onu araştırıyoruz. Yaklaşık 4 yıldır salyangoz yetiştiriciliğiyle ilgili fizibilite çalışmaları yapıyoruz” dedi.


‘ÇOK BEDELLİ BİR BESİN’

En büyük derdin Türkiye’de salyangoza yönelik iç tüketimin olmadığından bahseden Prof. Dr. Yıldırım, “Türkler olarak yemiyoruz lakin etrafımızda öbür Müslüman ülkeler bunu tüketiyor, Avrupa tam tüketiyor. Çok pahalı bir besin. Bilhassa son senelerda Afrika’da açlığa karşı FAO’nun desteklediği önemli salyangoz çiftlikleri kuruluyor. Zira balık eti kadar lezzetli eti var bunun. Esansiyel amino asitler bakımından güçlü. bu biçimde olunca insanın yiyebileceği epey kıymetli bir besin. Afrika’daki açlığa muhtemelen salyangozla tahlil bulmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

‘İÇ TÜKETİM OLMADIĞI İÇİN DIŞARI BAĞIMLIYIZ’

Türkiye’de salyangoz yetiştiriciliğinin ekstra bir gelir kaynağı olabileceğini anlatan Prof. Dr. Yıldırım, şöyleki devam etti:

“Biz 100 aileye 5’er ton ürettirebilirsek 500 bin kilogram yapar. 4 euroya satılıyor ham biçimde, yani yıllık 200 bin euro getirisi olur. Aile başına 200 bin liralık bir gelir garantisi var bu işin. Ancak en büyük pürüzümüz, iç tüketim olmadığı için dışarı bağımlıyız. Dışarıya bağımlı olduğumuz için dışarıya satabilmemiz için 100- 200 tona yakın üretimimiz olması lazım. Bizim 5 tonluk üretim tesisimiz üzere 40- 50 üretim bandı kurabilirsek dışarıya TIR’la gönderebilecek hale gelirsek bu biçimde beşerler bu işten ekmek yemeye başlayacak.”

Salyangoz üretimiyle ilgili mevzuatın en büyük külfet olduğuna işaret eden Prof. Dr. Zeki Yıldırım, yetkililerden bu sorunun çözülmesini talep etti.


‘ASLINDA BAKILDIĞINDA ÇOK HOŞ BİR İKİNCİ İŞ’

Doç. Dr. Mustafa Emre Gürlek de, “Projemiz kapsamında Burdur’da 3 çiftçiye yavru ve yem takviyesi verdik. Şu anda onların üretimleri devam ediyor. Burdurlu çiftçilere bu yıl da takviye vereceğiz. Daha fazlaca bayanlara yönelik eğitim verdik. Bayan girişimcilerin de bu doğrultuda hayli istekleri var. Günlük olarak fazlaca zorlayıcı işler yok. Sabah gelip paklığını yapıp, sonrasındasında yumurtaları alıp inkübasyona bırakıp daha evvel alınmış yumurtalardan çıkan yavruları seraya koymak formunda günlük bir rutin var. Akşam üzeri de güneş batımına yakın yemlemesini yapacaklar. Aslında bakıldığında hayli hoş bir ikinci iş. Bir köyde büyükbaş, küçükbaş yetiştiriciliğinin yanında yıllık ortalama 5 tonluk hoş bir çiftlik kurulup, 100 aileye kadar çıktığımızda yıllık 5- 10 bin tonlara ulaşıldığında, kooperatifleşildiğinde epey hoş bir yan gelir olacak, fazlaca hoş bir döviz girdisi olacak. Çiftçilere fazlaca hoş bir alternatif gelir kaynağı. Mevzuatlardaki sıkışıklık aşıldığında fazlaca hoş bir birinci iş olacak lakin şu anda hoş bir alternatif yetiştiricilik olarak düşünüyorum” dedi.

KAYNAK: DHA