Bölgede birinci sefer üretilen ay çekirdeğine ağır ilgi

kolluk

New member
Bölgede birinci sefer üretilen ay çekirdeğine ağır ilgi Bölgede birinci sefer ekilmesine karşın büyük ilgi goren ay çekirdeği çiftçilerin yeni ekmek kapısı olurken, yurt dışına ise kısa müddette pazarlanmaya başlandı.

Tavas ilçesine bağlı 780 nüfusa sahip Çalıköy Mahallesi çiftçileri 2011 yılında yapılan Yenidoğan Barajı’nın faaliyete geçmesi ile bir arada sulu tarıma yöneldi. Çeşitliliği arttırmak isteyen çiftçiler, mahallede birinci kere ay çekirdeği ekmeye karar verdi. Yeni geçim kaynağı olan ay çekirdek mahallede birinci kez ekilerek hoş bir randıman alındı. Çiftçiler birinci sefer ekilen ay çekirdeğinin başka çekirdeklere bakılırsa daha büyük, aromasının kendisine has farklı olması ve talebinde artması kararı ekiminin devamlılığına karar verdi. Nisan ayında ekildikten daha sonra Ağustos ayında hasadına başlanılacak olan ay çekirdeğinin, şimdiden yurt dışına pazarlaması gerçekleşirken, çiftçilerin ise yeni ekmek kapısı halinde geldi. Ay çekirdeğinin bakımının ise bir çok sıkıntı olduğunu ve geceleri dahi çalıştıklarını belirten çiftçiler, hasattan daha sonra eserleri istediği fiyata satmayı hedefliyor. Geçen sene tarlada 13 ile 14 TL içinde satılan çekirdeğin, bu sene ise 18 ile 19 TL içinde satılması hedefleniyor.

“Beyaz inci olarak tanıttığımız ay çekirdeğimiz”

Ay çekirdeğinin epeyce farklı olduğunu ve yeni ekilmesine karşın talep gördüğünü belirten Ulvi Ozan, “Bu sene yeni çiftçiliğe başladım. Köyümüz Yenidoğan Barajı’nın sulama tarıma geçmesiyle birlikte 2 yıldır çekirdek üretimine, sulu tarım üzerine mısır ve kabağa da başladı. Bu Tavas Çalköy Mahallesinin beyaz inci olarak tanıttığımız ay çekirdeğimizin aroması, kalite olarak tane de büyüklüğü epey yeterli. Bizim ürettiğimiz mamüllerin kalite olarak birinci olduğunu düşünüyoruz. Arkadaşımın elinde gördüğünüz üzere tane büyük ve tadım olarak aroması hayli büyük, bir randıman var. Bunu pazarının güzel olmasını ve vatandaşın para kazanmasını temenni ediyorum. Şuanda bizim ürettiğimiz çekirdek ihracatlık. Bunun en berbatı elek altı olarak tabir ettiğimiz çekirdek pazarda 25, kuruyemişçilerde ise 30-35 TL’ye kadar oluyor. geçen yıl 13-14 TL ortası tarladan satış yaptık, bu sene beklentimiz 18-19 TL içinde. Gece gündüz beşerler uyumadan bunun peşinde. Geceleri damlaması ve yağmur yağdığında bakımı olsun 120 günlük müddette çiftçi düzgün bir biçimde uyuyamıyor” dedi.

“Çekirdeği yiyen kişi gerisinden katiyetle arayacak”

Başka bölgelerin uzun müddettir üretim yapmasına karşın kendi eserleri kadar istek görmediğini ve tadan şahısların içindeki farkı epeyce uygun anlayabileceğini belirten Erol Dinek, “Bu çekirdeğimizin özelliği Türkiye genelinde bu bölgeye birinci gelmiş olması. Bunu kalitesi, aroması, beyazlığı hayli güzel. Diğer vilayetlerde 10 ile 15 yıldır yapılırken, bizim buraya birinci kere geldi. Bunu bir defa alıp yiyen kişi gerisinden katiyetle arayacak” dedi.

KAYNAK: İHA