Böbrek nakli nedir?

celikci

New member
Böbrek nakli, böbrek yetmezliği gelişen hastalarda, bakılırsavini yapamaz hale gelmiş hasarlı böbreğin yerine canlı bir vericiden ya da beyin mevti gerçekleşmiş bir bireyden (kadavra) alınan böbreğin hastaya takılması sürecidir. Vericiden ya da kadavradan alınan böbrek, alıcının sağ ya da sol kasık boşluğuna yerleştirilir.

Böbreklerin vazifesini yerine getirememesi kararı, bedende üre, ürik asit üzere ziyanlı ve zehirli hususlar birikmeye başlar. bu biçimde bir durumda süreksiz olarak diyaliz ya da kalıcı olarak böbrek nakli tedavisi uygulanmalıdır.

Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?

Böbrek nakli için gerekli olan böbrek, canlı vericiden ya da kadavradan bulunur. Canlı vericiden böbrek, açık ya da kapalı (laparoskopik) yolla alınır. Vericiden böbrek kapalı yolla alınırsa, vericinin yalnızca kasık bölgesinde 4-5 cm uzunluğunda bir yara izi kalır. Ayrıyeten kapalı metotla böbrek alındığında, vericinin güzelleşmesi ve günlük yaşama dönüşü daha süratlidir. Verici ekseriyetle ameliyattan bir gün daha sonra taburcu olur.

Böbrek nakli ameliyatında, alınan böbreğin atardamar ve toplardamarı alıcının damarlarına, üreter ismi verilen idrar kanalları ise idrar kesesine bağlanır. İdrar kanalına sonrasındasında alınmak üzere ince bir tüp (stent) yerleştirilir. çabucak sonrasında cilt estetik dikişler ile kapatılır. Böbrek nakli ameliyatı yaklaşık 2-3 saat kadar sürer. Ameliyat daha sonrası devirde rastgele sorun yaşanmazsa 5-6 gün daha sonra hasta taburcu edilerek meskenine gönderilir.

Böbrek nakli daha sonrasında beden yeni böbreği yabancı olarak görür ve onu bedenden atmak isteyebilir. Bu niçinle bağışıklık sistemini baskılayan birtakım ilaçların, ömür uzunluğu kullanılması gerekir.

Böbrek Naklinin Avantajları Nelerdir?

Son devir böbrek yetmezliği olan hastalar için diyaliz ve böbrek nakli olmak üzere iki tedavi seçeneği bulunmaktadır. Böbrek nakli ile hastaya yeni bir böbrek takılır. Bu yüzden hem hastanın kanı temizlenir birebir vakitte takılan böbrek evvelce olduğu üzere kimi hormonlar üretir. halbuki diyaliz tedavisi, yalnızca hastanın kanını temizler, lakin böbrek tarafınca üretilen hormonları üretemez.

Diyaliz tedavisi hastaları yatağa bağlar ve yaşantılarını kısıtlar, seyehat özgürlüğünü elinden alır. halbuki böbrek naklinde bu çeşit kasvetler olmaz.

Böbrek Nakli İçin Gerekli Kurallar Nelerdir?

18 yaş ve üzerinde olan, akıl ve ruh sıhhati yerinde olan herkes böbrek bağışında bulunabilir.

Hangi Hastalara Böbrek Nakli Uygulanmaz?

 • Diğer bir tedavi usulü seçeneği bulunuyorsa
 • Hastada faal bir enfeksiyon mevcutsa
 • Hastada tedavi edilemeyen bir kanser hastalığı var ise
 • Hastanın ömür beklentisi fazlaca kısaysa
 • Hastanın genel durumu nakil ameliyatını kaldıramayacak durumda ise
 • Uyuşturucu unsur kullanması var ise
 • Hastada primer oksalosis hastalığı var ise
Böbrek Nakli Ameliyatı daha sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Böbrek nakli uygulanan hastaların ömürleri boyunca, bedenin yeni böbreği reddetmesini önlemek için birtakım ilaçları kullanımı gerekir. Aksi takdirde, ameliyattan daha sonra ne kadar mühlet geçerse geçsin, hastanın bedeni takılan yeni böbreği reddedebilir.

Nakil ameliyatı olan hastaların dikkat edilmesi gereken en önemli mevzular şunlardır;

 • Tansiyon hastalarında kan basıncı, şeker hastalarında kan şekeri denetim altında tutulmalıdır.
 • Tuz, yağ ve karbonhidrat açısından güçlü olan besinlerden uzak durulmalıdır.
 • Kullanılan ilaçların tesirini azalttığı için greyfurt tüketilmemelidir.
 • Nizamlı bir biçimde antrenmanlar yapılmalıdır.
 • Ağır fizikî işlerler ve sporlar yapılmamalıdır.