Birleşmiş Milletler HIV/AIDS’i Kontrol Altına Alma Toplantısı

BarnaBi

Global Mod
Global Mod
Son 15 yılda dünya çapında yıllık yeni enfeksiyon sayısında %35 oranında düşüş yaşandı (2015: 2,1 milyon yeni enfeksiyon). AIDS’e bağlı yıllık ölümler son 12 yılda %43 azaldı (2015: 1,1 milyon ölüm). Almanya, toplantının artan çabalarla önümüzdeki beş yıl içinde dünya çapında HIV ve AIDS’i sürdürülebilir bir şekilde kontrol altına alma hedefini (“Hızlı Geçiş Yaklaşımı”) desteklemektedir. 2020 yılına kadar yeni HIV enfeksiyonlarının sayısı 500.000’e düşürülmeli, AIDS’e bağlı hastalıklardan 500.000’den az insan ölecek ve hiç kimse HIV enfeksiyonu nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmayacak.

Almanya’nın uluslararası düzeyde önemli bir hedefi, yerel sağlık sistemlerini ve kadın haklarını güçlendirerek HIV ile mücadeleyi ilerletmektir. Dünyanın birçok bölgesinde özellikle genç kadınlar salgına maruz kalıyor. Bu nedenle haklarının güçlendirilmesi AIDS’i kontrol altına almanın anahtarı olarak görülüyor. Almanya şu anda küresel sağlığın iyileştirilmesi için yılda yaklaşık 800 milyon Euro sağlıyor. Yaklaşık 350 milyon Avro, Küresel HIV, Tüberküloz ve Sıtma Fonu (GFATM) ve Küresel Aşı ve Bağışıklama İttifakı (GAVI) gibi girişimlere aktarılacak. Almanya, Birleşmiş Milletler’in (BM) merkezi koordinasyon kuruluşu olan UNAIDS’i 2018 yılına kadar toplam 2,7 milyon avroyla destekliyor.

Kapsamlı ulusal strateji


Birleşmiş Milletler toplantısında Gröhe ayrıca Federal Kabine tarafından kabul edilen “HIV, hepatit B ve C ile diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları kontrol altına alma stratejisine (BIS 2030 – ihtiyaç odaklı, entegre, sektörler arası”) değindi.