Bilim İnsanları, Plüton’u bir daha Gezegen Kategorisine Sokmak İstiyor!

babanne

New member
Bilim İnsanları, Plüton’u bir daha Gezegen Kategorisine Sokmak İstiyor! Plüton geçtiğimiz birkaç yıl kadar evvel Güneş Sistemimizde bir gezegen olarak yer alıyordu. Fakat niye daha sonra Milletlerarası Astronomi Birliği bir ortaya gelerek Plüton’u “cüce gezegen” olarak tanımlamış ve bildiğimiz gezegenler içinden çıkartmıştı.

Yüzölçümü Rusya’dan küçük olan Plüton, Dünya’nın ekvatoral etrafının yüzde 18’ine eşit. Uzun yıllardır 9’uncu gezegen olarak bildiğimiz Plüton, 2006 yılında gezegen statüsünü kaybetmişti. Bunun niçini ise, Plüton’un epeyce küçük olması ve çabucak hemen Güneş’in etrafında 1 tam çeşit bile atamadığı bilinmesi.

Lakin birtakım bilim insanlarının araştırmaları kararı Icarus mecmuasında yayınlanan bir makalede, gezegen tarifinin yüzseneler boyunca değiştiğini ve bunun sonucunda Plüton’un bir daha gezegen statüsüne yükseltilebileceği yazılırken, ortaya atılan bu mevzu bir daha tartışmalara sebep olacak üzere. Hatta gezegen fizikçisi olan baş çalışma müellifi Philip Metzger, “Güneş Sistemimizde muhtemelen 150’den çok gezegen yer alıyor,” derken, bunların boyutlarının da Plüton’a yakın olduğu söyleniyor.

Pekala, sizce Plüton bir daha gezegen olmalı mı, yoksa “cüce gezegen” olarak mı kalmalı?