Besin İntoleranslarında tedavi nasıl olmalı?

celikci

New member
Besin intoleranslarını tedavi ederken temelde sindirim sisteminin genel işleyiş düzeneğine odaklanmakta yarar var. Kronik toksisite ve gerilim kesinlikle çözülmeli. Burada intolerans için neler yapabileceğimizden bahsedeceğiz.

1-Mide Asidini Güçlendirmeliyiz

Şayet mide asidiniz kâfi değil ise besinler gerçek oranda sindirilemeyecektir, kâfi asit şayet olmazsa mide pilor kapağı yanlışsız vakitte açılmaz. Bağırsaklara gecen besinli karışımın asitlik oranı kâfi olmaz ise bağırsaklara da salınacak pankreatik enzimler, safra salgılanamaz ( zira alkali olan bu enzimlerin salgılanmasını mideden bağırsağa gecen salgının asidik olması uyarır ) Sonuç olarak bağırsak PHI bozulur, bağırsak florası bozulur, besinler sindirilemez ve sonuç geçirgen bağırsak ve besin intoleansları ve immün yanıtlar! Bir mide asidi nelere niye oluyor değil mi? Sizlere daima yenidenlıyorum sağlıklı bir hayat için gerçek biçimde mide asidi şart!
Mide asidini nasıl arttırabiliriz formunda bir yazım olacak lakin özetlemek gerekirse tekliflerden bahsedersek:

Limonlu su

Elma sirkesi ( maya intoleransına ve orana dikkat etmek değerlidir )

Kereviz sapı suyu

Hakikat nefes alma

Taze zencefil kullan

Nane ve maydonoz ( ayrıyeten öbür yeşillikler )

Çiğnemek

Yemek sırasında sıvı tüketmemek

Yemek öncesinde ve daha sonrasında (tercihen 1 saat, en az 30 dakika ) sıvı tüketmemek

2-Eliminasyon Diyeti Yapmalıyız

Öncelikle sunu belirtmek istiyorum, eliminasyon diyeti hem semptomlarınızı takip etmek acısından tıpkı vakitte hastalığınızı takip etmek acısından yapılabilir. Yani intolerans bulguları veriyorsanız kendi kendinize adım adım bir eliminasyon diyeti yaparak sonuca ulaşabilirsiniz. Lakin kronik bir hastalığınız varsa ve bunun altındaki intoleransları saptamak ve kronik inflamasyonu tedavi etmek istiyorsanız bu hususta ehil bir hekimden yardım almalısınız. Zira eliminasyon sürecinde bağırsaklarda ve bedende makul besinlerin yarattığı gerilimi ortadan kaldırıp tıpkı anda detoksifikasyona ve inflamasyona odaklanarak tedavi oluşturulmalı ki problemler kökten geçebilsin.
Öncelikle şunu da belirtmek isterim sizlerde inflamasyona niye olacak besinlerin hepsi hayatınız boyunca diyetinizde olmamalı aslına bakarsan!
Bunlar;

Paketli ve işlenmiş besinler

Boya ve besin katkı unsurları içeren besinler

İşlenmiş şeker içeren her türlü besin

Gdolu eserler ( soya-mısır-tavuk )

Palm ve kanola yağı içeren eserler

ELİMİNASYON DİYETİ NASIL YAPILIR?

Besin intoleransı cevabı gözlemlemek için en âlâ yolun eliminasyon diyeti olduğundan bahsetmiştik. Bu tahminen biraz uzun bir yol olabilir ancak bu diyeti yaptığınıza değecek.

Adım adım nasıl yapacağız?

Bir ay boyunca ne yediğinizi ve ne kadar yediğinizi yazınız. İleri derece intolerans bulgusu veriyorsanız yemekleri nasıl pişirdiğinizi de yazınız. Ayrıyeten sonraki gün ve o hafta boyunca nasıl hissettiğinizi, tüm semptomlarınızı not ediniz.

daha sonrasında gıdalarınızdan şüphelendiğiniz besinleri 4 hafta mühlet ile tek tek çıkararak semptomlarınızdaki cevapları gözlemleyiniz. Bu süreçteki tüm gelişmeleri not ediniz.

Şayet cevaplarınız ileri derece ise hassasiyetiniz olduğunu düşündüğünüz gıdayı hayatınızdan büsbütün çıkarmanızda yarar var.

Şayet şikayetleriniz yavaşça ve orta düzeyde ise eliminasyon yaptıktan muhakkak bir süre daha sonra ( 1 ay üzere ) besinleri az az bedeninize bir daha tanıtabilirsiniz. Her çıkardığınız gıdayı birkaç gün ortayla tek tek bedene tanıtmanızda yarar var hangisinin ne cevap vereceğini daha net gorebilmek ismine. Bedene bir daha tanıtma devrinde gıdayı aldığınız saati ve vakti not etmenizde yarar var zira semptomlar kimi vakit birkaç saat ortasında kimi vakit ise gün ortasında gelebiliyor demiştik üstte hatırlarsanız.

Gıdayı bedeninize bir daha tanıttığınızda bir daha semtomlar veriyor ise bu besine karsı intoleransınız devam ediyor demektir. Şayet cevabınız yani semptomunuz önemli ise gıdayı fazlaca uzun bir süre diyetinizden çıkarmanızda yarar var.

Bir gıdayı tanıttıktan daha sonra semptom yasadınız diyelim, öteki bir gıdayı tanıtmadan evvel daha evvelki besinin oluşturduğu semptomların geçmesini bekleyiniz. Yeni bir besin tanıtmadan en az 2 gün semptomsuz olmanız daha yanlışsız bir karşılık almanızı sağlayacaktır.

Bu eliminasyon devrini şüphelendiğiniz tüm besinlere karsı uygulayabilirsiniz.

Not:Bu süreçte en kıymetli şeyin bu intoleransların oluşmasına niye olan sindirim sistemleri sıkıntıları, kronik toksisite sıkıntılarını, inflamasyonu çözmek olduğunu yinedan hatırlatmak isterim. Bu problemleri çözmezseniz daima yeni intoleranslar geliştirmeniz mümkündür.

3-Gerekliyse Sindirim Problemleri Düzelene Kadar bir müddet Sindirim Enzimleri Kullanılabilir

Bilhassa mide asidini desteklemek için BETAİN HCL, onu haricinde pankreatik enzimler içeren toplu sindirim enzimleri tercih edilebilir. Bitkisel bir beslenme ile birfazlaca enzimatik sistemin daha faal olduğunu yıllardır epey net gözlemliyorum. Hastalarıma direk enzim başlamadan bir müddet beslenme ve kimi fitoterapik casuslarla takviye olup gerekirse enzim eklemenin daha gerçek bir yol olduğunu düşünüyorum.
Sindirim enzimi seçerken proteaz ( proteinleri sindiren ) , lipaz ( yağları sindiren ) , amilaz ( karbonhidratları sindiren ) enzimler içermesine dikkat edin.

4- İntoleranslara Karşı İnflamasyon Oluşmasını Önlemek, İntolerans Karşılığı Azaltmak Ve Bağırsakları Onarmak İçin Kimi Supplementler Kullanılabilir

*Kuersetin; Bağırsaklardaki inflamasyonu azaltır. Günde 500-1000 mg kullanılabilir. Doğal olarak quercetin içeren besinler, elma, yaban mersini, ahududu, brokoli, üzüm, biber, kırmızı soğan.
*C vitamini; İnflamasyonu azaltır. Böbrek üstü bezlere ve Karaciğere takviye verir. Antihistaminik olarak misyon yapar. Günde 500 mg- 3 gr ortası kullanılabilir.
*B 5 vitamini; Gerilim ve inflamason idaresinde kıymetlidir. Günde 500-1000 mg kullanılabilir. Adrenal sistemi düzenlemek acısından değerlidir.
*Nane yağı; Bağırsakları rahatlatır ve inflamasyonu azaltır. Nane yağı mide asidini de artmasını sağlayacak ihtarlar oluşturabilir. Nane yağı içeren kapsüller pek faydalı olabilir.
*Keten tohumu yağı; İnflamasyonu azaltır. Günde 1-2 yemek kaşığı kullanılabilir.
*Bromelain; Ananasın ortasında bulunan bir enzim olan bromelain hem de kuersetin aktifliğini arttırabilir. Bromelain bilhassa solunumsal semptom veren alerjilerde öne çıkmaktadır. Ananas alerjisi olan şahısların bromelain supplementinden uzak durması gerekmektedir.
*Milk thistle; Karaciğer işlevlerine yardım eder.
*L Glutamin; Bağırsak tamirinde değerlidir. İnflamasyonu azaltır ve gerilimi azaltır. Kanser hastalarında bile bağırsakları onarmak için kullanılmıştır. Günde 5 gr kullanılabilir.
*İnülin; Prebiyotik olarak kullanılabilir yalnız inülin kendisi de hassasiyet oluşturabilir o yüzden dikkatli kullanılmasında yarar var.
*Aleo vera jel; Bağırsak florasını düzenlemede, lümeni toparlamada pek kıymetli yeri vardır. senelerca mucize bitki olarak anılmıştır.
*Probiyotik; Probiyotikler problemler başladığında kullanıldığı anda direk şikâyetleri daha da kötüleştirebilir. Şöyle düşünün; sindirim sistemi bozuk bir yapıdayken siz sağlıklı bir flora takviyesi yapabilir misiniz? hayır! O yüzden evvela sindirim sistemi arındırılmalı ve eliminasyon yapılmalıdır. Gerekli detoksifikasyon yapıldıktan daha sonra probiyotik başlanmalıdır.
*Omega 3; Omega 3 inflamasyon karşılığını azaltmak için kullanılabilir. En az 1000 mg EPA+DHA içermesine dikkat ediniz günlük omega 3 alımınızın. İleri kronik olaylarda bu oran 3000 mg EPA+DHA oranına çıkabilir.
*D Vitamini; D vitamini eksikliği intolerans ve alerji tablosuna yol açabilir. D vitamini pahalarını 60-80 içinde tutmakta yarar var. Bunun için de güneşlenme ve gerekirse supplementasyon kıymetlidir.
*Kürkümin;İnflamasyonu azaltmak için kullanılabilir
*Zencefil;Mide asidini arttırmak için ve inflamsyonu azaltmak için ayrıyeten da ziyanlı patojenleri temizlemek için kullanılabilir. Zencefil çayı ya da zencefil suyu tüketilebilir.
*Çinko;Çinko eksikliği önemli immün düşüklük yapabilir. Lenfatik kanalları etkileyebilir. İnflamasyonu arttırabilir.15 mg çinko ülküdür.
*Magnezyum; Adrenal sisteme dayanak olmak için ve ayrıyeten sinirsel ihtar için değerlidir.
*Meyan kökü; Adrenal sisteme dayanak olmak için pek kıymetlidir. Ayrıyeten inflamasyonu ve bağırsak florasındaki flora oluşumunu olumlu istikamette etkilediği birfazlaca çalışma ile gösterilmiştir.2 hafta aralıklarla cay olarak ya da tentür olarak tüketilebilir.
*B6 Vitamini; Adrenal sistemi desteklemek ve histamin karşılığında değerlidir.
*Koenzim Q10; Mitokondriyi ve adrenal cevabı desteklemek acısından çok kıymetlidir.
*Isırgan otu; Alerji altındaki inflamasyona faydalıdır. Alerji semptomlarını da azaltabilir.
*Havuç ve salata suyu; İçindeki antiallerjenik bileşikler bileşikler intolerans ve alerji tablolarında pek tesirlidir.

5-Kronik Enfeksiyonları Tedavi Et

Burada ise sindirim sistemi üzerine odaklanarak flora bozukluklarını tedavi etmek büyük değer taşımaktadır. Florada bozukluk oluşturacak

H.pylori

Mayalar

Başka ziyanlı bakterileri elemine etmek hakikat bir yol olacaktır. Bunu yaparken nitekim hayli gerekli olmadığı sürece antibiyotikler tercih edilmemesi taraftarıyım. Uygun fitoterapik casuslarla ve mide asidini toparladıkça sistem kendi istikrarını bulacaktır.

Burada kullanabileceğiniz casuslar kekik yağı, Hindistan cevizi yağı, susam yağı üzere casuslar olabilir.

6-Bağırsak Florasını bir daha Yapılandır

Bağırsak florası ile alerjiler içinde pek büyük bir temas vardır.Çok sık antibiyotik kullanma

Kimyasal içeriklere maruziyet

İşlenmiş besin tüketimi

Çocukken mama ile beslenme, anne sütü emememe

Sterilize ortamlarda fazlaca uzun mühlet geçirmek

Bağırsak sıhhati için kıymetli besinleri tüketmeme

üzere problemler kararı bağırsak floranız bozulmaktadır. Bağırsak florandaki bakterilerin üstünlüğüne göre alerjiye yatkın da olabilirsin, alerjiden korunabilirsin de. Çağımızda epeyce fazla alerjik çocuk ve hasta olmasının niçinleri üstte saydığımız niçinlerdir.
Yapılan çalışmada bağırsak floranızdaki “Laktobacilli, Sacharomyces boulardii, Bacillus coagulans, L.acidophilus “ bakterilerinin besin intoleranslarını azaltmakta kıymetli hissesi bulunmaktadır.
Bağırsak florasını yapılandırmak deyince çabucak herkes birinci probiyotiklere sarılmaktadır. Bu yanlışsız bir seçenek değildir. Yani birinci yapılması gereken şey değildir. Öncelikle beslenmenizi bağırsak floranıza en yeterli gelen beslenme hali olan, bol lif içeren bitkisel yüklü bir beslenme olarak değiştirmekte yarar var. Bunun üzerine sayısız çalışma bulunmaktadır. Öncelikle eliminasyonu yapıp bağırsaklarımızı yıpratan besinleri uzaklaştırdıktan daha sonra bir daha yapılandıracak besinlere tartı vermeliyiz. Bunun için bol sebze-bol meyve, baklagiller, glütensiz tahıllar, yağlı tohumlar, belli oranda hayvansal besinler tüketebilir (intoleransınızın olduğunu düşündüğünüz besinleri tüketmiyoruz).

bu vakitte bağırsak florasını yapılandırmak için fermente edilmiş besinler da kullanılabilir. Mesken üretimi turşular, kefir, kombucha tüketilebilir. Yalnız tekrar dikkatinizi çekmek isterim birçok vakit fermente edilmiş besinler da size intolerans oluşturabilir(mayalı gıdalar-süt eserleri içeren besinler ). O yüzden kullanırken dikkatli olmanızı öneririm.

Dirençli nişasta bağırsak floranızın yapılanmasında pek kıymetlidir; pekala nelerde olur? Muz ve patates evet yanlış duymadınız muz ve patates dedim! senelerca bu besinlerden uzak durmanızı söylemiş olduler değil mi? yapılan birkaç çalışmada bu besinlerin bağırsak florasının yapılanmasında pek değerli yere sahip olduğunu gösteriyor.

Hastalarımda bu iki gıdayı kısıtlamıyor ve çok da kullandırıyorum; ben kendim de bu iki gıdayı çokça tüketiyorum ve bilin bakalım ne oluyor? Sağlıktan öteki bir şey değil! Kan şekeri yükselmesi falan da olmuyor! (doğru vakitte hakikat kombinle yemek bu işin anahtarı). Bunu ben değil bilim söylüyor! Yalnızca patatesin kızartması asla değil, fırınlanmış ya da haşlanmış olarak tüketmeye dikkat edin! Ve meyveleri her vakit aç karnına tüketmeye dikkat! Dirençli nişasta beraberinde baklagillerde de bulunmaktadır.
Bağırsak florasını yapılandırmak için bununla birlikte polisakkaritlere gereksiniminiz vardır. Bunlar için de en hoş kaynaklar soğan, kabak, aleo vera jel üzere seçeneklerdir.
En son olarak da uygun bir eliminasyon ve arınma daha sonrası bağırsak florası için probiyotik destekler düşünülebilir.

7- Adrenal Sisteme Odaklan

Alerji ya da intoleranstan bahsederken adrenal sisteme kesinlikle odaklanmak gerekir. Bedenin düzgün histamin cevabı verebilmesi ve kronik inflamasyonu çözebilmeniz için sağlıklı çalışan bir aderanal sistem olmalıdır. Adrenal sistem ile alakalı hayli detaylı bir yazım olacak. (ADRENAL = BÖBREK ÜSTÜ BEZ )
Bedenin gerilim cevabını düzeltmek ve gerekirse supplement ve fitoterapik casuslar kullanmak kıymetlidir.

8-Ruhsal Sisteme Odaklanın

Alerjileke tepkiler bilinçaltının kendini muhafaza teşebbüsleri olarak yer alır bütüncül yaklaşımda. Zihin bir tehdit olduğunu düşündüğünde hipotalamus ve retiküloendotelyal sistemi aktive eder ve sonuçta da antikorlar aktive olur.
Bilinçaltına yönelmek ve zihnimizi meşgul eden tehditleti keşfetmek alerjik karşılıklarda değerli olabilir. Gerekirse profesyonel bir yardım ile psikoterapi almak, homeopati bu konularda faydalı olabilir.

9-Diğer Teklifler

Lenfatik masaj ve lenfatik sisteme odaklanmak toksinlerin atılımı ve karşılıkların azalması için kıymetlidir. Lenfatik sistem bununla birlikte bağışıklık cevabını regüle eder zira.

Duşlarda evvel sıcak daha sonra en son çıkmadan soğuk suya maruziyet histamin karşılığını düzenler bedende.

Böbrek üstü bölgesine masaj yapmak alerjik cevapları toparlamada ve adrenal sisteme takviye vermede değerli olabilir.

Sonuç Olarak;

Besin intoleransları ve alerjileri birebir şeyler değillerdir fakat birbirinden ayırmak da zordur. Tedavi kısmındaki adımları takip etmeniz size intoleranslarınızdan kurtulmak konusunda yardımcı olabilir. Lakin önemli semptomlarınız varsa ve kronik bir hastalığınız varsa profesyonel bir yardım almanızı öneririm.