Berlin Demografi Forumu 2015’te Konuşma

BarnaBi

New member
Nüfus değişikliği geniş kapsamlı değişikliklere yol açsa ve bunların bir kısmı bugünden hissedilebilse bile, kalıcı olacaktır. Federal Sağlık Bakanı Hermann Gröhe bu gelişmeyi sadece olumsuz görmekle ilgili hiçbir şey yok. Aksine, Almanya’yı mevcut kaynaklar nedeniyle zorluklarla yüzleşebilecek bir konumda görüyor.

Bakan Gröhe, özellikle gönüllü çalışmanın ve nesiller boyunca işleyen bir topluluğun önemini vurguladı: “Yalnızca birlikte – ve toplu olarak – demografik değişimin zorluklarının üstesinden gelebiliriz.”

Başlatılan önlemlere örnekler


Federal hükümet, sağlık sistemi için birçok yasama projesinde demografik değişimin sonuçlarını ve zorluklarını halihazırda dikkate almıştır ve almaya devam edecektir.

  • O GKV Care Güçlendirme Yasası kentsel alanların çekiciliğine rağmen gelecekte kırsal alanlarda da tıbbi ve hemşirelik bakımının garanti altına alınabileceği zorluğuna yanıt verir.
  • Federal hükümet, bakımı önemli bir politika önceliği haline getirdi. Amaç, aynı anda iki ile bakımı güçlendirmektir. Hemşireliği Güçlendiren Yasalar bu seçim döneminde. İlk Bakımı Güçlendirme Yasası 1 Ocak 2015’ten beri yürürlüktedir. Almanya’da bakıma muhtaç 2,6 milyon kişinin tümü için yıllık 2,4 milyar avro civarında performans iyileştirmesi getirmektedir. Bunlar doğrudan etkilenenlere ulaşan iyileştirmelerdir.
  • İle E-Sağlık HukukuFederal Sağlık Bakanlığı tarafından birkaç hafta önce taslağı sunulan taslak, gelecekte ülke çapında daha fazla insanın telematik ve teletıp avantajlarından yararlanabilmesi için temel oluşturuyor.
  • planlanan aracılığıyla Önleme Yasası Gelecekte, sosyal sigorta kurumlarının ve federal eyaletler ve belediyelerdeki aktörlerin ortak görevi olarak her yaşta ve hayatın her alanında koruma ve sağlığın teşviki ve geliştirilmesi için yapısal koşullar oluşturulacaktır – örneğin gündüz- bakım merkezleri, okullar, şirketler ve yatan hasta bakım tesisleri.