BAT, İK alanında kıymet oluşturmaya devam ediyor

kolluk

New member
BAT, İK alanında kıymet oluşturmaya devam ediyor BAT, Küresel bağımsız araştırma şirketi Top Employers Institute tarafınca Türkiye’deki fark yaratan İK uygulamaları ile bu yıl da ‘Avrupa ve Türkiye’nin En Âlâ Patronlarından biri seçildi. 5’inci kere üst üste mükafata layık görülen BAT, Türkiye sıralamasında listedeki birinci 3 şirketten biri oldu.

Küresel bağımsız araştırma şirketi Top Employers Institute tarafınca her yıl düzenlenen ve dünyanın en önde gelen şirketlerinin yer aldığı değerlendirmede “yetenek stratejisi, işe alım ve ahenk programları, tahsil ve gelişim imkânları, meslek ve performans idaresi, çeşitlilik ve kapsayıcılık, sürdürülebilirlik, fiyatlandırma ve yan haklar, dijital İK süreçleri, şirket kültürü ile çalışma şartları ve çalışan mutluluğu” kriterlerinde başarılı bir performans sergileyen BAT, Türkiye sıralamasında listedeki birinci 3 şirketten biri olarak, üst üste 5’inci kere hem Türkiye’nin tıpkı vakitte Avrupa’nın ‘En Yeterli İşverenleri’ mükafatına layık görüldü.

Tertip kültür gelişmenini, çalışanların sıhhat ve motivasyonunu şirket külçeşidinin merkezine koyan yenilikçi uygulamalar ve projelerle, küresel ve saygın bir kuruluş tarafınca takdir edilmekten memnunluk duyduklarını belirten BAT Türkiye, Kafkaslar ve Kuzey Kıbrıs Bölgesi İK Yöneticisi Gökçe Kulak, “Büyük bir aile olduğumuz BAT Türkiye’de, tüm çalışanlarımızın farklılıklarına bedel veren, fikirlerini açıkça söyleyebildikleri ve iş-yaşam tercihlerine takviye olan bir çalışma ortamı yaratmak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda, yıllardır muvaffakiyetle sürdürdüğümüz uygulamalarımıza ek olarak her yıl öncü nitelikte sayabileceğimiz yeni projeleri de hayata geçiriyoruz. Her bir üyesi ile her şartta birbirine canı gönülden bağlı kuvvetli bir tertip olduğumuzu bu sene bir sefer daha görmüş olmaktan ve üst üste 5.kez yaşadığımız bu gururu tüm BAT Türkiye ailesiyle paylaşmaktan memnunluk duyuyorum.” dedi.

BAT TÜRKİYE’DEKİ FARK YARATAN İK UYGULAMALARI

Çalışanlarına dinamik, çeşitlilik barındıran ve hem de imkanlarla dolu bir etraf sunan BAT Türkiye’nin yakın vakitte farklılık yarattığı İK uygulamaları ise şöyleki:

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık: BAT’nin her vakit en kıymetli kıymetlerinden biri olan çeşitlilik ve kapsayıcılık 2020 yılı prestijiyle hayata geçen yeni Ethos bedellerinde de “Çeşitliliğe Bedel Verme” olarak yerini alıyor. Çalışanlar içinde eğlenceli yarışlar düzenlenerek, bilinçlendirici görüntü içerikleri ve dijital eğitimlerle farkındalık her vakit yüksek tutuluyor. Bayan yöneticilerin ferdi marka gelişimlerine takviye olmak, iş hayatında etkinliklerini arttırmak ve rol model bayan önderlerle bir ortada vakit geçirmelerini sağlamak emeliyle geliştirilen “Women in Leadership” küresel programına her sene farklı ülkelerden bayan iştirakçilerle birlikte BAT Türkiye çalışanları da katılıyor. 2021 yılında Küresel Returner Programını hayata geçiren BAT Türkiye, bu program ile rastgele bir sebepten ötürü 18 aydan fazla mühlet iş hayatına orta vermek durumunda kalan şahıslara meslek seyahatlerine yine başlamaları için takviye oluyor. Bütün bu uygulamaları ile BAT, Türkiye’nin de iştiraki ile globalde 2021 yılında Ulusal Eşitlik Standardı (NES) ve Global Eşitlik Standardı (GES) sertifikalarını almaya hak kazanan birinci tütün şirketi oldu.

[email protected] Programı: 2021 yılında pilot olarak uygulaması başlayan [email protected] programı ile BAT Türkiye çalışanları esnek çalışma saatleri, uzaktan çalışma seçenekleri, ebeveynler için okulun birinci ve son günü çalışma esnekliği, meslek molası üzere fırsatlardan pilot program boyunca yararlanmaya başladı. Çalışan geri bildirimleri daha sonrası içeriği güncellenecek olan [email protected] programı yardımıyla BAT Türkiye çalışanları farklı çalışma opsiyonları içinden gereksinimlerine uygun olanlardan faydalanabilecek.

Çalışan Dayanak Platformu: BAT Türkiye’nin pandemi periyodunda çeviklikle hayata geçirdiği bir uygulama olan Çalışan Dayanak Platformu tüm BAT çalışanlarına ve birinci derece yakınlarına ruhsal, finansal, hukuksal, teknolojik, toplumsal, tıbbi, yenidoğan bakımı ve daha biroldukca bahiste fiyatsız danışmanlık takviyesi sağlıyor.

[email protected] Programı: Çalışanların annelik ve babalık sürecinin birinci senelerında desteklenmesi amacıyla hayata geçirilen bu program, annelik müsaadesinden esnek çalışmaya, online ebeveynlik koçluğuna kadar bir hayli hususta imkan sunuyor. Anne ve baba adaylarının bu süreci kolay ve gerilimsiz geçirmelerine, doğum daha sonrası işe döndüklerinde hem özel tıpkı vakitte iş hayatlarındaki istikrarın kurulmasına dayanak olan [email protected] programındaki haklardan esirgeyici aile olan ya da evlat edinen BAT çalışanları da yararlanabiliyor.

Gelişim Fırsatları: Her düzeyde gelişim ve tahsil imkanları yaratmayı hedefleyen BAT Türkiye’de çalışanlara, hem teknik yetkinlikleri kazandırmayı tıpkı vakitte liderlik yetkinliklerini geliştirmeyi amaçlayan, küreselden de desteklenen bir eğitim portföyü sunuluyor. Bu eğitim portföyü içerisinde sınıf içi eğitimler kadar, değişen teknolojinin ve çalışan tercihlerinin değişmesi ile bir arada fazlaca kıymetli bir öğrenme aracı haline gelen online platformlar da yer alıyor. BAT’nin en yeni dijital öğrenme platformu olan GRID, dijitaldeki tüm eğitim içeriklerine tek bir yerden erişimi mümkün kılıyor. gelişmenin her kademede olduğuna inanan BAT Türkiye’de, ‘’My Light is on You’’ mentorluk programı ile bir arada kıdemli yöneticiler ve mesleğinin başındaki çalışanlar birbirlerine mentorluk/tersine mentorluk yaparak öğrenmeye ve gelişmeye devam ediyorlar.

İşe Alım Programları: BATTERY Staj Programı ve Küresel Graduate ismi verilen yönetici adayı programı başarılı yetenekleri mesleklerinin birinci senelerında şirkete kazandırıyor.

Esnek Yan Haklar Uygulamaları: Türkiye’de esnek yan hakları hayata geçiren birinci şirketlerden biri olan BAT Türkiye’de çalışanlar her yıl Aralık ayında bir daha sonraki yıl için kendilerine tanımlanmış olan puanlar dahilinde Esnek Yan Haklar sistemi üzerinden seçimlerini yapıyorlar. Çalışanlar Esnek Yan Haklar kapsamında özel sıhhat sigortasının yanı sıra eğitim dayanak paketi, tatil paketi, alışveriş çekleri üzere biroldukça haktan yararlanabiliyor.

Bunlara ek olarak, çalışanların keyifli ve huzurlu olmadığı bir kurumun sürdürülebilir muvaffakiyet sağlamasının mümkün olmayacağı prensibiyle, çalışan dostu bir ofis yaratan BAT Türkiye, İstanbul merkez ofisi ile 2018-2019 European Property Awards’ta ‘En Düzgün Ofis Tasarımı’ ödülünün sahibi oldu. bununla birlikte Leed Platinum sertifikasına da sahip olan İstanbul merkez ofisi, Office Snapshots’ta yayınlanan 3.500 ofis içinden belirlenen ‘En Yeterli 25 Ofis’ listesine de Türkiye’den girmeyi başaran ender şirketlerden biri olmuştur.