Babacan’dan gençlerin hayatlarına dokunan plan

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Babacan’dan gençlerin hayatlarına dokunan plan ANKARA (İGFA) – DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, partisinin genel merkezinde Gençlik Hareket Planı’nı deklare etti. DEVA Partisi’nin aksiyon planlarının sayısı 18’e yükseldi.

Planın detaylarını partinin Gençlik Siyasetleri Lideri Tabiat Şanlıoğlu anlattı.

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan ise, aksiyon planı ile ilgili yaptığı açıklamasında zarurî askerliğin kaldırılacağı, işsiz gençlere yeni maharetler kazandırılacağını belirterek, “Eğitim gereksinimleri çıkarılacak bir karta yüklenecek. KYK yurtlarında giriş-çıkış saati olmayacak. Yurt bulamayanlara kira yardımı yapılacak. Teknoloji mamüllerindeki vergiler düşürülecek. İnternet tüm gençlere fiyatsız verilecek” dedi.

‘GENÇLİĞE EN ÇOK GENÇLİK BORÇLUYUZ’

“Gençler mutsuz ve daha acısı umutsuz” diyen Babacan, “Öyle bir devirdeyiz ki gençliğe en epeyce ne borçluyuz? Gençlik borçluyuz. Yaşlarının gereği olan ömrü yaşayamıyorlar. Akıllı telefon; lüks değil muhtaçlık. Bilgisayar; lüks değil muhtaçlık. Arkadaşlarla sohbet edip yemek yemek; lüks değil muhtaçlık. Çıkıp dışarıda bir kahve içmek; lüks değil gereksinim. Lüks diye tanım edilen bir fazlaca şey lüks değil ihtiyaç” dedi.

Her gence iş imkânı sunacaklarının altını çizen Babacan, iş bulma programları devreye gireceğini tabir ederek, “Halihazırda iş bulamayan gençler ne yapacak? kimi vakit 1 ay, kimi vakit 3 ay, kimi vakit 6 ay, kimi vakit 1 yıl üzere programlarla yeni marifet ve yetenek kazanacakları programlara gidecekler. Gidiş-geliş yol parası, öğle yemeği parası falan bizden. Bir maliyeti olmayacak. O programlardan sertifika alan gençlerimiz işe girdiğinde gelir vergisi ödemeyecek. Firmalar toplumsal güvenlik primi ödemeyecek. En az birkaç sene bunun bu biçimde devam etmesi gerekiyor. İşsizliği azaltmanın en değerli yolu bu. özetlemek gerekirsesı devlet üstüne düşeni yapacak” diye konuştu.MÜLAKAT YAPILMAYACAK

Kamuda işe alımlarda da mülakatın kalkacağını belirten Babacan, “Devlet, kimseye torpil morpil yapmayacak. Hak eden hak ettiğini alacak. Tasaya mahal yok arkadaşlar. Bu kâbus geçip gidecek. Bu kaygı sineması bitecek” dedi.

Türkiye’yi Avrupa’nın onurlu bir ülkesi yapmak için çaışacaklarını tabir eden Babacan, “Ülkenin yarınlarını Şanghay Beşlisi’nde aramayacağız. Gençlere ‘Hangi ülkeye gitmek istiyorsun?’ diye soruyorum. Şanghay beşlisinden bir tane sayan yok. Asıl olan Avrupa’ya hakikat gitmek değil, Avrupa standartlarını Türkiye’ye getirmek. Eurovision vardı. Türkiye onun da dışına çıktı. Türkiye’yi oraya sokacağız” dedi.

‘MİLLÎ EKİBİMİZİ DÜNYA KUPALARINDA GÖRMEK İSTİYORUZ’

Babacan, Gençlik Hareket Planı’nda Dünya Kupası ve Olimpiyatlar üzere aktiflikleri Türkiye’ye getirmek istediklerini de dikkati çekti. Bunun için prestijin ve paranın lazım olduğunu belirten Babacan, “O kolay. Bizim işimiz. A Ulusal Futbol Kadromuzu Dünya Kupalarında görmek istiyoruz. 20 yıl oldu. Yeni doğan bebeği uygun yetiştirsen 20 yaşında canavar üzere futbolcu olur. Türkiye’de her çocuk yetenekli ve başarılı olmaya aday. Başarısızlık diye bir şeyi ben kabul etmiyorum. Her çocuk, her genç en az bir alanda fazlaca başarılı olur” diye konuştu.