Ay’daki “Gizemli Kulübe”nin Sırrı Nihayet Çözüldü!

babanne

New member
Ay’daki “Gizemli Kulübe”nin Sırrı Nihayet Çözüldü! Çin’in Yutu-2 keşif aracı tarafınca Ay’ın uzak tarafında görülen ve kısa mühlet evvel haberlere mevzu olan “gizemli kulübe” yahut “ev”in, aslında bir kaya olduğu ortaya çıktı. Bunun tam olarak bir sürpriz olduğunu söyleyemesek de, Aralık ayında bir fazlaca kişiyi büyüleyen “Ay bilmecesine” kesin bir karşılık verdiği açık.

SpaceNews ve Space.com için Çin uzay programını takip eden bir gazeteci olan Andrew Jones, Cuma günü gönderdiği bir tweet ile keşif aracı takımının en son güncellemesini bildirdi ve son Ay efsanesinin kararınu “o kadar etkileyici değil ki, harika” olarak nitelendirdi.

Küp formundaki “kulübenin”, bir krater kenarında oturan küçük, yumrulu bir kaya olduğu ortaya çıktı. Keşif aracının birinci manzarasında fazlaca daha büyük ve daha gizemli görünüyordu. Yaklaşıp yeni bakış açıları elde ettikten daha sonra, keşif aracı objenin gerçek tabiatını ortaya çıkarmayı başardı.

Lakin öykü burada bitmiyor ve daha da sempatik bir hale geliyor. Kayanın büzülmüş hali, önünde birkaç havuçla çömelmiş bir tavşana biraz benzemesi sebebiyle artık ona “yeşim tavşanı” lakabını kazandırdı. Kayanın “arka” tarafında ise tavşanla ilgili olarak yorumlanabilecek ve cümbüşe katkıda bulunan kimi yuvarlak taş modülleri bulunuyor.

Yutu-2 gezgininin ismi da Yeşim Tavşan manasına geliyor, yani gezicinin Ay’da kendi maskotunu bulduğunu da söyleyebiliriz.

Yutu-2, Çin Ulusal Uzay Yönetimi’nin Ay’ın uzak tarafının (her vakit karanlık olmayan) hırslı bir keşfini yapmak için 2019’da iniş yapan Chang’e-4 misyonunun bir modülü. Yutu-2 güneş gücüyle çalışıyor ve bu niçinle Güneş tekrar çıkana kadar periyodik olarak kış uykusuna yatıyor. “Gizemli kulübe“ye daha güzel bir manzara yakalamak için yaklaşmasının biraz vakit almasının en büyük niçini de buydu…