Aşağı Saksonya: İlkokul dört günlük bir hafta başlatmak istiyor – Milli Eğitim Bakanlığı ikisinin arasına giriyor

kolluk

New member
Aşağı Saksonya
Öğretmen eksikliği: İlkokul dört günlük bir hafta başlatmak istiyor – Milli Eğitim Bakanlığı araya giriyor

Aşağı Saksonya’nın Ammerland ilçesindeki öğretmen sıkıntısı nedeniyle, bir ilkokul dört günlük bir hafta başlatıyor.

© Fabian Strauch / DPA

Çeşitli basında çıkan haberlere göre, Wiefelstede ilkokulu “dört günlük bir hafta” başlatmalıdır. Ancak Aşağı Saksonya Eğitim Bakanlığı’na göre bu olmayacak. Tüm öğretim günlerinin silinmesi genellikle amaçlanmamıştır.

Daha önceki bir duyurunun aksine, Ammerland bölgesindeki Wiefelstede ilkokulu muhtemelen her yıl için herhangi bir öğretim gününü iptal etmeyecektir. Hannover’deki Aşağı Saksonya Kültür Bakanlığı Salı günü bunun olmaması gerektiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Durumun incelenmesi, tüm okul yılları boyunca hafta içi tüm günlerde sürekli okula devamın sağlanması için kapsam olduğunu göstermiştir.”

Çeşitli tedbirlerle öğretim günlerinin kaybı önlenmelidir: Bakanlığa göre, okulun ders programı değiştirilecek. Sınıfları birleştiriyorsun. Ayrıca, pedagojik uzmanlar görevlendirilecek ve kısa sürede bir itfaiye eğitmeni işe alınacaktır. Osnabrück’teki Okullar ve Eğitimden sorumlu Bölgesel Devlet Ofisi, okulla koordinasyon içinde projeyi hemen hayata geçirdi. Sözcü, “‘Dört günlük hafta’ masadan kalktı” dedi.

Bakanlık: Prensip olarak, öğretim günlerinin tamamını iptal etme planı yok

Bakanlığa göre, ilkokuldaki personel durumu gergin. Korona analık koruma yönetmeliği nedeniyle üç öğretmenin devamsızlığı ve başka bir öğretmenin uzun süredir kayıp olması nedeniyle darboğazlar ortaya çıktı. Bakanlık, “Yine de, bireysel yıllar için bir eğitim gününü iptal etme kararı ne alternatifsizdi ne de Osnabrück’teki okul ve eğitimden sorumlu bölgesel devlet dairesi ve Eğitim Bakanlığı ile aynı fikirdeydi.”

Bakanlık ayrıca, özellikle ilkokullarda tüm öğretim günlerinin silinmesinin planlanmadığını söyledi. Karşılaştırılabilir prosedürler bilinmemektedir. Tüm günlerde derslerin güvenilirliğini sağlamak önemlidir. Bundan etkilenmeden kısa süreli arızalar olabilir. Wiefelstede davası, eğitim sektöründe vasıflı işçi eksikliği konusunun devletin siyasi gündeminin en üst sıralarına yerleştirilmesinin doğru olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Editörün Notu: Bu makale güncellenmiştir. Aşağı Saksonya Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasını tamamladık ve metni buna göre uyarladık.

rw
DPA

#Konular