Apple Çin’den çıkıyor: Şirketten dev yatırım!

BarnaBi

Global Mod
Global Mod
Apple Çin’den çıkıyor: Şirketten dev yatırım! Akıllı telefon dünyasının en büyük ismi olan Apple, iPhone 14 ile bir arada çıtayı bir daha belirlemiş olsa da sıkıntılarla boğuşmaya devam ediyor. Şirket, serinin üretim basamağından bugüne kadar biroldukca problemle uğraştı. Bunun ana kaynağının Çin olduğunu düşünen Apple, yeni arayış ortasında.

Foxconn, Hindistan’da 500 milyon dolarlık yatırım yapıyor

Apple’ın orta ve uzun vadede Çin’den ayrılmak istediği biliniyor. Şirketin üretim sınırını Hindistan’a çevireceği söylenmişti. Ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Apple’ın en büyük üreticisi olan Foxconn, Hindistan için yatırımlarını arttırıyor. Techcrunch’a nazaran şirket, ülkede 500 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Bu yatırımla bir arada Foxconn, Hindistan sonları içerisinde bulunan tesisini genişletecek. Ayrıyeten Apple, buradaki iş gücünü uzun vadede 4 katına çıkaracak. Yatırım, 8 Aralık 2022 tarihindeki bir Tayvan borsanda görüntülendi. Foxconn, yatırımı Hon Hai Technology India Mega Development Private Limited operasyonuna yerleştirecek.

Apple’ın Çin ayağında işler hiç de uygun gitmiyor. Çin’de bulunan Foxconn fabrikası, iPhone üretimi kelam konusu olduğunda Apple’ın kalbi olarak gösteriliyor. Lakin, Çin’de yürütülen “koronavirüse karşı sıfır tolerans” siyaseti niçiniyle üretim biroldukca sefer durdu. Apple bağımlılığı azaltmak için bu yatırımı yapmayı düşünüyor.

Özellikle son günlerde Çin’de yaşanan olaylar Apple şirketinin sabrını taşırdı. Açığı kapatmak isteyen fabrika, emekçilerin tatil dönemi öncesinde üretim sınırında kalmasını istedi. Lakin çalışanlar mecburî kılınan bu duruma reaksiyon gösterdi. Reaksiyonlar karşısında şirket geri adım atmayınca Foxconn, protestolar ile karşı karşıya kaldı.