apartmanların genişletilmesine doğru ilerliyoruz

Hasan

New member
Superbonus: Kamu maliyesi açısından sert sonuçlar doğuracak olan apartmanların genişletilmesine doğru ilerliyoruz
İle ilgili Julia Gambazzi Yayınlanan 5 Eylül 2023
Süperbonus yönetimi hükümeti krize sokmaya devam ediyor. Kamu maliyesi açısından ağır sonuçlar doğuracak bir uzatmaya doğru kaçınılmaz olarak gideceğiz.

Superbonus: Bakan Giorgetti’nin sözleri


Cernobbio Ekonomi Forumu’nda Ekonomi Bakanı Giancarlo Giorgetti şunları söyledi: “Süperbonus’u düşünmek midemi bulandırıyor, kamu maliyesi üzerinde olumsuz etkileri oluyor, ekonomi politikasını sıvazlıyor ve başka müdahalelere yer bırakmıyor.” Daha sonra şunları ekledi: “Süper Bonus, 2024, 2025 ve 2026 istikrar paktına gidiyor ve Pnrr ile ilgili olarak, hibeler kapsamında olmayan ve borç kapsamında olan 150 milyarın tamamı kamu harcamasını oluşturuyor ve yüke gitmek 2025, 2026 hesapları ve umarım 2027 ve 2028 de olur.”

Mevcut durum ve geleceğe yönelik tahminler


Kat mülkiyeti konutlar için kesinti yüzdesi, 1 Ocak 2024’ten itibaren %70’e düşecek; bu oran, geçen sonbaharda kararı ve müteakip iletişimi öngörülen süreler içinde vermiş olanlara hâlâ uygulanan %110’dur. Gerçek şu ki, birçok iş gecikiyor ve 31 Aralık’tan önce tamamlanamayacak.

Son teslim tarihleri muhtemelen uzatılacak, ancak çok katı riskler getirilerek. İşin en az yüzde 60 ilerlemesinin istenmesi ya da kimin gerçekten maddi yardıma ihtiyacı olduğunu tespit edebilmek için Isee’den talep edilmesi gibi.

Müstakil evlerin uzatılmasını öngören Ağustos Omnibus kararnamesinde zaten bir uzatma uygulamaya konulmuştu. 30 Eylül olarak belirlenen son tarih bu yılın sonuna ertelendi.

Uzatmanın sonucu


Kamu maliyesi üzerindeki etki en sorunlu sonuç olmayı sürdürüyor. Süper bonus için 36,6 milyar ve cephe bonusu için 5,9 olarak belirlenen orijinal harcama tahmininden 2022 Nadef’iyle birlikte toplamda neredeyse yüzde 38’lik bir artışla 61,2 ve 19 milyara çıktı. İlkbaharda %110’luk etki derecesi de 67’ye yükseldi ve şimdi muhtemelen 80-85’e ulaşacak gibi görünüyor.