Apandisit nedir ve nasıl oluşur ?

celikci

New member
Körbağırsağın apandisit yada apendiks denen solucansı uzantısının iltihaplanması apandisittir. Lenf dokusunun bolluğundan ötürü apandisite bağırsak bademciğide denir. Apandisit ortasından besinlerin geçmediği küçük bir bağırsak çıkıntısıdır. Apendiks 2 ila 25 cm içinde değişen uzunluktadır. Çocuklarda ise, yetişkinlerden daha uzundur. Alışılmış yerinin haricinde bulunan apandisitin iltihaplanması ise, belirtileri değerlendirmede ve hastalığın teşhisini koymada kuvvetlikler yaratır. Apandisitin içi boşluğu fazlaca dardır. Bağırsak florasında bulunan bütün mikroorganizmalar burada da yaşar. Apandisit ekseriyetle bu mikroplara karşı gereğince dirençlidir. Ağır mukus tıkaçları, bağırsak solucanları, apandisitin hayli uzun olması, duvarlarında hareketi zorlaştıran köşelerin bulunması yada kiraz üzere meyvelerin takılı kalan çekirdekleri apendiksin içinin tıkanmasına yol açar. Apendiksin içinin tıkanmasıyla apendiks lümeninde sıvı birikir, mikroplar çoğalmaya başlar ve iç basınç artar. Basıncın artması ile apendiks şişmeye başlar ve giderek apendiks dokusunun kanlanması ve beslenmesi bozulur. sonrasındasında çürüme ve patlama oluşur. bu biçimdece apandisitin iltihaplanma süreci başlar.

Apandisit tipleri nelerdir ?

Belirtilerin şiddeti ve hastalığın yükü yalnız apandisit iltihabının niteliğine bağlıdır. akut apandisitin esas 3 tipi vardır ;

* Mukuslu Apandisit ; Cerrahi uygulamada en sık mukuslu apandisite rastlanır. Mukus salgısının arttığı bu tipte apandisit güzelce iltihaplanmış, gergin ve büyümüştür. Üzerindeki periton ise alışılmış parlaklığını yitirerek yavaşça matlaşmıştır. Mukuslu apandisit hastalığın en yavaşça tipi bulunmasına rağmen, vaktinde müdahale edilmezse irinli apandisite dönüşebilir.

* İrinli Apandisit ; Apandisit, apandisit iç boşluğunda ve duvarında biriken irin birfazlaca apse odağı oluşturur. Bu apselerin ülserleşerek apandisit dışına açılmasıyla kaçınılmaz olarak periton iltihabı gelişir. Akut apandisitin irinli tipinde körbağırsak ve incebağırak irtibat bölgesi üzere apandisit yakınındaki bağırsak kısımları de iltihaplanır.

* Kangrenli Apandisit ; Apandisit damarlarının pıhtıyla tıkanması kararında kangrenli apandisit oluşur.

Apandisitin belirtileri nelerdir ?

Apandisitin belirtileri tecrübeli bir doktoru bile teşhis koymada zora sokabilir.

Karın ağrısı, iştahsızlık ve kusma temel belirtilerdir. Bunların bir ortaya gelmesi tanıyı kolaylaştırır.

Karın ağrısı, apandisitin en değerli belirtisidir. Ekseriyetle göbek etrafında yahut mide üstünde başlar. Künt bir ağrıdır, azalma ve çoğalma gösterebilir. Lakin hiç bir vakit büsbütün yok olmaz. Çoklukla 4-6 saat sürer (1-12 saat içinde değişebilir). ondan sonrasında ağrı karın sağ alt bölgesine yerleşir. Birtakım hastalarda ağrı sağ alt kadranda başlar ve orada kalır. Apendiksin değişik yerleşimlerine göre ağrı sırtta, sağ yahut sol kasıkta yahut mesane üstü ve makatta hissedilebilir.

Bulantı ve kusma kıymetli bir göstergedir. Hastaların yüzde 75’inde bulantı görülür. Çoklukla hasta bir şey yerse kusar. Bu belirtilerin yanında, hastanın, kabızlık, ishal ve gaz çıkaramama üzere şikayetleri de olabilir. Fakat, bunlar teşhis bedeli taşımazlar.

Muayene bulguları, apendiksin, bedende yerleştiği yere nazaran değişebiliyor. Patlama olup olmaması da bulguları etkiliyor. Beden ısısı kimi şahıslarda olağan kalmakla birlikte kimilerinde 37.5-38 dereceye çıkıyor. Hastanın, fazla hareket etmekten kaçınması ve öksürme zıplama üzere hallerde ağrılarının artması teşhis bakımından da değer taşıyor. Apandisit belirtileri, birfazlaca hastalığın ( karın içi lenf bezleri iltihabı, mide-bağırsak iltihabı, bayan hastalıkları, dış gebelik, mide-onikiparmak bağırsağının delinmesi, idrar yolları iltihabı, safra kesesi-pankreas iltihabı ve bağırsak damarlarının tıkanması üzere ) belirtilerine benzemektedir. Bu niçinle bulguların kıymetlendirilmesi açısından tabibin tecrübesi büyük kıymet taşıyor.

Apandisitin görülme sıklığı nedir ?

Antibiyotiklerin yaygın formda kullanıma girmesiyle apandisit olgularının sayısı azalmıştır. Apandisit her yaşta görülmekle birlikte , en sık 20-30 yaş kümesinde ortaya çıkıyor. 60 yaşından büyüklerde %10 ötüründa görülürken, çocuklarda en sık 6-10 yaş kümesinde görülür. Ergenlik çağından evvel kız ve erkeklerde apandisit oranı eşitken, 15-25 yaş kümesinde erkeklerde apandisite 2 kat daha fazla rastlanıyor. 25 yaşından daha sonraki periyotta oran tekrar eşitleniyor.

Apandisitin tedavisi nasıl yapılmaktadır ?

Apandisit ameliyatları karından yapılmaktadır ve en sıradan operasyonlardandır. Fakat ihmal edilmesi halinde, bilhassa iltihaplı apendiksin patlaması vefata yol açabilir.

Apandisitin kesin tedavisi ameliyattır. Hasta , kapalı ( laparoskopik ) yahut açık appendektomi metoduyla ameliyat edilip apandisit alınmalıdır. Apandisit tanısı konan yahut apandisit olabileceği düşünülen hastaların ağzan beslenmemeleri ve ağrı giderici almamaları gerekir.