Akıllı telefonlarda çıkarılabilen bataryalar geri dönebilir!

BarnaBi

Global Mod
Global Mod
Akıllı telefonlarda çıkarılabilen bataryalar geri dönebilir! Son senelerda akıllı telefon teknolojileri büyük gelişmeler kaydetti. Bu ilerlemeler ile bir arada hem tasarımsal tıpkı vakitte kullanım açısından kimi değerli değişimler de oldu. Bunlara örnek olarak artan kamera sayıları ve kaybolan 3,5mm kulaklık girişi gösterilebilir. Bilindiği üzere evvelce çıkarılabilir yapıda olan bataryalar da artık çıkartılamıyor. Fakat bu durum Avrupa Birliği yardımıyla yakın vakitte değişebilir.

Avrupa Birliği akıllı telefon standartlarını değiştiriyor!

Geçtiğimiz aylarda Avrupa Birliği, Apple’ın telefonlarında USB Type-C standardına geçmesine yönelik yasası ile gündeme geldi. Bu yasanın kabul edilmesi ile bir arada şirkete 28 Aralık 2024’e kadar sonucu uygulaması için vakit verildi. Heyetin bu müdahalesinin akabinde yeni bir karar aldığına dahil rapor paylaşıldı.


Rapora göre Avrupa Birliği, akıllı telefonlardaki değiştirilebilen batarya yapısına geri dönmeyi amaçlıyor. Yani bu yasa ile bir arada eskiyen pilinizi kullanıcılar kendileri değiştirebilecek.Yasa hem IOS tıpkı vakitte Android telefon firmaları olmak üzere bütün üreticiler için geçerli olacak. Şayet yasa faaliyete geçerse, tıpkı evvelce olduğu üzere kullanıcıların eskiyen bataryaları için telefonlarını servise götürmelerine gerek kalmayacak. Yada kullanılmayan bir telefonun bataryası hakkındaki telaşlar kökünden çözülmüş olacak.

Ancak akıllarda bir soru var. Bataryası çıkartılabilen telefonlar çoklukla kalın yapıda olan cihazlardı ve suya karşı dayanım sergilemiyorlardı. Vakit içerisinde bu anlayışın değişmesi ile bir arada telefonlara suya ve toza karşı dayanıma ek olarak incelik de gelmeye başlandı. Şayet telefonların pilleri yeninden çıkartılabilir yapıda olurlarsa bu dayanım özellikleri ve tasarım anlayışı günümüz teknolojisinde devam edebilir mi? Yoksa eskisi üzere daha kalın aygıtlar mı görmeye başlarız? özetlemek gerekirsesı şuan için bu biçimde bir adımın bir artı mı yoksa eksi mi olacağı bilinmiyor.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce telefonların bataryaları çıkartılabilir yapıda olmalı mı? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!