200 Milyon Yıl Öncesinin Dinozoruna İlişkin Olduğu Düşünülen Ayak İzi Bulundu!

babanne

New member
200 Milyon Yıl Öncesinin Dinozoruna İlişkin Olduğu Düşünülen Ayak İzi Bulundu! Uzmanlar, Galler’deki bir kumsalda keşfedilen ayak izlerinin 200 milyon yıldan daha uzun bir süre evvel erken bir dinozor tarafınca bırakıldığını düşünüyor. Londra Tabiat Tarihi Müzesi’ndeki paleontologlar, Triyas devrine kadar uzanan ayak izlerinin hayli erken bir sauropod yahut sauropod akrabasına ilişkin olduğunun düşündüklerini söylemiş oldu.

Müzede vazifeli paleontolog Dr. Susannah Maidment tarafınca bulguları açıklayan bir açıklamada açıklandıği üzere “bu biçimdelar İngiltere’de erken sauropodların yaşadığını biliyoruz, zira epeyce erken bir sauropod olan Camelotia’nın kemikleri Somerset’te tıpkı periyoda tarihlenen kayalarda bulundu. İzi bu cinsin bırakıp bırakmadığını bilmiyoruz, lakin bu cins bir şeyin bu izleri yapmış olabileceğini düşündüren öbür bir ipucu.

birinci vakit içinderda 2020 yılında Penarth’taki plajdaki izlerin imgeleri Maidment ve meslektaşı Profesör Paul Barrett, amatör bir paleontolog tarafınca gönderildi. Birinci başta, bulgulara kuşkuyla yaklaştılar.

Maidment, “Halktan fazlaca sayıda örnek alıyoruz, lakin birden fazla (izlerle) kolaylıkla jeolojik özelliklerle karıştırılabilen şeyler” dedi ve devam etti: “Lakin, fotoğraflardan bunun düzgün bir aday olduğunu ve bir göz atmaya bedel olacağını düşündük.

Çift, meslektaşlarıyla işbirliği yaptı ve alanın daha evvel Galler Ulusal Müzesi’nden bir paleontolog olan Cindy Howells, bir Fransız grubu ve Cardiff Üniversitesi’nden bir küme tarafınca denetlendiğini öğrendi.

Maidment ve Barrett, izleri araştırmak ve ölçümleri kaydetmek için alana gitti.

Barrett, müzenin bulguları duyurusunda, “Penarth’ta gördüğümüz izlenimlerin, bir hayvanın yürüdüğünü düşündürecek biçimde daima aralıklarla yerleştirildiğine inandık. Ayrıyeten çamurun üst itildiği yer değiştirme halkalarını da gördük. Bu yapılar, yumuşak tabanda faal hareketin özellikleridir” dedi.

Bulguları, dinozorların nasıl yürüdükleri ve sürüler halinde seyahat ettikleri üzere davranışsal nitelikleri hakkında da bilgi verebilir.

Barrett’in söylemiş olduği üzere “Bu tıp izler dünya çapında bilhassa yaygın değil, bu yüzden bunun Birleşik Krallık’taki Triyas hayatı hakkındaki bilgimize farklı bir katkı olduğuna inanıyoruz. Bu ülkedeki Triyas dinozorlarının kaydı pek azdır, bu niçinle periyottan bulabileceğimiz her şey o sırada neler olup bittiğine dair fotoğrafımıza yeni bilgiler ekler.

Müze, ayak izlerinin gelgit tarafınca aşınana kadar kıyıda kalacağını söylemiş oldu…