2 Dakikada Arabadan Uçağa Dönüşüyor, Uçuş Onayını Aldı!

babanne

New member
2 Dakikada Arabadan Uçağa Dönüşüyor, Uçuş Onayını Aldı! AirCar ismi verilen ve uçağa dönüşebilen araba fikrinin bir eseri olarak lanse edilen araçtan, daha evvel buradaki haberimizde ayrıntılı olarak bahsetmiştik. İşte artık geliştiriciler, yalnızca 2 dakika içerisinde küçük bir uçağa dönüşebilen AirCar’ın Slovakya’da uçuş testlerini muvaffakiyetle geçtiğini ve uçuş onayı aldığını duyurdu.

AirCar’ın gerisindeki şirket olan Klein Vision’a nazaran, araç 70 saatlik “zorlu uçuş testini” tamamladıktan daha sonra Slovak Ulaştırma Otoritesi tarafınca resmi uçuşa elverişlilik sertifikası ile ödüllendirildi. Şirket yaptığı basın açıklamasında, 200’den çok kalkış ve iniş içeren test uçuşlarının Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) standartlarıyla uyumlu olduğunun da altını çizdi. Açıklamada, “kuvvetli uçuş testleri, tüm uçuş ve performans hareketlerini içeriyordu ve uçak modunda şaşırtan bir statik ve dinamik stabilite gösterdi” deniliyor.

Klein Vision sözcüsünün CNN’e verdiği demeçte ise, AirCar’ı isteyen her insanın kullanamayacağını öğrendik. Hibrit aracı uçurmak için bir pilot lisansının gerekli olduğunu söyleyen sözcü, ayrıyeten şirketin “AirCar” ı 12 ay ortasında piyasaya sürmeyi umduğunu da kelamlarına ekledi.

AirCar’ın geliştirilme sürecinde bulunan ve sekiz uzmandan oluşan grubun, araç için 100.000 saatten çok vakit harcadığı bildiriliyor. Araç 1.6L BMW motorundan güç alıyor ve rastgele bir akaryakıt istasyonunda satılan yakıt ile çalışabiliyor. Klein Vision’ın kurucu ortağı Anton Zajac, AirCar’ın azamî 18.000 fit çalışma irtifasında uçabileceğini söylüyor.

Aracın mucidi ve geliştirme takımının önderi olan test pilotu Stefan Klein‘a bakılırsa AirCar’ın sertifika almış olması, verimli uçan otomobillerin seri üretiminin de kapısını açıyor. Lakin AirCar’ın öncesinde de bu sertifikayı almaya hak kazanan benzeri araçlar olduğunu hatırlamakta yarar var.


Geliştirilmekte olan başka araçlar içinde, Hollanda merkezli PAL-V şirketinin bir karayolu aracı olarak da kullanılabilen ve bir döner uçağa dönüşebilen PAL-V Liberty‘si bulunuyor. Benzeri biçimde, ABD merkezli Terrafugia firması, geçtiğimiz Ocak ayında yapılan bir basın açıklamasında emsal bir araç için FAA Özel yavaşça Spor Uçağı (LSA) uçuşa elverişlilik sertifikası aldığını duyurmuştu.

Tüm bu çalışmalar bu türlü devam ederse, yakın gelecekte tam elektrikli yahut en azından hibrit uçan otomobilleri etrafımızda görmeye başlayabiliriz. Üstelik bu tip araçların çevresel sürdürülebilirlik amaçlarımıza de katkıda bulunacağı kesin.