Yatırım uzmanı Timothy Ash: Merkez Bankası dolara neden müdahale etmiyor?

kolluk

New member
Yatırım uzmanı Timothy Ash: Merkez Bankası dolara neden müdahale etmiyor? Türk Lirası’nda yaşanan rekor düzeydeki paha kaybı, finans uzmanlarının da gündeminde. Londra merkezli milletlerarası yatırım kuruluşu Bluebay Portföy İdaresi’nden yatırım uzmanı Timothy Ash, Türkiye iktisadını ‘freni patlamış’ bir otomobile benzeterek TL’nin pahasının ‘çılgınca’ bir noktada olduğunu söylemiş oldu. Ash, Merkez Bankası’nın duruma neden müdahale etmediğini sorguladı.

‘SAPKIN BİR İKTİSAT DENEYİ’

CNBC’nin haberine nazaran Ash, müşterilerine gönderdiği bir notta “TL’nin olduğu nokta çılgınca lakin bu, Türkiye’nin şu an uyguladığı çılgınca para siyaseti ortamının bir yansıması” dedi. Ash, “Merkez Bankası’nın fiilen hiç bir para siyaseti uygulamadığı vakit ne olduğuna dair sapkın bir iktisat denebir daha tanıklık ediyoruz. Erdoğan, Türkiye Merkez Bankası’nın faiz artırımı maharetini elinden aldı” tabirlerini kullandı.

‘EN AZINDAN BİR ÖLÇÜ DÖVİZ REZERVİNİ KULLANABİLİRLER’

Twitter hesabından da Türkiye iktisadına dair bir dizi paylaşım yapan yatırım uzmanı Ash, Merkez Bankası’nın neden müdahale etmediğini şu sözlerle sorguladı: “Anlamadığım şey, neden bir daha döviz satarak müdahale etmedikleri. -Bu metodun sorunu kesin olarak çözmeyip Merkez Bankası’nı yalnızca negatif faiz oranı bölgesine daha derin biçimde ittiğini bilsem de- Şayet faiz artırmak istemiyorlarsa, TL’ye istikrar kazandırmak için en azından bir ölçü dövizi kullanabilirler.”


‘ERDOĞAN FREN KABLOSUNU KESTİ’

Ash, başka paylaşımlarında da şu yorumları yaptı:

“Türk lirası eriyor. 2017-19’daki döviz savunması, dövize müdahale, faiz artışı, TL’nin pahasının azalması, sermaye denetimleri olmuştu. Artık? TL’nin pahasının azalması, dövize müdahale (?), sermaye denetimleri (?), faiz artışı (?). Sırasından artık emin değilim.”

“Türkiye iktisadı güya bir zirvenin en yüksek noktasına çıkarılmış bir otomobil üzere ve Erdoğan fren kablosunu kesti. Umalım ki, en yüksek noktadan daha sonraki düşüş o kadar sert olmasın yoksa otomobilin kaza yapacağından kaygı ederim.”


“Türk Lirası için rastgele bir çapa kalmamış üzere görünüyor. Şayet Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırma yetkisi yoksa ve döviz rezervlerinin yeterliliği sınırlıysa, IMF yoksa, bu biçimde geriye ne kalıyor? Devasa bir iktisat deneyi.” (DIŞ HABERLER)