Yatırım uzmanı Timothy Ash: Erdoğan’ın siyasetleri Türkiye’yi son süratle buzdağına gdolayıyor, nitekim kaygılıyım

kolluk

New member
Yatırım uzmanı Timothy Ash: Erdoğan’ın siyasetleri Türkiye’yi son süratle buzdağına gdolayıyor, nitekim kaygılıyım Londra merkezli milletlerarası yatırım kuruluşu Bluebay Portföy İdaresi’nden yatırım uzmanı Timothy Ash, TL’nin döviz karşısında yaşadığı paha kaybına ait değerlendirmesinde “Türkiye’nin son süratle bir buzdağına gerçek ilerlediği” yorumunu yaptı. “Türkiye için nitekim endişeliyim” diyen Ash, sorunun ‘Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın etrafında rasyonel olan fazlaca az iktisat danışmanı bulunmasından kaynaklandığını’ belirtti. Ash, birfazlaca kişinin muhtemel sermaye denetimlerinden kelam ettiğini de öne sürdü.

‘İLK 10 YILDAKİ MUCİZE ERDOĞAN’I DENETİM ALTINDA TUTANLAR SAYESİNDE YAŞANDI’

Türkiye iktisadına dair yorumlarıyla tanınan yatırım uzmanı, Twitter’dan şu paylaşımları yaptı:

“Erdoğan iktidardaki birinci 10 yılında AKP liderliğindeki bir ekonomik mucizenin başındaydı – ancak bu, IMF programı, Derviş, Fedai ve onu denetim altında tutan Babacan, Şimşek, Ağbal, Yılmaz üzere isimler yardımıyla yaşandı.

İkinci 10 yılında bu mucize çözüldü ve Türkiye artık kayalıklara gerçek ve süratli bir biçimde ilerliyor zira Erdoğan’ın etrafında sıra dışı içgüdülerini yumuşatmak ismine epey az (Elvan’ı saymazsak tahminen hiç) rasyonel iktisat danışmanı var. Şu an Türkiye için sahiden telaşlıyım.

Döviz erimesi (ki bu bir biçimde yaşanıyor) ve enflasyonda büyük bir artış riski var ve ayrıyeten para tabanı istikrarından kaygılıyım. daha sonrasında da sistemik bir krize geliyoruz.”

‘KRAL ÇIPLAK, ETRAFINDA GERÇEĞİ SÖYLEYECEK KİMSE KALMADI’

Bir öteki paylaşımında “Erdoğan’ı dizginsiz bir biçimde görüyoruz” diyen Ash şu biçimde devam etti: “Kral Çıplak, etrafında gerçeği – siyasetlerinin ülke iktisadını son süratle bir buzdağına gerçek götürdüğünü- kuvvetli bir biçimde söyleyecek kimse kalmadı. Feci iktisat siyasetleri ayarları.”

‘SERMAYE KONTROLÜ’ SAVI

Ash, ‘biroldukca kişinin sermaye denetimleri beklediğini’ de öne sürerek bunu telaş verici bulduğunu belirtti; “AKP’nin bunu tercih edeceğini hiç düşünmezdim çünkü iş dünyasından kendi seçmen tabanı için yıkıcı olur” yorumu yaptı. (DIŞ HABERLER)