Velilerden ‘okul sarsıntıya dayanıksız’ yansısı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Velilerden ‘okul sarsıntıya dayanıksız’ yansısı Muğla’nın Marmaris ilçesinde, 4 katlı, 34 derslikli Marmaris Ortaokulu’nun zelzeleye güçlü olmadığı ve lağım koktuğunu ileri süren bir küme veli, çocuklarını okula göndermeme sonucu alıp, yetkililerden acil tahlil bulunmasını istedi. Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Ersoy tekrar bir inceleme yapılması, öğrencilerin sağlıklı bir ortamda ders yapmaları açısından ne gerekiyorsa uygulamaya geçilmesi için İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Sibel Kısa’ya talimat verdi.

7’nci Cumhurbaşkanı Kenan Cihan’ın 27 yıl evvel imalini takviye olduğu ve 8 yıl evvel ismi ‘Marmaris Ortaokulu’ olarak değiştirilen okul binasının zelzeleye sağlam olmadığını, lağım koktuğunu ileri süren bir küme öğrenci velisi, Marmaris İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu.

Veliler, 900 öğrencinin eğitim gördüğü okulun bir an evvel tahliye edilmesi yahut çabucak eğitime orta verilerek online eğitime geçilmesi için dilekçe verdi. Veliler akabinde Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy’un makamına gidip, okulun durumu hakkında bilgi verdi.

Kaymakam Aksoy’dan hususla acil biçimde ilgileneceği kelamını aldıklarını belirten velilerin son durağı ise Eğitim-Sen Marmaris Şubesi oldu. Burada da Şube Lideri Altan Kumbasar ile 1 saat müddetle görüşen veliler, durum hakkında bilgi verip, dayanak istedi.

‘Okul için acil önlem alınmalı’

Görüşme daha sonrası açıklama yapan Kumbasar, söylentilerden dolayı velilerin huzursuz olduğunu tabir ederek, “Marmaris Ortaokulu’nun sallandığını, binada çatlaklar olduğu veliler içinde konuşulmaya başlandı. Okula çocukların gönderemeyeceklerini ilettiler. Biz de hem meslektaşlarımız birebir vakitte çocuklarımız için bir an evvel bahsin dikkate alınıp sorun tahlile kavuşturulmasından yanayız. Anlatılanlar epeyce vahim ve tehlikeli” dedi.


‘Çok büyük çekincelerimiz var’

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Marmaris Şube Lideri Özgür Çağlı da, “Bizim epey büyük çekincelerimiz var. Bize gelen fotoğraflarda kolonlarda hayli büyük çatlaklar var. 2 yıl evvel sarsıntı dayanıksız olduğu raporlanmış. Sıhhatsiz ortamda eğitim verilmesi tehlikeli. Bu sürecin bir an evvel hızlanmasını, öğrenci ve öğretmenlerin inançlı ortamda olmalarını istiyoruz” diye konuştu.

‘Çocuğumu ruh sıhhati için okula göndermiyorum’

Okulun duvarlarındaki çatlakları cep telefonuyla görüntüleyen öğrenci velisi Sevtap Özyurlu ise, “Okul sallanıyor ve kokuyor. Bir arkadaşımın çocuğu panik atak oldu. İki hafta eğitime orta verilip, online olsun. Orta tatilde de acil tedbir alınsın. Oğlum 8’inci sınıfta ve artık endişeden gitmek istemiyor. Çocuğumu, ruh sıhhati için okula göndermiyorum. Okulumuzun güçlendirilmesi sürecinde çocuklarımız öbür yere taşınmalıdır” dedi.


Bir öbür öğrenci velisi Damla Acar da, “Oğlum 7’nci sınıf öğrencisi. Çocuğumdan gelen bilgiler doğrultusunda öbür velilerle bir ortaya geldik. Çocuklarımız, kapı çarptığında, kolonlardan kesimler döküldüğünü, sarsıntı olduğu söylüyor. ‘Korkuyoruz’ diyorlar. Bizler çocuklarımızı okula göndermiyoruz. Okul için 2 yıl evvel alınan raporda zelzeleye dayanıksız olduğu tespit edildi” diye konuştu.


tekrar zelzeleye dayanıklılık testi yapılacak

Marmaris İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Sibel Kısa ise velilere gereken bilgilendirmelerde bulunduğunu belirtip, “Depreme dayanıksız okul binalarının yıkımı için derecelendirmeler var. Konu bahis okulun ikinci derecede zelzeleye dayanıksız. Sağlamlaştırma çalışmaları için harekete geçildi” dedi.

Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Ersoy ise İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Kısa ile görüşerek tekrar bir inceleme yapılmasını, öğrencilerin sağlıklı bir ortamda ders yapmaları açısından ne gerekiyorsa uygulamaya geçilmesi talimatını verdi.