Türkiye yanıyor, fırsatçılar iş başında! Yangın söndürme topu fiyatında yüzde 130 artış

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Türkiye yanıyor, fırsatçılar iş başında! Yangın söndürme topu fiyatında yüzde 130 artış ONUR DURMUŞ

Türkiye
’de Manavgat’ta başlayan ve akabinde farklı noktalarda meydana gelen can yakıcı orman yangınlarıyla gayret devam ediyor. Hassas vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları yangınları söndürmek ismine muhtaçlık gereçlerini gerekli tüm bölgelere iletmek için gayret harcıyor.

Bu materyallerin en başında ise ‘yangın söndürme topu’ geliyor.

Yangınlara karşı tesirli bir kullanım olarak sunulan yangın topu, alevle temas ettiği vakit 3 ile 5 saniye içinde patlar. Açık alanda tek başına, yaklaşık 3 metre küplük alanda çıkabilecek yangınları söndürebilir.

Yangın söndürme toplarında yüzde 130 artış

Uçak eksiliği niçiniyle yangınlara müdahale edilememesi, kırsal bölümlere araçların ulaşamaması niçiniyle yangın söndürme topları çabada hayati değere sahip.

Fakat yangın söndürme toplarına yangınlardan dolayı ilginin artması fırsatçı üreticileri harekete geçirdi.

1 ay öncesine kadar tanesi 180 ile 200 lira içinde satılan yangın söndürme topları şu anda online alışveriş sitelerinde 450 lira ile 500 lira içinde satılıyor.

Yüzde 130’un üzerinde yapılan artırım Türkiye’nin yaşadığı bu güç günlerde reaksiyona niye oldu.

Aşağıda alışveriş sitelerindeki süratli artış net bir biçimde görülüyor!

halktv.com.tr yangın söndürme topu üretimi yapan ve Türkiye pazarında kıymetli bir pazara sahip olan bir firma ile irtibata geçti.

Firma yetkilisi fiyat artışlarının yangınların başlamasıyla arttığını belirterek ayrıntılı bilgi veremeyeceklerini söylemiş oldu.

Yetkili, online siteler üzerinden 470 lira bandında satılan mamüllerini KDV hariç 375 liraya satabileceklerinin bilgisini verdi.

Stoklarında gereğince yangın söndürme topu olduğunu belirten yetkili tek bireye 20 adetten çok eser satamayacaklarını da belirtti. niçinini sorduğumuzda ise ‘konu benim yetkimi aşıyor’ karşılığını aldık.

Online satış sitelerinin fiyat sıralamalarını yapan diğer bir site ise artışı bu tablo ile gözler önüne serdi.

Yangın topu nedir, nasıl kullanılır?

Yangın topu küçük yangınlara süratli müdahale edebilmek için geliştirilmiş basınçsız bir strafor kaptır. Yangın Söndürme Topu Taşınabilir ve yangın ortasında bulunursa, yangın alevinin değmesiyle otomatik patlayarak yangına müdahale eder.

Yangınlara karşı tesirli bir kullanım olarak sunulan yangın topu, alevle temas ettiği vakit 3 ile 5 saniye içinde patlar. Açık alanda tek başına, yaklaşık 3 metre küplük alanda çıkabilecek yangınları söndürebilir.

Şahan Gökbakar koli koli yangın söndürme topu getirttiğini açıklamıştı

Oyuncu ve direktör Şahan Gökbakar, Muğla Marmaris’te devam eden yangın bölgesinden yayın yapmıştı ve yangın söndürme topuna dikkat çekmişti.

Müdahale gelmeyince Gökbakar, söndürme çalışmalarına bölge halkıyla birlikte katıldı. O anlarda ünlü komedyen, “Ben bugün sabah prestijiyle buraya yangın topu denen bir gereç bulup getirttim koli koli. Biz sabah burada yanan ufak tefek ateşlere, buradaki halkla birlikte müdahale ettik ve buraları söndürdük. Soğutma olmadığı için, rastgele bir havadan müdahale buraya yapılmadığı için söndürülen yerler için için yanıp rüzgarın ve sıcağın tesiriyle yeniden alev alıyor. Burada itfaiye de yok. Müdahale edilmezse büyüyecek. bundan evvelki yayını bitirdikten daha sonra buraya bir helikopter geldi. Bir sefer su boşaltıp gitti. Sabah bizim söndürdüğümüz yer yeniden alevlendi. Ben kimsenin berbat niyetli hareket etmediğini düşünüyorum lakin kâfi olmadığı için buralar bu biçimde” ikazlarında bulundu.