Türkiye elektrik artırımında G-20 ülkeleri içinde tepede: İşte 3 yılda geldiğimiz nokta

Hasan

New member
Bugünden itibaren elektrik meblağlarına tüm abone kümelerinde geçerli olmak üzere yüzde 15 artırım yapıldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine bakılırsa, 2018’den bu yana mesken abonelerinin elektrik faturaları yüzde 122 civarında zamlandı.

ARTIRIM ÜSTÜNE ARTIRIM 2018’DE BAŞLADI

TÜİK sayıları, 2012-2017’yi kapsayan 5 yıllık devirde elektrik meblağlarının yüzde 21 zamlanarak 1 kilovatsaat başına 33,9 kuruştan 41,3 kuruşa yükseldiğini gösteriyor. 2018’den itibaren ise fiyatlardaki süratli artış dikkat çekiyor.

45 KURUŞTAN 91 KURUŞA ÇIKTI

Ocak-Haziran aylarını kapsayan 2018’in birinci periyodunda elektriğin ünite fiyatı 45 kuruşken, son açıklanan artırımın akabinde Temmuz-Aralık aylarını kapsayan 2021’in ikinci periyodunda bu fiyat 91,56’ya çıktı. Bu kapsamda bugün prestijiyle mesken aboneleri 100 kilovatsaat elektrik gücü için vergi ve fonlar dahil olmak üzere 91,56 lira ödeyecek.

KONUTLAR İÇİN ELEKTRİK FİYATLARI

G-20 BİLGİLERE NAZARAN DE TÜRKİYE DORUKTA

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu, tarifelerde değişikliğe gidilmesinin sebebi olarak elektrik üretiminde oluşan maliyet artışlarını gösterdi.

Türkiye, Eylül 2020 tarihindeki bilgilere göre, G-20 ülkeleri ortasında halihazırda satın alma gücüne bakılırsa elektriğin en kıymetli olduğu ülkelerden biri.

DOĞALGAZA DA ARTIRIM GELDİ

Doğalgaz meblağları da zamlandı. Temmuz ayı için konut abonelerinin tarifesine yüzde 12, sanayi kümesi tarifesine yüzde 20 ve elektrik üretim santrallerinin tarifesine de yüzde 20,2 artırım yapıldı.

KONUTLAR İÇİN DOĞALGAZ FİYATLARI

Boru Çizgileri ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, Haziran’da geçerli olan tarifeye bakılırsa yüzde 12 artışla 1 metreküp doğalgaz için 148,8 kuruş olurken, sanayi aboneleri için bu ölçü yüzde 20 artışla 178,3 kuruşa yükseldi.

Elektrik üretim santrallerinin kullandığı 1000 metreküp doğal gazın fiyatı ise yüzde 20,2 artarak 2060 lira oldu.