Tüp mide ameliyatı daha sonrası beslenme nasıl olmalıdır?

celikci

New member
Ameliyattan daha sonrası yaklaşık altı hafta uygulanacak özel beslenme programı bir daha yapılandırılan sindirim sisteminizin besinlere alıştırma devri olup bu müddet tamamlandıktan daha sonra sizin için bir daha ve size özel yanlışsız beslenme planı Diyetisyeniniz tarafınca oluşturulup uygulanması sağlanacaktır. Bunlar yapıldığı takdirde düzgünleşme süratiniz azamiye çıkar ve gereksiz komplikasyonlar minumuma düşecektir.

Mide küçültme ameliyatı ile midenizin hacmi küçültülmek suretiyle mideden beyne giden “doygunluk” sinyallerinin daha erken oluşması amaçlanmaktadır. Bu ameliyat sizin eskisine nazaran daha az yiyerek daha erken doygunluk hissine ulaşmanızı sağlar. Bu ameliyatın yapılmış olması canınız ne vakit isterse ve ne isterseniz yiyebilirsiniz demek değildir.

NASIL YİYECEKSİNİZ

Sık ve az yeme nizamı oluşturun:


Vücudunuzu asla aç bırakmayın. Yemek yeme vaktiniz, yeriniz ve biçiminiz güzelleşme sürecinde teğe bir tesirlidir. Bunu asla unutmayın. Koşuşturma halinde şuursuz yeme aksiyonunuzu ( TV karşısında, bilgisayar karşısında, kitap okurken) bırakın. Bu alışkanlıklar bırakılırsa radikal tahliller üretilip uzun müddetli muvaffakiyet yakalanmış olur.

Yediğiniz her öğün protein içermelidir:

Günlük protein alımınız 60-80 gr. Protein/gün olmalıdır. Tükettiğiniz bir öğünün yarısı protein olmalıdır. Protein saçınızdan tutunda, kas ve organlara kadar bütün organlarınızın kendilerini onarması için gereklidir.

Yavaş yemek yemelisiniz:

Yemek yemenin en değerli kısmı lezzetini alıp, keyfine varmanızdır. Yemeğinizi yemedilk evvel hakikaten ne kadar yemeğe gereksiniminiz var bunu tespit etmelisiniz. Bunun ortasında farkındalığınızı mide ve açlık hissinize yönlendirin hem de tabağınıza bakarak ne ölçü yiyecek tüketeceğinize karar verip daha sonra yemek yemelisiniz.

Çiğneme:

Ağzınıza aldığınız lokmanızı yutmadan evvel ne kadar epey çiğnerseniz o kadar epey tatmin olursunuz. Uygun çiğnenen yiyecekler mide tabanına rahatlıkla inip oturacağı için epeyce fazla doygunluk sağlarsınız. Lokmalarınızı süratli âlâ çiğnemeden yutarsanız mide bulantınız ve sonuçta kusma ile sonlanan bir durum yaşarsınız. Bilhassa kırmızı etler epey güzel çiğnenmelidir. Kırmızı et yemekleri piştikten daha sonra çabucak tüketilmeli kalan yemek yeniden tekrar ısıtılıp yenmemelidir. Isıtılan yemeğin sindirimi zorlaşır.

Şeker ve tatlılardan uzak durun:

Bilhassa boş mideye yediğiniz tatlı ve şekerli besinler kendinizi berbat hissetmenize sebep olur. Üstelik bu tip besinlerin boş kalori kaynağı olduğunu hesaplarsak sizi daha da acıktırır ve kilo kaybınızı mahzurlar. Hatta fazla tüketirseniz kilo alırsınız.

Tıpkı Anda Yemek Yiyip Su İçmeyin:

Emel aldığınız katı besinin su ile yumuşamasını önlemektir. Katı bir unsur üzerine su eklerseniz yumuşar. Unutmayın ki yumuşak bir hususun huniden aşağıya geçişi kolaydır. Bu niçinle yalnızca yemek sırasında değil yemekten en az 15 dk evvelden itibaren su içmenizi istemiyoruz. bu biçimdece yemeğe başladığınızda midenin boş olmasını sağlamış oluruz. Şayet su içerek midenizdeki gıdayı yumuşatırsanız huniden daha çabuk boşalacaktır ve siz daha erken açlık hissedeceksinizdir. olağan olarak yalnızca su değil meyve suları ya da içkiler de birebir etkiyi yapar. Birebir biçimde yemekten daha sonra en az 2 saat su ve sıvı besinler içmemelisiniz.

Her Vakit Kalorısı Yüksek Sıvılardan Uzak Durun:

Yemek dışı üstte bahsedilen vakit içinderda olağan olarak su içmelisiniz. Fakat bu sıvıların kesinlikle kalorisiz ya da düşük kalorili olması gerekir. Sıvı biçimdeki besinlerin emilmesi fazlaca kolaydır: elbette sıvı içerisindeki kalori de birebir biçimde hemencecik emilir. Sıvılar mideden rahatça geçer ve siz kısa vadeli bir dolgunluk hissinin akabinde tekrar açlık hissedersiniz. Fakat aldığınız kalori yüksek olduğunda kilo vermeniz yavaşlar ve hatta durabilir.

Çerez Ve Abur Cubur Besinlerden Uzak Durun:

Cips üzere besinler her ne kadar katı görünseler de çabucak tamamında temel husus nişasta olduğundan ve nişastayı parçalayan enzim tükürükte bol bol bulunduğundan bunlar fazlaca kısa müddette erir ve emilebilir hale gelirler. elbette mideden boşalmaları da bir o kadar kolaylaşır. Kuru yemişler de ağır bitkisel yağlar içerdiklerinden yüksek kaloriye sahiptirler.

Potein

Protein insan bedeninin temel yapı taşlarının başında gelen bir unsurdur. elbette bir insanın günde en az 60-75 mg protein alması gerekir. Morbid obezite ameliyatı geçiren hastaların aldıkları besin ölçüsü azaldığından şayet eskisi üzere beslenmeye devam ederlerse, ötürüsıyla aldıkları protein ölçüsü da azalır. Bunun yol açabileceği sıkıntılardan üstte bahsetmiştik. Uzun periyotta kalp, akciğer, böbrek ve en kıymetlisi enfeksiyonlara karşı bizi koruyan immün sistemde önemli problemler ortaya çıkar.

Şekerler/Karbonhidratlar

sıradan karbonhidratlardan yani beyaz şeker ve nişastadan uzak durun (Özellikle de sıvı ya da yarı katı biçimdeyse). Örneğin şekerli çay içmeyin, muhallebi üzere süt eserleriyle kek, pasta ve makarna üzere unlu ve nişastalı besinleri yemeyin. Bunlar yalnızca kilo aldırmaz beraberinde Dumping sendromuna (Yemek daha sonrası baş dönmesi, halsizlik, karın ağrısı vb şikayetler) niye olurlar.

sıradan karbonhidratlar yerine kompleks olanları tercih edin. Bunlar corn flakes üzere kahvaltılıklar, patates, tam tahıl unundan yapılmış kekler, meyveler, sebzeler ve bilhassa de baklagillerdir. bir daha de bunlar diyetinizin % 20’sini geçmemelidir.

Vitamin Ve Mineral Takviyesi

Ameliyat daha sonrası istikrarlı beslenmenin yanı sıra multivitamin ve mineral dayanağı gerekli olabilir. Bu emelle hekiminize danışabilirsiniz.

Antrenman

Kas kitlenizi korumak ve metabolizmanızı hızlandırmak için kesinlikle ameliyattan 1 ay daha sonra idmana başlamalısınız.