Tiroid ameliyatı daha sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar?

celikci

New member
İlaçlar

Bilhassa tiroit dokusunun büsbütün çıkartıldığı (total tiroidektomi) yahut ameliyattan daha sonra tiroidin gereğince hormon üretemediği durumlarda tiroit hormon desteği kullanılır. İlaçlar ekseriyetle ömür uzunluğu kullanılsa da kimi vakit süreksiz eksiklikleri yerine koymak emeliyle bir süreliğine de kullanılabilir. İlacın dozu vakit ortasında bedeninizin muhtaçlığına göre düzenlenecektir. Bu niçinle küçük dozlarda ilaç verilmeye başlanacak ve 6-8 haftalık aralıklarla kanda tiroit hormonları denetim edilerek gerekli ayarlamalar yapılacaktır. Bu denemeler bedeninizin muhtaçlığı olan gerçek ölçü bulunana kadar devam edecektir.

Paratiroit hormonunun eksik kaldığı durumlarda kalsiyum ve D vitamini desteği yapılabilir. Tüm bu ilaçların dozları ve verilme mühletleri, yapılacak kan tetkikleri kararında hekiminiz tarafınca belirlenecektir.

Beslenme

Ameliyattan daha sonra olağan beslenme nizamınıza dönebilirsiniz.

Tiroit ameliyatı daha sonrasında uyulması gereken özel bir diyet programı yoktur. Fakat genel sıhhat kurallarına uygun olarak çok yağlı besinlerden ve yalnızca protein/sadece karbonhidrat üzere istikrarsız beslenme sistemlerinden uzak durmanız ve kilo almaktan kaçınmanız gerekmektedir.

Arkadaş ortamlarında yahut yazılı/görsel medyada uzman olmayan bireylerin önerdikleri beslenme formüllerine prestij etmeyiniz. Sıhhatiniz için asıl tehlike, sizi yanlış yönlendiren bu çeşit yetkisiz şahıslardır.

Beden Paklığı

Ameliyattan daha sonra ameliyat yerinize su gelmemesine dikkat ederek bedeninizin geri kalan kısımlarını yıkayabilirsiniz.

Hekiminiz aksini söylemedikçe:

Direniniz yoksa ameliyattan daha sonra üçüncü gün bütün bedeninizi yıkayabilirsiniz.

Direniniz var ise bütün bedeninizi yıkamak için drenin çekilmesine kadar beklemeli ve dren çekildikten üç gün daha sonra yıkanmalısınız.

Bütün bedeninizi yıkarken yara yerinizi ovalamayınız. Sabunlu suyun yaranızın üzerinden akıp gitmesi kafidir. Tıpkı biçimde yıkandıktan daha sonra silinirken de yara yerinizi ovalamadan yalnızca havlu ile ıslaklığını emdiriniz.

Patoloji Raporu

Ameliyatta alınan kesimler incelenmek üzere patoloji laboratuvarına gönderilmektedir. Bu raporların çıkmasını şahsen takip ediniz ve kararı alır almaz genel cerrahi polikliniğine müracaatınız.

Cerrahınız patoloji raporunuzu kurula sunacak ve kurulda alınan karar size bildirilecektir. Kurul kararları için çağrıldığınızda karar defterinde size ilişkin kısmı imzalamayı unutmayınız.

Genel Cerrahi Denetimleri

Ameliyat daha sonrasında tedavilerinizi hangi klinik üstlenmiş olursa olsun genel cerrahi denetimlerinizi aksatmamalısınız. Bu denetimlerde ortaya çıkması mümkün öbür kitlelerin takibi yapılmaktadır. Cerrahın muayenesi, ultrasonografi ve gerektiğinde öbür ileri tetkikler ileride gelişmesi muhtemel öbür meselelerin saptanmasında yaşamsal kıymete sahiptir.

Hekiminiz tarafınca öteki bir teklifte bulunulmadıysa Genel Cerrahi Polikliniği’ne başvurmanız gereken takip programı şu biçimdedir:

Birinci denetiminiz taburcu olduktan daha sonraki hafta ortasında yapılacaktır.

sonrasındasındaki denetimler size poliklinikte hekiminiz tarafınca bildirilecektir.