Tip – 2 diyabet ameliyatı

celikci

New member
Diyabet iki farklı türde gözlemlenebilmektedir.

Tip 1 Diyabet’te vücutta insülin üretilemez, hasta kişinin bağışıklık sistemi pankreas hücrelerine saldırarak onları yok eder. Genelde çocuklarda ve ergenlerde görülür fakat ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Tip 1 Diyabet hastaları her gün insülin kullanmak zorundadırlar. Tip 2 Diyabet genelde ileri ve orta yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Vücutta yeterli insülin üretilemez veya üretilen insülin düzgün kullanılamaz. Tip 2 Diyabet hastalarında ilaç tedavisi ve cerrahi işlemler uygulanabilmektedir.

Diyabet Hastalığı Belirtileri

Çok su içme eğilimindeyseniz ve sık idrara çıkıyorsanız, fazlaca su tüketmenize rağmen ağzınızda kuruluk hissediyorsanız vücudunuzu dikkatle dinlemenizi tavsiye ederiz zira bunlar en sık gözlemlenen belirtilerdir. Ciltte kuruluk, açılan yaraların iyileşme süresinin normalden oldukca uzun olması, ellerde ve ayaklarda görülen uyuşma ve hissizlikte diyabetin belirtileri içindedır.

Metabolik Sendrom

– Bel çevresinin erkeklerde >102 cm, bayanlarda >88 cm olması
– Trigliserid düzeyinin kanda 150 mg/dl veya üzerinde olması
– LDL kolesterolün erkeklerde 40 mg/dl, bayanlarda 50 mg/dl altında olması
– Yüksek tansiyon(>130/>85 mmHg)
– Yüksek kan şekeri(>110 mg/dl)

Yukarıdaki kriterlerin en az 3 tanesine sahip olan bir kişide metabolik sendrom olduğu kabul edilir.

Metabolik cerrahi ameliyatı olmak için kilolu mu olmak gerekir ?

Bu sorunun oldukca net cevabı “Hayır”dır. Yapılan işlem obezite cerrahisi değil, metabolik cerrahidir. Ameliyat sonucu hastalarımızın kilolarından bağımsız olarak, insülin rezervine bakılarak verilir. Vücutta yeteri kadar insülin üretilmesi, ameliyat için gereklidir. Kilo fazlalığı, yalnızca ameliyat türünü belirler.

Tip 2 diyabet ameliyatının uygulanabilmesi için kişinin hastalığa ne zamandır sahip olduğu, hastalığın derecesi ve genel sağlık durumu incelenip ameliyat hakkında karar verilebilmektedir. Metabolik cerrahi Tip 1 diyabet hastalarına uygulanamamaktadır. Tip 2 diyabet hastalarında da operasyona uygunluklarına uzman hekim tarafınca yapılan incelemelerin ardından karar verilmektedir. Hastalığın başladığı yaş, uygulanan ilaç tedavisi, vücudun insülin rezervi gibi bir fazlaca faktör dikkate alınarak inceleme yapılmaktadır.

Bu ameliyat şişmanlık ameliyatları gibi laparoskopik yani kapalı olarak yapılabilmektedir. Genel anestezi altında yapılmaktadır.

Ameliyat daha sonrasında her şey yolunda giderse birinci gün su içmeye başlamaktalar 2. veya 3. gün sulu gıdalara geçilmektedir. Ekstra bir sorun eğer olmazsa 3 veya 4. gün içinde taburcu edilmektedir.

Ameliyatın ardından uzman hekimin hazırladığı beslenme planı uygulanarak hasta normal düzenine dönüş sağlayabilmektedir. Sıvı beslenmeyle başlanarak altı aylık bir periyot sonunda rutin yeme düzenine devam edilir.

Bu ameliyatla şeker hastaları hem şeker hastalığından, hem fazla kilolarından aynı zamanda şeker hastalığının sebep olduğu diğer hastalıklardan büyük bir olasılıkla kurtulabilmektedir.

Bu ameliyattan daha sonra şeker hastalığından ne ölçüde kurtulabilirsiniz ve sonrasındasındasında şeker hastalığı yeniden edebilir mi?

Tip 2 şeker hastasının pankreas rezervi tükenmemişse %90’ın üzerinde şeker hastalığından kurtulabilmektedir. Bu ameliyatın yapıldığı hastaların yaklaşık 5 yıllık takipleri kararında şeker hastalığının yine etmediği gösterilmiştir.

Metabolik Cerrahi (Şeker hastalığı ameliyatı) ile nasıl bir sonuç elde edilir?

Şeker haplarının ve insülin iğnelerinin tam olarak bırakılması ya da azaltılması.
Kan şekerinin yüksek seyretmesi niçiniyle karşılaşacağınız göz, böbrek, nörolojik problemler, kalp ve damar sorunlarınıdan da kurtulabilir ya da en aza indirilir.
Şeker hastalığının yanında var olan şişmanlık, tansiyon yüksekliği, uyku apnesi, kolesterol yüksekliği koroner arter hastalığı ve polikistik over sendromu gibi çoğu hastalıklardan da kurtulabilirler.