TFF, Türkiye Ulusal Paralimpik Komitesi lideri olan Murat Aksu’ya tebrik etti

semaver

New member
AJANSSPOR – HABER

Türkiye Ulusal Paralimpik Komitesi’nin (TMPK) Başkanlığına TFF Lider Vekili Murat Aksu seçildi. TFF, Türkiye Ulusal Paralimpik Komitesinin (TMPK) başkanlığına seçilen TFF Lider Vekili Murat Aksu için tebrik iletisi yayımladı.

TFF’den açıklama

Federasyonun resmi internet sitesinden yayımlanan iletide, “Türkiye Ulusal Paralimpik Komitesi Lider Yardımcısı Murat Aksu, 12 Aralık Pazartesi günü İstanbul Point Otel’de gerçekleştirilen ve tek aday olarak katıldığı seçimli genel heyet toplantısında TMPK’nin yeni lideri oldu. Lider vekilimiz Sayın Murat Aksu ve idare konseyini tebrik eder, nazaranvlerinde muvaffakiyetler dileriz.” sözleri kullanıldı.

Tek aday olarak katıldı

TMPK Kurucu Lideri Yavuz Kocaömer’in 18 Kasım 2022’de ömrünü kaybetmesinin akabinde, TMPK Lider Yardımcısı Murat Aksu, İstanbul Point Otel’de yapılan ve tek aday olarak katıldığı Seçimli Olağan Genel Şura Toplantısı’nda TMPK’nın yeni lideri oldu.

İşte TMPK İdare Kurulu

Murat Aksu başkanlığındaki TMPK İdare Heyeti ise şöyle oluştu:

• İbrahim Halil Korkmaz (Başkan yardımcısı), İbrahim Gümüşdal (Genel sekreter), Berrin Altınöz (Genel sekreter)
  • Üyeler: Ümit Deniz Kurt, Mümtaz Karakaya, Şenes Erzik, Alpaslan Baki Ertekin, Sevda Altunoluk (Sporcu Kurulu Başkanı)
Murat Aksu’dan Yavuz Kocaömer’e teşekkür

Kongrenin akabinde Murat Aksu yaptığı açıklamada, 1992 Barselona Oyunlarına tek bir atletle katılabildiklerini ve paralimpik yüzme branşında Mehmet Gürkan’ın birinci kahramanları olduğunu hatırlatarak, “2021’de Tokyo Paralimpik Oyunlarında 13 branşta 44’ü bayan, 43’ü erkek toplam 87 kahramanla katıldık. 2’si altın toplam 15 madalya kazandık. Bu büyük gelişmenin öncüsü, başkanı, kurucu, ağabeyi Yavuz Kocaömer’i hürmet, minnet ve rahmetle anıyorum. Onun mefkureleri, azmi ve tutkusu paralimpik sporun ve atletlerin umut ışığı oldu. O ışık hepimizin geleceğini aydınlattı. Benim hayattaki en büyük şanslarımdan biri onun ikinci lideri olarak 8 yıl boyunca kendisiyle bir arada çalışmak oldu” sözlerini kullandı.

“Çok güç bir vazife olacak”

Yönetim konseyi üyesi arkadaşlarıyla Kocaömer’in mirasının takipçisi olacaklarını da belirten Aksu, “Paralimpik sporun gelişimi için senelerca birlikte çalıştığımız paralimpik ailesinin artık bir öbür motivasyonu daha var; o da Yavuz ağabeye olan manevi borcumuz. Çok güç bir vazife olacak şüphesiz Yavuz ağabeysiz. Bu mükemmel topluluğa başkanlık yapmak, lakin onun bize devrettiği ışık saçan o meşaleyi epeyce daha ileriye taşımak zorundayız. Yüzleri gülen yeni atletlerimiz bizim en büyük mutluluğumuz olmaya devam etmeli, bu biçimdece Yavuz abinin de ruhu şad olacaktır” formunda konuştu.

Peki Murat Aksu kimdir?

Dr. Av. Murat Aksu 24 Temmuz 1969’da Diyarbakır’da doğdu. Orta tahsiline İzmir Fen Lisesi’nde devam etti. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Dr. Aksu, Oklahoma City University’de yüksek lisansını tamamladı. Dr. Av. Murat Aksu, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İdare Bilimlerinde doktora derecesi aldı.

Dr. Av. Murat Aksu, 1990-1999 yılları içinde İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Araştırma bakılırsavlisi, 1999-2001 yılları içinde da Marmara Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü’nde Öğretim bakılırsavlisi olarak bakılırsav yapmıştır.

Avukatlık mesleğinde 30. yılını dolduran Dr. Av. Murat Aksu, ASC Hukuk’un kurucu ortağıdır.

Dr. Av. Murat Aksu’nun 30 yılı aşan spor yöneticiliği mesleği 1990 yılında Türkiye Boks Federasyonu Dış İlgiler Şurası Üyeliği ile başladı. Sırasıyla 1994’te Türkiye Boks Federasyonu Hukuk Müşavirliği ve İdare Heyeti Üyeliği, 1996’da Türkiye Kayak Federasyonu İdare Heyeti Üyeliği ve Türkiye Futbol Federasyonu Dış Münasebetler Heyeti Üyeliği, 2000 Yılında Türkiye Futbol Federasyonu İdare Konseyi Üyeliği, 2004’te Beşiktaş Jimnastik Kulübü İkinci Başkanlığı, 2014 yılından bugüne kadar Türkiye Ulusal Paralimpik Komitesi Lider Yardımcılığı nazaranvlerinde bulundu.

Evli ve üç çocuk sahibi olan Dr. Av. Murat Aksu hala Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nda Lider Vekilliği nazaranvlerine devam etmektedir.