Sağlık ve Hemşirelik Danışma Kurulu yeni atandı

BarnaBi

Global Mod
Global Mod
Federal Sağlık Bakanı Prof. Dr. Karl Lauterbach: “Çocuk ve gençlerin sağlığının korunması ve geliştirilmesi bizim için önemli bir husustur. Çünkü salgınla mücadeleye yönelik tedbirlerin getirdiği kısıtlamalar, özellikle pandemi öncesinde zor koşullar altında büyüyen gençler üzerinde özellikle ağır bir yük oluşturdu. Federal Hükümetin Korona Uzman Konseyi 7. açıklamasında buna özellikle dikkat çekti. Bu nedenle bakanlıklar arası çalışma grubunun önerilerini geliştirirken çocukların ve gençlerin ihtiyaçlarını çok yakından incelemesi ve sosyal açıdan dezavantajlı gençlere özel bir önem vermesi önemli ve doğrudur. Sağlık sistemi de gençlerin salgının zihinsel ve psikososyal yüküyle baş etmelerine yardımcı olmak için üzerine düşeni yapıyor. Bu nedenle terapötik bakıma daha hızlı erişmeye özen gösteriyoruz. Çocukların hastanedeki tedavisinin finansmanını yeniden şekillendiriyor ve çocukların ilaçlarının daha iyi geri ödenmesini sağlıyoruz.”

Ülkeler ve uzmanlar katıldı

Kasım 2022’de IMA, federal eyaletlerin temsilcileri, bilim ve sivil toplum uzmanlarıyla birlikte çocukların ve gençlerin sağlıklı büyümesini destekleyecek önlemleri tartıştı. Dezavantajlı gençlere özel olarak odaklanılarak salgının psikososyal sonuçlarına odaklanıldı.

Beş eylem alanı için öneriler geliştirildi

Genel olarak IMA beş eylem alanı belirlemiş ve her biri için öneriler geliştirmiştir. Nihai rapor, eylem alanlarında planlanan veya hâlihazırda uygulanmakta olan somut federal önlemleri de belirtiyor. İlgili önlemler, günlük yaşamda çocuklara ve gençlere ulaşabilecekleri yerlere yerleştirilmelidir: okullarda, çocuk gündüz bakımevlerinde, çocuk doktorlarında ve gençlik ve aile refahında.

• İçinde Eylem alanı erken yardım Federal hükümet bu yıl teklifleri genişletiyor. BENBunun için toplam 56 milyon euro mevcut Diğer şeylerin yanı sıra, karşılama ziyaretleri veya pilot hizmetler yoluyla doğumdan sonra doğrudan yük taşıyan ailelere ulaşmak ve örneğin B. aile ebeleri tarafından desteklenmek mümkündür. Aynı zamanda ebeveynler, örneğin “elternsein info” Instagram kanalı aracılığıyla belediyenin genç ailelere yönelik teklifleri hakkında özel olarak bilgilendiriliyor. Uçuş, ruh sağlığı ve beslenme konularında uzmanları dijital danışmanlık saatleriyle güçlendiriyoruz. 2023’te erken yardım için toplam 56 milyon avro mevcut.
  • İçinde Çocuk gündüz bakımı eylem alanı Kita Kalite Yasası, Kita’nın genişletilmesine yönelik federal yatırım programları ve vasıflı işçilere yönelik bir strateji, daha fazla kaliteye katkıda bulunur ve böylece kreşin krize dayanıklılığını güçlendirir. Federal hükümet, sağlık, beslenme ve egzersiz alanlarındaki önlemler için de federal eyaletlere 2023 ve 2024’te yaklaşık dört milyar avroluk destek sağlıyor.
  • İçinde Okulun eylem alanı Ruh sağlığı koçları, 2023/24 eğitim-öğretim yılından itibaren BMFSFJ model programı kapsamında ruh sağlığı ve akut ruhsal krizlerle ilgili sorularla okullara destek verecek. Endişeleri ve sorunları olan çocuk ve gençlere destek oluyor, akut krizlerde “ilk yardım” sağlıyor ve diğer destek hizmetlerini düzenliyorlar. “Kederlere karşı sayı” konulu okul boksu kampanyası devam ediyor ve sağlığın teşviki ve geliştirilmesi de tam gün okulların genişletilmesinde önemli bir rol oynuyor.
  • İçinde Sağlık hizmeti eylem alanı Federal hükümet, çocuklara ve gençlere daha iyi tıbbi bakım sağlamaya ve pediatrik ilaçlardaki darboğazları ortadan kaldırmaya kararlıdır. Federal Sağlık Bakanlığı, hastanelerde pediatrik bakım için 2023 ve 2024 yılları için gelir garantisi ve çocuk ve gençlere yönelik yatarak tedavi için her biri 300 milyon avro tutarında ek mali kaynak sağlanması gibi çeşitli kısa vadeli tedbirleri uygulamaya koydu. Önleme ve sağlığın teşviki ve geliştirilmesi de güçlendirilecek ve ilgili aktörlerle koordineli olarak daha fazla zihinsel strese ve zihinsel hastalıklara sahip çocuklar ve gençler için daha fazla terapi alanı oluşturulacaktır. Bu, özellikle kırsal alanlarda bekleme sürelerini azaltacaktır.
  • İçinde Eylem alanı gençlik ve aile desteği Diğer konuların yanı sıra, Federal Hükümet tarafından Gençliği Güçlendirme Yasası ile çocuklara, gençlere ve ailelere yönelik tavsiye ve destek için oluşturulan yeni yasal hakların uygulanmasıyla ilgilidir. Çocuklar artık ebeveynlerine haber vermeden Gençlik Dairesi’nden psikososyal danışmanlık alabiliyor. Akıl hastası ebeveynler, eğitim danışma merkezlerinden düşük eşikli yardım alırlar.