Safra kesesi taşları

celikci

New member
Safra kesesi taşları toplumda çok sık görülen ve tedavisi konusunda bir epey baş karıştırıcı bilgi kirliliği olan hastalık kümesidir. bir hayli durumda tanısı rastlantısal olarak temalır. Genelde sırta vuran ve yemeklerden daha sonra daha hayli gözlenen, hastaların mide ağrısı ile sık karıştırdıkları ağrılara sebep olmaktadır. bir epey beşerde mide ağrısı ile karışması niçini ile doktora gelmedilk evvel uzun mühletler mide ilacı kullanmakta ve hastalık komplike hale geldikten daha sonra hastaneye başvurmaktadır. Mide yakınmaları ile epey sık karışabilmeleri niçini ile bu tıp yakınması olan hastalara birinci vakit içinderda kesinlikle safra kesesini kıymetlendirmek için ultrasonik tetkikler istenmelidir.

Peki ultrason yapıldı ve safra kesesinde taş tespit edildi. bu biçimde ne yapılmalı?

Toplumda yaygın kanı ve inanış, ağrı-sızı yapmıyorsa dokunmamak, sorun çıkarmıyor ise ameliyat olmamak tarafında olmakta. Fakat bu son derece yanlış bir inanış. Safra kesesi taşlarının tek tedavisi ameliyattır ve tüm safra taşları cerrahi ile tedavi edilmelidir. Kişinin ameliyat bulunmasına pürüz fazlaca önemli bir rahatsızlığı olmadığı sürece (ciddi kalp yetmezliği, akciğer yetmezliği gibi) cerrahi tedavi önerilmektedir. Yapılan cerrahi tedavide safra kesesi içerisindeki taşlar ile birlikte çıkarılmaktadır.

Ameliyat olmasam ne olur?

İki ihtimal mevcut.


  1. Siz ömrünüzün sonuna kadar hiç bir sorun yaşamayabilirsiniz


  2. Safra kesesi iltihabı, gangreni, pankreas bezi iltihabı, tıkanma sarılığı, karaciğer iltihaplanması ve taşın uzun yıllar yarattığı kronik irritasyona bağlı safra kesesi kanseri üzere son derece riskli ve önemli hastalıklar ile karşılaşabilirsiniz. Bu cins durumlar yaşandığı vakit kapalı ameliyat bahtınızın da azaldığını bilmeniz gerekir.
Taşı düşürmenin ya da eritmenin yolu var mı?

Safra taşlarında maalesef günümüzde taşları eriterek yok edecek bir ilaç yok. Taşları düşürmek ise biz doktorların en korktuğu durumlardan birisidir. Zira taşların kanala düşmesi ve tıkaması üstte da belirttiğim üzere hayati riski olan durumların asıl niçinidir. Safra taşlarını böbrek taşları ile karıştırmamak gerekir. Sık sorulan bir soruda içmecelerin, kimi bitki kürlerinin işe yarayıp yaramadığı olmakta. Bu cins alternatif tedavi formlarına prestij etmemek gerekli, birçok defa bilmediği otları kaynatıp içen hastalarda önemli karaciğer ve böbrek toksisitesi ve hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

Safra kesem alındığında bende bir eksiklik olur mu?

Safra kesesinin işlevi karaciğerin salgıladığı safrayı yemek ortalarında depo etmek ve yemek ile bir arada yağ sindirimi için bağırsağa boşaltmaktır. Ameliyat olan bir epeyce hastamızın kesesi aslına bakarsan taş ile dolu olduğu ve kese işlevlerini goremediği için ameliyattan daha sonra da rastgele bir eksiklik hissetmemektedir. Lakin kimi hastalarımızda ameliyat daha sonrasında birinci 2 aylık müddette bilhassa yağlı beslenme daha sonrasında şişkinlik şikayeti görülebilmekte, vakit içinde azalarak kaybolmaktadır.

Ameliyattan daha sonra uymam gereken bir diyet var mı?

Öncelikle safranın bakılırsavini bilmemiz lazım. Safranın ana bakılırsavi yağların sindirimidir. Bizler ne kadar yağlı yemek yersek safra kesemiz de o kadar güçlü kasılır. O yüzden safra kesesinde taşı olan hastalarımıza ameliyata kadar, epeyce yağlı yemeklerden, kızartmalardan ve bilhassa de yumurtadan uzak durmalarını öneririz. Unun da niçini kuvvetle kasılan kese içerisindeki taşların kanalı tıkayarak ağrı ve sarılık üzere durumlara niye olmasını engellemektir. Fakat ameliyattan daha sonra birinci 2 ay az yağlı yemek haricinde ek bir diyete gerek yoktur.

Ameliyat nasıl yapılıyor

Günümüzde altın standart artık laparoskopik (kapalı) ameliyatlardır. Bu ameliyat tekniğinde en büyüğü 1 cm olan delikler kullanılarak, kamera eşliğinde safra kesesi çıkarılır. Hem hasta birebir vakitte cerrah açısından konforludur. Hastanın ayağa kalkma ve olağan yaşantısına dönmesi daha erken olmaktadır. Cerrah açısından ise dokuların daha ince ve ihtimamlı diseksiyonu mümkün olmaktadır. Zira bu teknikte kamera imgesi dokuların olağanın 2-3 katı daha büyük ve ayrıntılı görülmesini sağlar.

Daha evvelinde karın ameliyatı geçirdim, bir daha de kapalı ameliyat olabilir miyim?

Daha evvelde karın bölgesine cerrahi uygulanmış hastalarda, karın içi yapışıklıklar niçini ile kapalı ameliyat talihi azalmakla birlikte, bir fazlaca hastada dikkatli bir cerrahi ile ameliyatı kapalı yapmak mümkündür. Fakat ameliyata girerken hastanın açık ameliyat olabileceğini de bilmesi gerekir.Ameliyat daha sonrası ne vakit olağan hayatıma ve işime dönebilirim?

Kapalı safra kesesi ameliyatlarından daha sonra, rastgele bir komplikasyon gelişmediği sürece ameliyatın 3. Gününden itibaren kişi günlük hayatına ve ağır yük kaldırmıyor ise işine geri dönebilir. Ağır işlerde çalışanlarda bu müddet 1 haftadır.

Ameliyat daha sonrası denetimlerim nasıl olacak?

Kişinin şikayeti olmadığı sürece hasta denetime çağırılmamaktadır.

Ne vakit banyo yapabilirim, ne vakit denize girebilirim?

Ameliyatın 2. Gününden itibaren yarada akıntı, kızarıklık yok ise banyo yapılabilir ve 2 hafta daha sonra yara sorunu yok ise denize girilebilir. Dikişler ameliyat daha sonrası 7. Günde alınır.