Obezite cerrahisinin erkek cinsel sıhhatine tesirleri nelerdir?

celikci

New member
Obeziteyi, artık tüm dünyayı ilgilendiren pandemik bir hastalık olarak kabul ediyoruz. Biroldukça yandaş hastalığı birlikteinde getiren obezite, şahısların fizikî ve ruhsal durumlarını olumsuz olarak etkilemektedir. Erkek cinsel hayatındaki bozuklukların bir kısmı obeziteyle bağlantılıdır. Bu durumu, obeziteyle bağlantılı şeker hastalığı, hipertansiyon vb. metabolik hastalıklarla da ilişkilendirebiliriz.

Ameliyat öncesinde ve daha sonrasında birtakım değerlendirmeler yaparız. Hastanın cinsel hayatı üzerine kimi sorular sorarız, evvel ve daha sonrasında karşılaştırmalar yaparız. Sorular genelde şunlardır; ereksiyon durumu, münasebet memnuniyeti, orgazm durumu, cinsel istek ve genel memnuniyet durumu. Hastaların testesteron ölçümünü de yaparak hormonal bir sorun olup olmadığını da denetim ederiz.

Obezite cerrahisi daha sonrasındaki cinsel ömürle öncesindeki içinde manalı olarak fark vardır. Üstte sorduğumuzu söz ettiğimiz her bir soru açısından memnuniyet üst seviyededir. Ve bu güzellik hali ameliyat daha sonrasındaki 1 yıl ortasında azamiye ulaşmaktadır. Ayrıyeten testesteron düzeylerinde birtakım hastalarda artış olmuştur.