Nem: Bu ipuçlarıyla onu azaltabilirsiniz

kolluk

New member
Küflenmeye karşı
Evdeki nemi azaltmak için bu ipuçlarını kullanabilirsinizVideoyu izleyin: Isıtma maliyetlerinden tasarruf ederken dikkatli olun: Küf oluşumu hakkında bilmeniz gerekenler.

Ancak dikkatli olun: Çok fazla ısıtmazsanız dış duvarlarda küf oluşmasına neden olursunuz. Ancak küf sağlığa zararlıdır ve solunduğunda astım veya alerjiyi tetikleyebilir.
Sorun: Havadaki nem soğuk duvarlarda yoğunlaşabilir. Bu da duvarların nemlenmesine neden olur.
Dairedeki nem oranının yüzde 70'in üzerinde olması durumunda küf oluşumu neredeyse kaçınılmazdır.
Neme dikkat etmek için bir higrometre satın almaya değer; havadaki su içeriğini yüzde olarak gösterir. Değer çok yüksekse, yaklaşık 15 dakikalık hedefli havalandırmayla yüzde 60'ın altına çekilebilir.
Yaşam alanları için yüzde 40 ile 60 arasındaki nem oranı idealdir.
Mutfak ve banyodaki hava da biraz daha nemli olabilir. Ancak burada da nem oranının yüzde 70'i geçmemesi gerekiyor.
Çok kuru hava aynı zamanda vücut ve bina yapısı için de tehlikeli olabilir.
İpucu: Sıcaklığın gün boyunca mümkün olduğunca sabit tutulması, havadaki su içeriğinin aynı kalmasına yardımcı olur. DahaSabah uyandığınızda pencerelerin buğulandığını görüyorsanız evinizdeki nem oranı çok yüksek olabilir. Bunları nasıl azaltabilirsiniz ve başka neleri dikkate almalısınız?

Özellikle dışarısı soğuk olduğunda evdeki nem oranı yüksek olabilir. Ancak bu sağlıksız olabilir ve evde küf oluşmasına neden olabilir. Çünkü soğuk hava, sıcak havaya göre daha çabuk doyar. Aşırı nem daha sonra pencerelere ve yüzeylere yerleşir ve aşırı nem nedeniyle uzun vadede küflenme riski ortaya çıkar. Nemi nasıl azaltabileceğinizi ve ideal olarak ne kadar yüksek olması gerektiğini açıklıyoruz.


Optimum nem nedir?
Kural olarak yüzde 40 ila 60 arasındaki nem oranı sizin için iyi bir referanstır. Kısa süreli sapmalar (örneğin mutfakta yemek pişirdiyseniz veya banyoda duş aldıysanız), nem daha sonra tekrar düştüğü sürece sorun teşkil etmez. Ancak havanın sürekli olarak çok nemli olması patojenler için çekici bir ortam oluşturur ve yukarıda belirtildiği gibi küf oluşumunun artmasına neden olur. Bu, eviniz için hoş olmayan sonuçlar ve sağlığınız için bir yük anlamına gelir. Ancak çok kuru hava sağlığınız için de iyi değildir: Böyle bir oda iklimi, diğer şeylerin yanı sıra mukoza zarlarını zorlayabilir ve dolayısıyla enfeksiyonlara karşı korumayı engelleyebilir. Böyle bir durumda nemlendirici yardımcı ol.


Ancak artan neme dönelim: Yüzde 80'in üzerindeki değerler, daha sık ölçülmeleri durumunda çok kritiktir. Bu arada, nemi bir tane ile ölçebilirsiniz. higrometre. Bu cihazlar genellikle aynı anda oda sıcaklığını da gösterir. Bu şekilde optimum nemi elde edebilirsiniz.İpucu: Biriyle Toom kuponu Bu arada, satın alma işleminizden tasarruf edebilirsiniz.


Nemi azaltın: Bu ipuçları yardımcı olacaktır
Yaşam alanlarınızda düzenli olarak yüzde 60'ın üzerindeki değerleri ölçüyorsanız nemi azaltmak için aşağıdaki ipuçlarını takip etmelisiniz.

  • Düzgün ısıtın: Odadaki havanın nemini almak için, mali açıdan şu anda optimal olmasa bile odaların ısıtılması tavsiye edilir. Çünkü havanın sıcaklığı da artıyor ve nem oranı da düşük kalıyor. Enerji maliyetlerinden tasarruf etmek için radyatörünüzü doğru şekilde ısıtmalı ve düzenli olarak tozunu alıp havalandırmalısınız.
  • Düzgün havalandırın: İç mekan ikliminin sağlıklı kalması için uygun ısıtmanın yanı sıra havalandırma da önemlidir. Özellikle uyuduktan, yemek pişirdikten veya duş aldıktan sonra veya ziyaretçileriniz olduğunda ve bir odada çok sayıda insan olduğunda düzenli olarak havalandırmalı veya çapraz havalandırma yapmalısınız. Ve: Yatak odasında küfle uğraşmak zorunda kalırsanız, şilte ve nevresimlerin her zaman iyice havalandırılmasına izin vermelisiniz.
  • Dairede çamaşır kurutmamak daha iyidir: Çamaşırlarınızı dairenizde kurutmayı tercih ediyorsanız neme dikkat etmelisiniz. Sürekli olarak tavsiye edilenden yüksekse, çamaşır kurutma yerini değiştirmeyi düşünmelisiniz. Örneğin havalandırılmış bir bodrum katı veya teras da çok uygundur.
  • Dikkatlice pişirin ve duş alın: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi duş veya banyo sonrasında banyodaki nemin kısa süreliğine artması genellikle sorun teşkil etmez. Ancak su buharının dairenin geneline yayılmaması için banyo kapısını kapalı tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Banyo veya duştan sonra odayı yeterince havalandırın. Aynı prensip mutfakta yemek pişirmek için de geçerlidir. Kapaklar kapalı ve buhar aspiratörü açıkken pişirmek en iyisidir. Ayrıca yemek pişirdikten sonra pencereleri açmalı ve iyice havalandırmalısınız.
  • Bitkileri mantıklı bir şekilde entegre edin: Bitkiler daha rahat bir ortam yaratabilir ve refahı artırabilir. Satın almaya değer olabilecek hava temizleme tesisleri var. Nemi sıklıkla çok yüksek ölçüyorsanız, evinizde ölçülü bir şekilde tutmalısınız. Ev bitkileri ayrıca odalardaki nemi artırabilir. Sebebi: Sulama suyunun büyük bir kısmını tekrar doğaya salıyorlar. Kritik değerlere sahip odalarda bitkilerin yeniden dağıtılmasına veya tamamen azaltılmasına yardımcı olabilir.
  • Nem giderici: Nem gidericiler nemi azaltmak için kullanılan diğer bir araçtır. Bir yandan, pasif nem alma cihazları olarak adlandırılan granül bazlı olarak mevcutturlar. Bu modeller Ancak daha büyük, kalabalık odalara yerleştirildiklerinde pek verimli değiller. Bodrumlar veya depo odaları için daha uygundurlar. Çünkü nemi emmeleri zaman alır ve buna karşı koyamazlar. Şu tarihte: elektrikli aletler Öte yandan aktif nem gidericilerdir. Ancak bu modellerde hem satın alma hem de işletme maliyetlerine dikkat etmelisiniz. Stiftung Warentest, 2023'te on iki elektrikli nem alma cihazını test etti ve hava nemini azaltma konusunda dokuzunu tavsiye edilen olarak değerlendirdi. Birkaç istisna dışında çok fazla elektrik çektikleri için ancak kısa vadeli geçici çözüm olarak kullanılabilirler.

Elektrikli nem alma cihazları: Satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?
Bir tane satın alırken elektrikli nem alma cihazı dikkat edebileceğiniz bazı kriterler var. Stiftung Warentest'in derecelendirmesi diğer müşteri yorumları kadar faydalı olabilir. Optimum neme ulaşmak için hedef nemin mümkün olduğunca, ideal olarak yüzde olarak ayarlanabilir olması önemlidir. Ayrıca tercih edilen cihaz odanın büyüklüğüne uygun olarak seçilmelidir. Genellikle satın alırken yardımcı olabilecek kılavuz değerler verilir. Aktif nem alma cihazının su kabı yaklaşık bir gün sonra dolacaktır. Daha hızlı gerçekleşirse ikinci bir cihaz satın almak mantıklı olabilir.


Başka bir ipucu: Nem alma cihazları geceleri de açık ve aktif olmalıdır. Kurutma eşiğine ulaşıldığında cihazlar genellikle otomatik olarak kapanır. Ancak bunu manuel olarak yapmamalısınız, aksi takdirde verimlilik düşebilir. Ayrıca soğuk, cihazların verimliliğini azaltır; sıcak günlerde en etkilidirler. Ancak cihaz çalışırken pencereleri kapalı tutmalısınız.


kaynak: Stiftung Warentest


Ayrıca ilginizi çekebilir:
Bu makale sözde bağlı kuruluş bağlantıları içerir. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.


maf

#Konular