Milyonları ilgilendiriyor! Çift maaş hakkı

kolluk

New member
Milyonları ilgilendiriyor! Çift maaş hakkı Yeni Asır’dan Faruk Erdem’in ilgili yazısı şu biçimde; Bu para da 1.412 lirayı buluyor İşsizlik maaşı alabilmek için evvela kendi istek ve kusurunuzun haricinde işten çıkartılmış olmanız gerekiyor.

Bu noktada istifa edenler işsizlik maaşı alamıyorlar. İşten çıkartılanların işsizlik maaşı alabilmeleri için ayrıyeten son 3 yılda en az 600 gün prim ödemiş olmaları da isteniyor, ayrıyeten işten çıkartılmadan evvelki 120 günde de iş mukavelesinin devam ediyor olması lazım.

Bu kuralları sağlayanlar 1 ay ortasında İŞKUR’a başvurarak işsizlik maaşa alabilirler. İşsizlik maaşı mühleti de son 3 yıldaki ödenen prim sayısına göre 6 aydan başlayarak 10 aya kadar çıkabiliyor.

İşsizlik maaşı en az brüt taban fiyatın yüzde 40’ı oranında oluyor. Fakat bu maaş, brüt taban fiyatın yüzde 80’ini geçemiyor. Fiyattan damga vergisi kesiliyor.

Yani bu yıl için işsizlere en düşük bin 420 lira, en yüksek de 2 bin 840 lira ödeniyor. İşsizlik maaşının alt ve üst hudutları taban fiyat artışı ile birlikte yükseliyor.

İKİNCİ BİR İMKAN DA VAR

İşsiz kalanlar işsizlik maaşı alırken İŞKUR’un düzenlediği işbaşı eğitim programlarına ve mesleksel eğitim programlarına katılırsa ikinci bir ödeme daha alabiliyor.

İşsizlik maaşı alırken bu programlara katılanlara günlük 54,34 lira ödeniyor. bu biçimdece aylık ödeme 26 gün üzerinden bin 412 lirayı buluyor.

NE KADAR SÜRÜYOR?

İşbaşı eğitim programları en çok; bilişim ve imalat bölümlerindeki işyeri ve mesleklerde 6 ay, öbür bölümlerde ise 3 ay müddetle uygulanabiliyor.

Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama üzere çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda 18-29 yaş ortası gençler için de en çok 9 ay müddet ile düzenlenebiliyor.

KİMLER KATILABİLİYOR

İşbaşı eğitim programlarına katılmak için aranan kaideler şunlar: 1. Kuruma kayıtlı işsiz olmak 2. 15 yaşını tamamlamış olmak 3. Patronun birinci yahut ikinci dereceden kan hısmı yahut eşi olmamak.

4. Emekli olmamak 5. Programın başlama tarihindilk evvelki üç aylık periyotta programa müracaat yapan patronun çalışanı olmamak 6. Program başlangıcından evvelki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ilişkin primi yatırılmamış olmak 7. İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak.

KAÇ LİRA ÖDENİYOR?

İşbaşı eğitim programına katılan vatandaşlara, programa fiilen katıldıkları gün üzerinden şu ödemeler yapılıyor: 1. İş arayan statüsündeki vatandaşlar için günlük 108,68TL, öğrenciler için 81,51TL, işsizlik ödeneği alanlar için 54,34TL zorunlu sarfiyat ödemesi 2. İşte Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş içinde çocuğu olan, İş Kulübü faaliyetlerinden faydalanan ve ardından işbaşı eğitim programlarına katılan bayanlara günlük 110 TL zorunlu sarfiyat ödemesi

3. Geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda iştirakçilere günlük 115 TL mecburî sarfiyat ödemesi 4. İmalat dalındaki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan bayanların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş ortası çocukları için aylık 400 TL bakım dayanağı ödemesi 5. Genel sıhhat sigortası primi 6. İş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi.

KAYNAK: YENİ ASIR/FARUK FAZİLET