Microsoft, DNA Depolama Konusunda Dev Bir Adım Attığını deklare etti!

babanne

New member
Microsoft, DNA Depolama Konusunda Dev Bir Adım Attığını deklare etti! Microsoft Research, bir müddetden beri bilgileri DNA formatına kaydetme üzerine çeşitli araştırmalar yapıyor ve bugüne kadar bu işin epey da kolay olmadığı konusunda yaşadığı zorlukları lisana getiriyordu. Fakat şirket, DNA formatında dataları daha süratli okumanın ve yazmanın bir yolunu buldu ve bu da insanlığı DNA depolama noktasına ticari olarak bir adım daha yaklaştırıyor.

Şimdiye kadar bir data depolama ortamı olarak DNA’nın yaşayabildiği, ne kadar ve hangi sürat ile sentezlenebileceği konusunda bir hayli zorluk yaşayan Microsoft Research, yayınlanan detaylı bir makalede, DNA’yı eskisinden 1.000 kat daha süratli yazmanın yeni bir usulünü bulduklarını deklare etti. Yeni sistem, dataları DNA’ya epeyce daha yüksek süratte yazmaya müsaade veriyor ve bu da maliyeti düşürüyor.

Sentetik DNA’nın yoğunluğu, kopyalama kolaylığı, sürdürülebilirliği ve uzun ömürlülüğü niçiniyle uzun vadeli bilgi depolama için alımlı bir ortam olduğunu lisana getiren Microsoft Resarch, DNA sentezinin, yazma çıktılarının saniyede megabaytlara ulaşmasını sağlayacağını ve pratik bir DNA data depolama sistemi için değerli bir kolaylaştırıcı olduğunu tabir ediyor.

Hususla ilgili olarak bir Microsoft sözcüsü, “Bu araştırmanın çabucak hemen başındayız. Birinci bulgularımız bizi cesaretlendirse de, ticarileştirme noktasında gelecek planları hakkında çabucak hemen paylaşacak bir bilgimiz bulunmuyor” derken, DNA’da uzun vadede bilgi depolamanın şirketlerin günümüzde kullandığı manyetik teyplerden daha yeterli bir yol olduğunu belirtiyor.