Lauterbach: İnsanlara güvenlik sunmak – “Tehlike ve değişim zamanlarında bile sağlık hizmetlerine güvenebilirsiniz.”

BarnaBi

Global Mod
Global Mod
Federal Sağlık Bakanı Prof. Karl Lauterbach:

Bayan Başkan! Sevgili meslektaşlarım!

Lütfen Rainer’ın ailesine içten taziyelerimi sunarak başlamama izin verin. Evimiz için her zaman önemli bir bağlantı, önemli bir danışmandı. Onu özleyeceğiz.

Bugün tartıştığımız yasal sağlık sigortasının mali istikrarına yönelik yasal düzenleme, son yasama döneminde sağlık sigortasında büyük bir açık verilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu ölçekte şöyle diyebilirsiniz: tarihsel. Toplumumuzdaki demografik değişimin ve daha iyi teknolojinin bir sonucu olarak, ama aynı zamanda burada hiçbir yapısal reform olmadığı için ortaya çıktı.

Bu bir eleştiri değil, başka önceliklerin ön planda olmasından kaynaklanıyor: Pandemi ile mücadele. Yani kalıtsal bir eksiklik. Ama bunu birlikte düzelteceğiz. Onu suçlamadığımız, birlikte bunun üstesinden geleceğimiz ruhuyla ondan kurtulmamız gerekiyor.

Bunu yaparken üç temel ilkeden yola çıktık.

En önemli temel ilkeyi ön plana çıkarmak istiyorum – bunu tüm yasama dönemi boyunca sallamayacağız -: yardımlarda herhangi bir kesinti istemiyoruz. İnsanların savaş, enflasyon, artan enerji fiyatları, muhtemelen durgunluk tehdidi altında olduğu bir zamanda, sağlık hizmetlerinde kesintiler karşılanamaz. Bu bana defalarca önerildi. Bunu reddediyorum. Böyle bir zamanda birbirimize kenetlenmeliyiz. Böyle bir aşamadaki kişilerin sağlık alanında kesintiler ve hizmet yelpazesinde kısıtlamalar yaşaması kabul edilemez. Biz buna katılmayacağız. Bu reformla bu temel ilkeyi dikkate alıyoruz.

Ayrıca tüm evin desteğini istiyorum. İnsanlara şu güvenceyi sunmalıyız: Tehlike ve değişim zamanlarında bile sağlık hizmetlerine güvenebilirsiniz.

İkinci. Katkı oranlarını artırmadan önce verimlilik rezervlerini ele almamız doğru olur. Bu sistemde birçok verimlilik rezervi bulunmaktadır. Burada bazı önemli verimlilik rezervlerini ele alıyoruz. Daha sonra birkaç örnek vereceğim. Verimlilik rezervleri yoluyla elde edilemeyen şey, daha sonra adil bir şekilde dağıtılmalıdır. Geriye kalan yükler, vergi gelirleri yoluyla ve aynı zamanda işverenlerin de katılımıyla katkı paylarındaki ılımlı artışlar yoluyla karşılanmalıdır. Açıkça söylüyorum; çünkü ek katkı payları eşit olarak ödenir. Katkı payının tamamını çalışanlar ve mükellefler ödeyip işverenler ödememiş olamaz. Tüm omuzlar arasında adil bir dağıtım doğrudur ve en güçlü omuzlar en fazlasını taşımak zorundadır.

Neden burada hala verimlilik rezervleri var? Bu nasıl olabilir? Bir örnek vereyim: Geçmişte var olan rekabet çarpıklıklarından dolayı sağlık sigortası sandıklarının çok farklı miktarlarda rezervleri var. Yüksek rezerve sahip sağlık sigortası şirketleri olduğu gibi, çok düşük rezervlere sahip sağlık sigortası şirketleri de vardır. Tabii bu da rekabeti bozuyor. Bu nedenle, bu rezervlerin öncelikle arza tahsis edilmesi gerekir.

Bunu yapmazsak, o zaman şimdi, bu duyurulduğu zaman görülebilecek olan şey olacak: Örneğin, çok fazla rezervi olan sağlık sigortası şirketleri, yönetim kurulu üyeleri için kendi emeklilik hükümlerini büyük ölçüde artıracak. Bunlar aynı zamanda yönetim kurulu üyelerinin Federal Şansölye’den önemli ölçüde daha fazla kazandığı sağlık sigortası şirketleridir – burada gerçekten karşılaştırmalar üzerine polemik tartışmasına girmek istemiyorum -. Bunun da düşünülmesi gerekiyor.

Yani, yaş hükümleri çok yüksektir. Burada, normal bir GKV sigortalısının kazandığıyla kıyaslanamaz ücretler ödenir. Özellikle prim oranlarını ayarlamak zorunda kalacağımız veya sigortalılara yük olacağımız bir zamanda, bu karşılıkları azaltmanın doğru olduğunu düşünüyorum.

Verimlilik rezervlerini artırdığımız yerlerden birkaç örnek vermek isterim ama bu arzın daha kötü olduğu anlamına gelmiyor. Bir örnek: Hastanedeki bakım bütçesini ayarlıyoruz. Bakım masrafları artık – bu iyi – doğrudan masraf kapsamı aracılığıyla geri ödeniyor. Bununla birlikte, bakım bütçesine paralel olarak vaka başına sabit oranda hala bir artık sabit bulunmaktadır. Böylece, bakım orada iki kez faturalandırılır. Bunu düzelttik. Bu adil ve doğru. Bu, arzı daha da kötüleştirmez.

Bir başka örnek: İlaç tedavisi alanında yeni ilaçların piyasaya sürdüğü çok yüksek fiyatların geçerliliğini yitirmesini sağladık. Zaten bu ancak Almanya’da bu şekilde olabilir. Tüm Avrupa’daki en yenilikçi ilaç pazarıyız. İlaç firmaları çok şey değiştirmek istiyor ama Avrupa’da başka bir geri ödeme sistemi istemiyorlar, sadece bizimkini. Bu yüksek fiyatların değişmediği süreyi altı aya indirdik. Bu adil. Çok yüksek olduğu kanıtlanmış bir fiyatın altı aydan fazla şişirilmiş halde kalması kabul edilemez. Bu sadece haksızlık. Bu, son yıllardaki lobicilik baskısından kaynaklanan bir verimlilik rezervidir. Bunu ortadan kaldırdık. Böyle bir zamanda sigortalının, tüketicinin, vergi mükellefinin, sigortalının yanında olmalıyız – her gün bizi arayan lobi gruplarına saygımız sonsuz. Biz bu reformla bunu yapmaya cesaret ettik ve etmeye devam edeceğiz. Yetkisiz saldırı olması durumunda lobi baskısına karşı koyacağız. Bunu sigortalılara, Almanya’daki insanlara borçluyuz. Aksi takdirde katkı oranı gereksiz yere artacaktır. Bu kabul edilemez.

Her şey verimlilik rezervlerini artırarak telafi edilemezdi – başka örnekler de verebilirim – sonunda hala adil bir şekilde dağıtmamız gereken bir şey kaldı. Vergi mükellefinden ücret alıyoruz. Sübvansiyon 2 milyar avro arttı. Borç limitini aşmamak için kısa vadede 1 milyar euro kredi ile çalışıyoruz. Ve katkı oranını 0,3 puan artırıyoruz. Bu da haksızlık değil. Vergi fonlarının kullanımının aksine, burada işverenler yarısını öder, böylece işverenler gemiye alınır. – Evet, yasal sağlık sigortası olanlar bile. Ama sadece 0,15 katkı oranı puanı daha var.

Bu kadar. Özetle, bu reformun çok büyük bir bölümü, yani yüzde 90’ı çalışan tarafındaki katkı oranı artırılarak karşılanamayacak. yüzde 90! Çalışan ve işverenlerden yüzde 10 bekledik. Bence bu kabul edilebilir. Onlar için yüzde 10, yüzde 90 başka kaynaklardan üretiliyor.

Sona geliyorum. Burada şu söylenebilir: Reformdan sonra, reformdan öncedir. Uzun vadede, sağlık sigortası ve ödeme şeklimizde büyük bir yapısal reforma ihtiyacımız var. Şu anda verimlilik rezervlerini harekete geçirdim, bu hiçbir şekilde arzda bir bozulmaya yol açmayacak, ancak uzun vadede elbette bir reform yapmamız gerekecek ve bunun üzerinde çalışıyoruz. İşsizlik Parası II alanların katkı paylarını daha adil hale getirmeli ve artırmalıyız.

Federal sübvansiyonu dinamik hale getirmemiz gerekiyor. İnsanlar yaşlansa da federal sübvansiyon daha dinamik hale getirilmiyor olamaz. Hala bu reform üzerinde çalışıyoruz. Önce verimlilik rezervlerini artıracağımızı, ardından bu reforma başlayacağımızı anlayışınıza sığınıyorum. Bu köprüyü geçeceğiz, başaracağız.

Kısa vadede -Şunu da söylemek isterim- Enflasyon nedeniyle oldukça artan enerji maliyetlerinin, kişisel katkılardan dolayı hastanelerde ve bakımda ek yüklere yol açmasıyla ilgili bu noktada öneriler sunacağım. Ancak bunları ayrı ayrı görmeliyiz: verimlilik rezervlerinin artırılması – bugünün reformu – bir mali reform – yarının reformu – ve bakım ve hastanelerde kendi katkılarının yükünün ortadan kaldırılması – yine kısa süre içinde sunulacak olan reform. Bu şekilde birlikte yapacağız.

Lütfen bu reformları destekleyin. Bizi polemiklerden kurtarın. Çözümleri birlikte düşünelim.

Dikkatiniz için teşekkürler.