‘Laf atma’ cinayetinde öldüren darbeyi, kamera manzarası ortaya çıkaracak

Bilgin

Global Mod
Global Mod
‘Laf atma’ cinayetinde öldüren darbeyi, kamera manzarası ortaya çıkaracak Ankara’da Hasan Bağcı’nın (22), parkta laf attığı B.Ö. isimli kızın sevgilisi ve onun arkadaşları tarafınca arka arda 3 noktada tekme tokat dövülerek öldürülmesiyle ilgili 2’si tutuklu 10 sanığın yargılandığı dava belgesine, olayın güvenlik kamerası imgeleri kanıt olarak girdi. Bağcı’nın vefatına niye olan darbenin tespiti için kamera imajları belge ile birlikte ekspere gönderildi. İmajda, kalabalık kümenin içinde yer alan Bağcı’nın, aldığı darbeler kararı bayılarak yere düşmesi daha sonra yerden kaldırılarak, bir süre yürümesi ve yeniden düşmesi yer aldı.

Hasan Bağcı, geçen yıl 20 Ağustos’ta, Batıkent Ali Dinçer Parkı’nda arkadaşlarıyla otururken, yanlarından geçen B.Ö. isimli kıza laf attı. B.Ö.’nün durumu sevgilisi Cüneyt Yıldırım’a söylemesi üzerine hengame çıktı. Bağcı ve arkadaşları ile Yıldırım ve arkadaşları içindeki parkta başlayan hengame, çabucak sonrasında 700 metre uzaklıktaki boş alanda devam etti. Kalabalık içinde kalan Bağcı, tekme tokat dövüldü. Kümenin içinden kurtularak kaçan Bağcı, 300 metre ileride kendisini yakalayan Yıldırım tarafınca tekrar tekme tokat dövüldü. Arkadaşının alıp götürmeye çalıştığı Bağcı, kimliği tespit edilemeyen bireyler tarafınca da darbedildi. Aldığı darbelerle ağır yaralanan Bağcı, ambulansla hastaneye kaldırıldı; lakin 2 gün daha sonra ömrünü kaybetti.

10 şahsa müebbet mahpus davası

Beyin kanaması ve akciğer doku zedelenmesi

Davanın birinci duruşmasında, tamamı tutuklu sanıkların savunmaları alındı. Ayrıyeten İsimli Tıp Kurumu’nda gelen rapor da evraka girdi. Rapora nazaran, Bağcı, aldığı darbeler kararı beyin kanaması, akciğer doku ezilmesi ve gelişen komplikasyonlar kararı hayatını yitirdi. Bağcı’nın birinci hengame ettiği kümeden olan sanık Bünyamin Yıkılmaz, köprü altında Bağcı’ya vuran bireylerin Umut Aramaz, Olgu Saçıldı, Ümit Özcan, Burak Kurt olduğunu söylemiş oldu. Yıkılmaz, 3’üncü hadisede ise Bağcı’yı kimin darbettiğini görmediğini söylemiş oldu. Olaya daha sonradan dahil olan 3’üncü kümede yer alan; fakat birinci kümedeki bireyleri de tanıyan sanık Emre Beğenilen ise “Cüneyt Yıldırım, Hasan Bağcı isimli şahsı yumruk vura vura getiriyordu. sonrasındasında yerde yatarken vurmaya başladı” dedi.

Tutuklu sanıklardan, 2014’te polisle girdiği çatışmada meyyit ele geçirilen cürüm örgütü önderi Bülent Aramaz’ın oğlu Umut Aramaz da “Parkta arbede ettiklerini gördüm daha sonra güvenlik ve polis geldi. Ortaya girip ‘Büyütmeye gerek yok’ diyerek yolun karşına geçtik. Bu sırada orada da bir arbede oldu. Ben kimseye, ‘Kızı getirin teşhis etsin’ diye bir şey demedim. Sav edildiği üzere teşhis ettikten daha sonra da Hasan’a vurmadım ve ‘vurun’ diye de bağırmadım” dedi.

Sanık Olgu Saçıldı da arkadaşı Hasan Bağcı’yı Cüneyt Yıldırım ve Bünyamin Yıkılmaz’ın darbettiğini ileri sürdü.

8 sanığa tahliye

Mahkeme heyeti, yüzlerce sayfa tutan sanık savunması ve şahit tabiri aldı. Kimi şahit ve sanıklar, savcılık ve emniyette verdikleri sözlerdeki çelişkiler niçiniyle bir daha sorgulandı. Sanıklar, birbirlerini suçlarken, mahkeme alınan sözler kararı sanıklar Cüneyt Yıldırım ile Bünyamin Yıkılmaz’ın tutukluluk hallerinin devamına, öbür 8 sanığın ise isimli denetim kaidesiyle tahliyesine karar verdi.

Ekspere gönderildi

Davanın 2’nci duruşmasında tutuklu sanık Bünyamin Yıkılmaz’ın avukatları, Hasan Bağcı’nın baygınlık geçirerek kendinden geçtiği 3’üncü olay yerine ilişkin iş yerine ilişkin güvenlik kamerası imgelerini mahkemeye kanıt olarak sundu. Avukatlar, imgeye bakılırsa müvekkilleri Yıkılmaz’ın, Bağcı’ya vurmadığını hatta yanına bile yaklaşmadığını ileri sürdü.

Mahkeme heyeti de son olay yerine ilişkin manzaralarda Hasan Bağcı’ya kimlerin vurduğunun tespit edilmesi için imajları belgenin tamamı ile bir arada tahlil edilmesi için ekspere gönderilmesine karar verdi. Ayrıyeten şahit Mustafa Çokkaş’ın tekrar dinlenmesine karar verildi.

Evraka giren imgede, kalabalık kümenin içinde kalan Hasan Bağcı’nın aldığı darbelerin tesiriyle bayılıp, yere düşmesi, yerden kaldırılarak yürümesi daha sonra yeniden yere düşmesi yer aldı. Manzaralara 3-4 kişinin park halindeki araca binerek kaçması da yansıdı.