Kürtaj yapan doktorların niteliklerini daha da geliştirmeye yönelik konsept

BarnaBi

Global Mod
Global Mod
6 Şubat 2019’da Federal Hükümet, kürtaj yapan doktorların niteliklerinin daha da geliştirilmesine katkıda bulunacak önlemler almaya karar verdi ve Federal Sağlık Bakanı’ndan buna karşılık gelen bir konsept sunmasını istedi. Konsept oluşturulduğunda, kürtaj yapan doktorların zaten gerekli becerilere sahip oldukları ve kaliteli bakımı garanti edebilecekleri anlaşıldı.

Bu çerçevede, konsept, ilgili kadınların yüksek kaliteli bakımını daha da geliştirmek amacıyla aşağıdaki önlemleri içermektedir:

• Doktorlar için ruhsatlandırma yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, doktor ve hasta arasındaki iletişime eğitim sürecinde eskisinden daha fazla ağırlık verilecektir. Bu, cezalandırılmadan kürtaj yaptırmak isteyen kadınların gelecekte doktorlarından iyi tavsiyeler almaya devam etmelerini sağlar.

• Alman Tabipler Birliği (BÄK), mevcut ve yüksek kaliteli ileri eğitim teklifini daha da geliştirmek için jinekoloji ve obstetrik alanı için bir ileri eğitim planı geliştirecektir.

• Kürtaj yapan tüm doktorların yeterli düzeyde ileri eğitim kurslarına erişimini sağlamak için, ilgili meslek kuruluşları yıllık kongrelerinde konuyla ilgili katkı sunacaklardır.

• Almanya’da şu anda kürtajın güvenli bir şekilde yapılmasına ilişkin herhangi bir yönerge bulunmamaktadır. Bu nedenle Federal Sağlık Bakanlığı (BMG), böyle bir kılavuzun geliştirilmesinde uygun bir uzman derneğe mali destek sağlamayı amaçlamaktadır.

• BMG, DSÖ’nün “Güvenli kürtaj için klinik uygulama el kitabı”nı Almanca’ya çevirecek, böylece Almanca versiyonu doktorlara sunulacaktır. Almanca versiyonu, Alman Jinekoloji ve Doğum Derneği’nin web sitesinde bulunabilir.

• BÄK, kürtaj yaptığını bildiren doktor, hastane ve kuruluşların listesini yasal gerekliliklere uygun olarak geliştirmeye, aylık olarak güncellemeye ve www.bundesaerztekammer.de adresinde yayınlamaya devam edecek.

• BMG, istenmeyen gebelikleri olan kadınların psikososyal durumu ve destek ihtiyacına ilişkin araştırma projelerini finansal olarak desteklemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda elde edilen bilgiler gelecekte ilgili kadınlara yönelik danışmanlık ve destek hizmetlerinin daha da geliştirilmesi için kullanılabilir.