Kuantum Bilgisayarlar, Uzayda Ömür Arama İşine El Atıyor!

babanne

New member
Kuantum Bilgisayarlar, Uzayda Ömür Arama İşine El Atıyor! Kurumsal kuantum yazılım şirketi Zapata Computing, derin uzayda hayat izlerini tespit etmek için bu hususta çalışmalar yapmakta olan İngiltere’deki Hull Üniversitesi ile paydaşlık kurdu. İştirak, Zapata’nın kuantum iş akışı platformu Orquestra, son derece hakikat astrofiziksel modellerin ve uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olacak ve araştırmaları destekleyecek.

Hull Üniversitesi’nde Moleküler Fizik ve Astrokimya öğretim vazifelisi Dr. David Benoit, “Kuantum bilgisayarlar çabucak hemen gelişmekte olan bir teknoloji bulunmasına ve çabucak hemen klasik donanımdan daha uygun performans göstermemesine karşın, Zapata şu anda mevcut olan Gürültülü Orta Ölçekli Kuantum (NISQ) aygıtlarından kıymetli bilgiler üretmeyi başardı” diyor.

Model hassasiyetini artırmak

Zapata’nın kuantum uzmanlığından yararlanacak olan araştırmacılar 2016’da MIT araştırmacıları tarafınca hazırlanan ve hayatın izlerine işaret ettiği düşünülen 14.000 molekülü araştırmak için kuantum modellerini kullanacak.

Hull Üniversitesi araştırmacıları, moleküler rotasyonların ve titreşimlerin yeni hesaplamalı modellerini kullanarak bu moleküllerin saptanabilir biyolojik imzalarının bir veritabanını oluşturmayı hedefliyor. Lakin, şu anda bu moleküllerin, yakın etraftaki yıldızlar tarafınca üretilen kızılötesi ışınıma reaksiyon olarak nasıl titreştiği ve döndüğü hakkında epey az şey biliniyor.

Araştırmacıların bu molekülleri tespit etmek için, kuantum hesaplamanın en düzgünlerinden biri olarak bilinen, son derece yanlışsız hesaplamalara dayanan son derece hassas modeller oluşturmaları gerekiyor.

Zapata Computing CEO’su Christopher Savoie, “Dr.Benoit ve meslektaşları tarafınca yapılan araştırma, kozmostaki yerimizi bir daha tanımlama potansiyeline sahip ve Orquestra’nın destekleyici bir role sahip olacağını düşünüyoruz” diyor.