Kredi kartı kullananlar dikkat! 30 TL çekti 7 bin lira aldılar

kolluk

New member
Kredi kartı kullananlar dikkat! 30 TL çekti 7 bin lira aldılar Banka kartlarını kopyalayıp vatandaşın maaş ve birikimlerini gasp eden sahtekarlar, tüm önlem ve cezalara karşın tükenmek bilmiyor. En son mağdurlardan biri ise Elif Fatma Güldalı. 7 Haziran’da cep telefonuna arkası gerisine gelen ‘3.000 TL para çekildi’, ‘1.000 TL para çekildi’ üzere bildirileri nazarann Güldalı, bankayla irtibata geçene kadar kartında bulunan yaklaşık 7.000 TL’nin yok olduğunu söz etti. Savcılığa müracaatta bulunan Güldalı, “Banka bana ‘şifreli süreç yapılmış’ deyip kendini aklamaya çalışıyor bir de çabucak hemen kamera kayıtları incelenmeden ‘bu hadisede bizim sorumluluğumuz yoktur’ diye yazı verdi” dedi.

5 DAKİKADA 5 FARKLI ATM

Posta gazetesinden Murat Gülderen’in haberine göre banka kartının kaybolmadığını anlatan Güldalı, “7 Haziran’da İstanbul Şişli’deki bankanın ATM’sinden yalnızca 30 TL çekmiştim. daha sonra paralarım denetimim haricinde harcanmaya başlandı. Kopyalandığı belirli. 5 dakika ortasında; farklı lokasyonlardaki, 5 farklı ATM’den; 5 farklı süreçle yaklaşık 7.000 TL’lik çekim yapılmış. Bankaya verdiğim günlük nakit çekim limit onayı da 1.500 TL’ydi. Fakat onayım alınmaksızın bu limit de artırılmış. Bu durumu da yaşadığım mağduriyete ait görüşmelerim esnasında öğrendim” diye konuştu.

SMS VE KİMLİK DOĞRULAMASI KOŞUL

Yalnızca İstanbul’da ayda ortalama 500 kişinin kartının kopyalandığını söyleyen Tüketici Müracaat Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, şu ayrıntıları verdi:“Yargıtay’ın şöyleki görüşü vardır; ‘bankalar müşterilerinin finansal ayrıntılarını ve varlıklarını korumak için her türlü teknolojik, mekanik ve fiziki tedbiri almakla mükelleftir.’ bu biçimde bir imkan varsa niye kullanılmadı? diye sorulur. Şu an bir epeyce banka, ATM’lerinden 1.000 TL ve üzeri para çekimlerinde kullanıcıya ‘SMS ile mi TC kimlik numarası ile mi güvenlik testi istersiniz? diye soruyor. Örneğin SMS’i istediniz, çabucak telefonunuza şifre geliyor. O şifreyi girmezseniz, ATM sürece devam etmiyor. Bunu tüm bankaların yapması gerekiyor.”

ÇİFT POS TUZAĞI

POS üzerinden kart kopyalaması yapmak için kimi restoran zincirlerinde işe başlayan sahtekarların da olduğuna dikkat çeken Aydın Ağaoğlu, şunları söylemiş oldu: “Bu bireyler siparişi teslim etmeye 2 farklı POS aygıtıyla gidiyor. Bunlardan biri şirketin kendi POS aygıtı, başkası ise içine kopyalama düzeneği kurulmuş aygıt. Dolandırıcı kartı evvel kopya düzeneği olan aygıta sokuyor. Yani birinci vakit içinderda kartı kopyalıyor, çabucak sonrasında ise ‘bunda şebeke yok’ deyip şirketin POS aletinden yemeğin fiyatını çekiyor. O niçinle çift POS taşıyan kuryelere fazlaca dikkat edin. Çok mağduriyet var.”

MAĞDURLAR NE YAPMALI? NASIL TEDBİR ALINMALI?

Kartınızın kopyalandığını farkettiğiniz an, bankanızı arayın ve kartınızı kullanıma kapatın.

Müşteri temsilcisine son kullanımları denetim ettirin. Sizinle ilgisi olmayan internet siparişleri verilmiş mi? Sorgulayın. bu biçimde bir durum var ise iptal ettirin.

daha sonra bankanıza gidip yazılı olarak da sorunu lisana getirin. Tüm şikayetinizi dilekçeye dökün.

Bankanızdan isteğiniz haricinde harcanan paraların geri iadesi talebinde bulunun.

Tıpkı şikayeti vakit kaybetmeden savcılığa da yapın. Kamera kayıtlarının incelenmesini ve dolandırıcıların yakalanmalarını talep edin.

Banka şubeleri haricindeki bilhassa tenha yerlerdeki ATM’leri zarurî kalmadıkça kullanmayın.

Alışveriş sırasında POS aygıtının başında süreç yapın. Restoranda kredi kartıyla ödeme yaparken, POS aygıtını kesinlikle masaya isteyin.

İnançlı olduğundan kuşku duyduğunuz yerlerde nakit parayla alışveriş yapın.

Bankanızın taşınabilir uygulamasını indirin ve telefonunuzdan sık sık hesap hareketlerinizi denetim edin.

ATM’ye kartınızı takmadan evvel kart girişi yerini elinizle denetim edin. daha sonradan eklenmiş bir düzenek fark ettiğinizde güvenlik gorevlilerine haber verin.

Bankanızın uygulamasından QR Kod (karekod) ile ATM’ye dokunmadan inançlı bir biçimde para çekebilir ve yatırabilirsiniz.

KAYNAK: AA