Komünist Lider birinci Yerli Tohumu toprakla buluşturdu

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Komünist Lider birinci Yerli Tohumu toprakla buluşturdu Ferit Demir/Tunceli

Türkiye’de üreticiyi organik tarıma teşvik etmesi ile bilinen Maçoğlu, Ovacık belediye lideri olduğu devirde köylüler ile bir arada bir kooperatif kurmuştu. Burada üretilen organik yerli nohut, fasulye ve bal üretimi yaptırarak bütün Türkiye’ye öncü olmuştu. Fatih Mehmet Maçoğlu bu defa de gelecek jenerasyonlara bölgede yüzsenelerdır kullanılan yerli tohumları aktarmak için harekete geçti.

Maçoğlu, yerli tohum bankası kurmak için birinci adımı Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde attı. Köylüler ile işbirliği yapan Maçoğlu, birinci yerli tohumları toprak ile buluşturdu. Nohut, buğday, fasulye ve susamın yerli tohum üretimi için harekete geçen Maçoğlu, Halk TV’ye özel açıklamalarda bulundu.

Beline bağladığı tohum serpme bezine doldurduğu yerli tohumları çiftçi Hasan Doğan ile birlikte tarlaya serpen Maçoğlu, birinci hasadı yazın alacaklarını belirtti.

Tarlalar özel olarak seçildi

Üretim yapılacak köyleri ve tarlaları özel olarak on senelerca hiç yapay gübre kullanılmayan yerlerden seçen Maçoğlu, bu tarlaların 20 yıldan fazladır kullanılmamış olduğunu ve önümüzdeki senelerda burada yalnızca yerli tohum ekimi yapacaklarını söz etti.

‘Ekim yapılmayan yerleri yeşertmek istiyoruz’

Tarlalarda sıralı ekim yaptıklarını ve bu sayede toprağı zayıflatmadıklarını belirten Maçoğlu şunları söylemiş oldu, “Biz bu alanları ekerken, kooperatif, köylüler, çiftçiler ve üreticiler ile işbirliği yapıyoruz. Buradaki asıl emel yıllardır kullanılmayan bu toprakları yine yeşertmek. bir daha gayemiz buralarda üretilecek yerli tohumları çiftçimize üreticimize dağıtarak tarım alanlarını genişletmek. Bölgede pek hayli alanda organik tarım eserleri için üretim yapılmaya başlandı. Dersim çiftçisi asla organik tarım dışına çıkmaz ve ilaç kulanımı konusunda epeyce titiz davranır. Dersim organik üretim manasında Türkiye’ye model olacak bir kent pozisyonuna geldi”