Kırmızı patatesin ekmeğini, tatlısını, makarnasını yaptılar

kolluk

New member
Kırmızı patatesin ekmeğini, tatlısını, makarnasını yaptılar Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğünün katma bedeli yüksek zerzevat üretim programı kapsamında bölgede yürütülen çalışmalara katılan üretici Hüseyin Harıpçı da kırmızı patatesten yüksek randıman aldı.

Harıpçı, annesi Pakize ve ailesinin sayesinde patatesten ekmek, makarna, tatlı, pişi, börek, yapraklarından ise salata ve ot kavurması yaptı. Bu yiyecekler, bölgedeki tatilcilerden de ilgi gördü.

Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, ziraî üretimi çeşitlendirmek ve çiftçi gelirlerinin artmasını sağlamak emeliyle çalışma yürüttüklerini söylemiş oldu.

Kırmızı patates üreticisi Hüseyin Harıpçı ve annesi Pakize Harıpçı tarafınca hazırlanan mamüllerin, öteki üreticiler tarafınca da görülerek geliştirilmesi gerektiğini belirten Saylak, “Tüketim manasında fevkalade bir mineral deposu olan kırmızı patates, önümüzdeki devirde oluşabilecek kuraklık ve besin zahmetine hayli kıymetli alternatif bir eser. Hem üreticimizin cebine biraz daha fazla para girsin tıpkı vakitte gelecek jenerasyonlara yeterli bir eser bırakarak yaygınlaştırmak amacındayız.” diye konuştu.

YÜKSEK KAR SAĞLIYOR

Muğla’nın her noktasında artık klasik eserler yerine katma pahası yüksek eserler yetiştirmek için uğraş gösterdiklerini vurgulayan Saylak, “Kırmızı patates öteki çeşitlere kıyasla hem zahmetsiz hem düşük maliyetli tıpkı vakitte yüksek kar sağlıyor.” dedi.

Saylak, kırmızı patatesin gelecek senelerda aranan bir eser haline geleceğini, eserden hayli çeşitli yemek ve tatlılar yapılacağını lisana getirdi.

Eşi ile oğlunun üç yıldır kırmızı patates ektiğini ve yüksek randıman elde ettiklerini söyleyen Pakize Harıpçı da “Ben de yetiştirilen eserlerden çeşitli yemek ve tatlılar yapmaya başladım. Öncelikle ekmeğini yaptım ve herkes sormaya, istemeye başladı. Makul günlerde yapıyorum. çabucak sonrasında çeşidi artırdım.” dedi.

Hüseyin Harıpçı ise evvelki senelerda yaptığı deneme ekiminden de ekili alanı az bulunmasına karşın güzel kar sağladığını belirterek şunları söylemiş oldu.

Bu eserin maliyeti düşük, masrafı az. Bu yıl yüksek randıman aldım ve epey memnunum. Patatesleri tanıtım için kimi vakit fiyatsız veriyorum. Büsbütün doğal metotlar kullanıyoruz. İlaç ve gübre yok. Datça’nın iklimi yardımıyla toprakta bir yıla yakın kalabiliyor. Ailemle eserin yemek ve tatlılarını geliştirerek önümüzdeki senelerda Datça’ya mahsus eserler geliştirmek gayesindeyiz. Kırmızı patatesten yaptığımız eserler, hem bölge halkı birebir vakitte tatilcilerden ilgi görüyor.

KAYNAK: AA